Reklama

Koronawirus. Zmiany w obostrzeniach. Na razie na 2 tygodnie

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Adobe Stock

Koronawirus. Zmiany w obostrzeniach. Na razie na 2 tygodnie - Zdjęcie główne

foto Adobe Stock

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Rząd wprowadza alertowy pakiet obostrzeń w związku z pojawieniem się nowego wariantu koronawirusa. - Ma on dać nam świadomość wagi tej sytuacji, gdy pojawia się nowe ryzyko - powiedział minister zdrowia podczas konferencji prasowej, 29 listopada.

Restrykcje dotkną gastronomie, hotele, obiekty kultury,kościoły

Zmiany w ograniczeniach swobód obywatelskich z powodu IV fali koronawirusa dotyczą podróży do niektórych krajów afrykańskich i długości kwarantanny. Pakiet alertowy zakłada zmniejszenie limitu osób mogących brać udział w weselach, bawiących się na dyskotekach, czy biorących udział w spotkaniach, a także wydarzeniach sportowych. Zaostrzeniu mają podlegać też limity osób przebywających w różnego rodzaju obiektach. Ograniczenia mają dotknąć hotele, gastronomię, obiekty sportowe, placówki kultury i kościoły. Nowe obostrzenia na razie obowiązywać od 1 do 17 grudnia.

Obostrzenia od 1 grudnia. Nowy wariant koronawirusa - Omicron

Adam Niedzielski, szef resortu zdrowia zauważył, że liczba zakażeń w IV fali powoli się zmniejsza. W dwóch województwach (lubelskim i podlaskim) można zaobserwować wyraźne spadki. Jak twierdzi, także na Mazowszu powoli również zmniejsza się liczba zakażeń.

- W innych miejscach widzimy wzrost, szczególnie ten na Śląsku niepokoi. Ale jesteśmy gdzieś w apogeum IV fali i albo wzrosty wyhamują albo wręcz liczba zakażeń będzie spadała. Taki sposób myślenia do tej pory przyjmowaliśmy - tłumaczył Adam Niedzielski. - Niestety, w ostatnich dniach pojawił się nowy element, który z naszego punktu widzenia może być game-changerem, który zupełnie zmienia to, czego się spodziewaliśmy. Jest nim Omikron. Pod kątem możliwego wpływu na to, co będzie działo się z pandemią analizowaliśmy przeróżne scenariusze - dodał.

Wariant koronawirusa Omicron łatwiej wnika do organizmu?

Uwaga całego świata od kilku dni skupiona jest na nowym wariancie koronawirusa, o nazwie Omicron. Światowa Organizacja Zdrowia oraz Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób ogłosiły, że wariant ten może być szczególnie niebezpieczny, ponieważ zawiera ok. 50 mutacji. Dotychczasowe warianty miały ich kilka. Dyrektor Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego prof. Grzegorz Juszczyk, który również brał udział w konferencji zauważył, że zagrożenie nowym wariantem koronawirusa jest poważne.

- Taka liczba mutacji może wiązać się z lepszą umiejętnością wnikania do organizmu i omijania przeciwciał - wyjaśnił.

Zatem istnieje ryzyko, że Omicron będzie umiał sforsować przeciwciała nabyte podczas przechorowania Covid-19 oraz w procesie szczepienia. 

Zaostrzenie restrykcji koronawirusowych. Uszczelnienie granic

Rząd przygotował pakiet alertowy obostrzeń, który składa się z dwóch elementów. Pierwszy dotyczy uszczelnienia granic. Podążając za rekomendacją ECDC ministerstwo zdrowia wydało zakaz lotów do Polski z krajów afrykańskich, które są uznane za kraje szczególnego ryzyka

Botswany, Eswatini, Lesotho, Mozambiku, Namibii, RPA, Zimbabwe. Osoby wracające z tych krajów będą miały wydłużoną kwarantannę do 14 dni, bez możliwości zwolnienia testem. Dla podróżujących z krajów non-Schengen wprowadzone będzie wydłużenie kwarantanny z 10 do 14 dni i zwolnienie testem PCR wykonanym po upływie 8 dni od przekroczenia granicy.

Koronawirus - nowe restrykcje. Ograniczenia krajowe

Od 1 grudnia obowiązują nowe limity:

 • do 50 proc. zmniejszono limit obłożenia w kościołach, gastronomii, hotelach, obiektach kultury (np. kinach, teatrach, filharmoniach, operach, domach kultury) i obiektach sportowych (baseny, aquaparki). Do tej pory dopuszczalne obłożenie w tych placówkach wynosiło 75 proc.
 • maksymalnie 100 osób na uroczystościach typu wesela, spotkania, konsolacje, spotkania i zgromadzenia innego typu, w dyskotekach (do tej pory było to 150 osób).
 • jedna osoba na 15 m kw. w siłowniach, strefach fitness, centrach sportowych, muzeach, galeriach sztuki, targach, wystawach, konferencjach, bibliotekach, punktach handlu (do tej pory mogła to być 1 osoba na 10 m kw.).
 • w przypadku koncertów i widowisk cyrkowych od 1 grudnia obowiązuje zasada: maksymalnie 50 proc. zajętych miejsc i nie więcej niż 1 osoba na 15 m kw.
 • do 250 osób zmniejszono limit uczestniczących w imprezach sportowych do tej pory było to 500 osób) 
Osoby zaszczepione nie będą uwzględniane w tych limitach. Podobnie będzie z przyjazdem do Polski - zaszczepieni nie podlegają kwarantannie. 

Obostrzenia mają obowiązywać od 1 grudnia przez 2 tygodnie, a nakaz przestrzegania i spełnienia limitów obowiązuje organizatorów imprez czy właścicieli sklepów, restauracji. Będzie to podlegało kontroli inspektorów sanepidu.

- Chodzi o to, żeby kolejna fala, która może być związana z wariantem Omikron, nie startowała z poziomu 20-kilku tysięcy zakażeń, a jednak z niższego poziomu, co jest ważne z punktu widzenia infrastruktury szpitalnej - powiedział Adam Niedzielski. 

Koronawirus - jakie obostrzenia nadal obowiązują?

Pamietajmy, że w Polsce wciąż obowiązują niektóre zasady mające ograniczać transmisję wirusa Sars-CoV-2, które zostały wprowadzone w poprzednich falach epidemii:

Obowiązek zasłaniania nosa i ust

W całym kraju, w przestrzeniach zamkniętych obowiązkowe jest zasłanianie nosa i ust. Można to robić tylko przy użyciu maseczki - chirurgicznej (jednorazowej), FFP2 lub FFP2. Zasłaniania nosa i ust przy pomocy przyłbic, szalików i chust nie jest dozwolone.

Oto miejsca, w których należy przestrzegać tego obowiązku:

 • na terenie nieruchomości wspólnych (np. na klatce schodowej),
 • w autobusie, tramwaju i pociągu,
 • w sklepie, galerii handlowej, banku, na targu i na poczcie,
 • w zakładzie pracy, jeśli w pomieszczeniu przebywa więcej niż 1 osoba (chyba, że pracodawca postanowi inaczej),
 • w zakładzie pracy podczas bezpośredniej obsługi klienta/interesanta,
 • w kinie i teatrze,
 • u lekarza, w przychodni, w szpitalu, salonie masażu i tatuażu,
 • w kościele i szkole, na uczelni
 • w urzędzie i innych budynkach użyteczności publicznej (w sądzie, w instytucji kultury, banki, na poczcie itp.)
 

 

 

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Chcesz przeczytać cały artykuł? Wystarczy, że założysz konto lub zalogujesz sie na już istniejace

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy