Kolejne wcielenie wielkopolskich terytorialsów

Opublikowano:
Autor:

Kolejne wcielenie wielkopolskich terytorialsów - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości

Do tego momentu 260 ochotników przyjęła w swoje szeregi 12. Wielkopolska Brygada Obrony Terytorialnej. W sobotę, 6 października w 125 batalionie lekkiej piechoty w Lesznie odbędzie się kolejne wcielenie do struktur brygady. Tym razem jednostkę zasili około 150 osób na szkolenia podstawowe i wyrównawcze.

– Najbliższe, jesienne szkolenie w strukturach 12. WBOT będzie szczególne, bo odbędzie się w systemie weekendowym. To unikatowe rozwiązanie, które w dużej mierze dedykowane jest studentom, a także zaangażowanym zawodowo i rodzinnie ochotnikom, którzy nie mogli pozwolić sobie na 16-dniową nieobecność w pracy czy w domu. Liczę na ich potencjał i zdwojoną motywację, która będzie wzrastać proporcjonalnie przed każdym weekendem szkoleniowym – mówi Rafał Miernik, dowódca 12. Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

16-dniowe szkolenie podstawowe, czy też 8-dniowe wyrównawcze jest tylko preludium i przepustką do dalszego szkolenia terytorialsów. Po ich zakończeniu żołnierze WOT rozpoczynają trzyletni cykl szkoleń rotacyjnych, prowadzonych najczęściej w systemie weekendowym, czyli w czasie wolnym od pracy.

Dodatkowo raz w roku każdy żołnierz OT będzie brał udział w poligonowych szkoleniach zintegrowanych. W ciągu trzech lat żołnierze OT będą szkolić się minimum 124 dni po 12 godzin dziennie, a dotyczy to tylko tzw. funkcji prostych. Kształcenie specjalistów realizowane będzie w większym wymiarze czasowym. Zwieńczeniem szkolenia będzie historyczna przysięga wojskowa, która wedle wstępnych planów dowództwa odbędzie się w Śremie.

Obecnie w WOT służbę pełni ponad 13,6 tys. żołnierzy, w tym 11,2 tys. ochotników oraz 2,4 tys. żołnierzy zawodowych. Plany powołań do służby zakładają, że do końca 2018 roku w strukturach WOT może służyć do 20 tys. żołnierzy, w tym nie więcej niż 17 tys. żołnierzy pełniących terytorialną służbę wojskową.

Tzw. „mapa drogowa” budowy formacji zakłada napływ ochotników na poziomie około 10 tys. rocznie, oznacza to, że na koniec roku 2019 w WOT służyć będzie do 30 tys. żołnierzy. Zakończenie procesu formowania planowane jest na 2021 rok, wtedy liczebność formacji ma osiągnąć zakładany stan 53 tys. żołnierzy, a brygady obrony terytorialnej będą rozwinięte w każdym województwie.

Żołnierze TSW są ludźmi młodymi, blisko 70% żołnierzy jest wieku 35 lat oraz mniej, żołnierzy w wieku ponad 50 lat jest mniej niż 2% stanu osobowego. Średnia wieku żołnierza TSW to 32 lata. W WOT służbę pełni ponad 10% kobiet, co jest liczbą prawie dwukrotnie większą niż w wojskach operacyjnych.

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Chcesz przeczytać cały artykuł? Wystarczy, że założysz konto lub zalogujesz sie na już istniejace

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE