Reklama

KORONAWIRUS. Jest decyzja rządu w sprawie kolejnych obostrzeń. Będzie całkowity lockdown?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: CIR

KORONAWIRUS. Jest decyzja rządu w sprawie kolejnych obostrzeń. Będzie całkowity lockdown?  - Zdjęcie główne

Totalny lockdown w Polsce? | foto CIR

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Jest decyzja rządu premiera Mateusza Morawieckiego w sprawie przeciwdziałania trzeciej fali Covid-19

Dzisiaj, 25 marca, zaplanowano konferencję rządu w sprawie kolejnych restrykcji w związku z trzecią falą Covid-19. Czy zostanie wprowadzony twardy lockdown? Wcześniej premier Mateusz Morawiecki informował, że kolejne restrykcje mają dotyczyć okresu najbliższych dwóch tygodni - czyli tygodnia poprzedzającego święta i tydzień Świętach Wielkanocnych.

Czy znów zostanie zamrożonych więcej branż usługowych? Co z fryzjerami? Gabinetami kosmetycznymi? Czy rządzący zdecydują się na zamknięcie żłobków i przedszkoli?

[AKTUALIZACJA, godz. 11.50]

 Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że w ciągu ostatniej doby odnotowano 34.151 kolejnych zakażeń koronawirusem. To największa liczba zachorowań od początku epidemii. W porównaniu do danych sprzed równo tygodnia, liczba przypadków wzrosła o 6.873.

Od 20 marca w całej Polsce obowiązują rozszerzone zasady bezpieczeństwa w związku z pandemią COVID-19. Obowiązują do 9 kwietnia, czyli także przez okres Świąt Wielkanocnych. Działalność musiały zawiesić hotele, teatry, muzea, galerie sztuki, kina, baseny, sauny, solaria, kasyna, stoki narciarskie, kluby fitness, siłownie i inne obiekty sportowe.

Już od dłuższego czasu spekulowano o wprowadzeniu kolejnych, a nawet całkowitym lockdownie.  O nowych obostrzeniach poinformowali na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Adam Niedzielski.


     
To nie sprzęt jest wąskim gardłem, to nawet nie łóżka, tylko dostępność lekarzy, pielęgniarek, służb medycznych. Nie jesteśmy w stanie dzisiaj mieć więcej lekarzy i pielęgniarek – powiedział premier.

 


Ograniczenie mobilności, ograniczenie swobód gospodarczych jest konieczne – podkreślił szef rządu.

 

 

Zaznaczył, że musimy walczyć o dwie podstawowe sprawy: zdrowie i życie obywateli oraz miejsca pracy Polaków.

 

- I dlatego w lutym poluzowaliśmy niektóre branże. Dziś znów trzeba zaostrzyć - zapowiedział Mateusz Morawiecki.  Dobrych informacji nie miał również minister zdrowia.

  
 
- Niestety ewolucja wirusa i pojawienie się mutacji brytyjskiej działa w kierunku nie tylko większej zakaźności, ale i większej śmiertelności – stwierdził Adam Niedzielski.

 

Podkreślił, że mamy coraz więcej młodszych pacjentów w ciężkich stanach.

 

Trzecia fala jest bardziej dolegliwa niż druga - zaznaczył minister zdrowia, po czym przedstawił nowe obostrzenia.

  

Nowe obostrzenia będą obowiązywały od najbliższej soboty przez dwa tygodnie. Wielkopowierzchniowe sklepy budowlane i meblowe zostaną zamknięte. - W placówkach handlowych, w innych punktach, jak np. poczta, będziemy stosowali bardziej rygorystyczne normy. Do tej pory była 1 osoba na 15 m2, wprowadzamy 1 osobą na 20 m2 w sklepach o powierzchni powyżej 100 m2 – powiedział minister zdrowia. Wprowadzono nowy limit osób w kościołach: jedna osoba na 20 metrów kwadratowych, przy zachowaniu pozostałych zasad (maseczki i dystans).

Na okres dwóch tygodni zamknięte zostaną zakłady fryzjerskie, kosmetyczne oraz salony urody. Podobnie będzie  z placówkami opiekuńczymi dla najmłodszych    Zamknięte zostaną przedszkola i żłobki, będzie zapewniona opieka dla dzieci medyków i służb porządkowych. Rodzice będą nadal mogli korzystać z zasiłku opiekuńczego. Rząd zarekomendował przejście na pracę zdalną.

Pozostałe ograniczenia – bez zmian

Pozostałe zasady bezpieczeństwa nadal obowiązują:

    Edukacja – uczniowie wszystkich klas szkół podstawowych, szkół ponadpodstawowych, słuchacze placówek kształcenia ustawicznego oraz centrów kształcenia zawodowego, uczą się zdalnie.
    Hotele – obiekty pozostają zamknięte (z wyjątkiem m.in. hoteli robotniczych, a także np. dla medyków, kierowców wykonujących transport drogowy czy żołnierzy – katalog wszystkich wyjątków znajduje się w rozporządzeniu).
    Kultura – wciąż zamknięte będą teatry, kina, muzea i galerie sztuki.
    Sport – zamknięte pozostają m.in. siłownie, kluby fitness, stoki narciarskie, baseny, sauny i solaria.

 

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Chcesz przeczytać cały artykuł? Wystarczy, że założysz konto lub zalogujesz sie na już istniejace

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy