Reklama

Kalisz. Europejskie Dni Dziedzictwa [ZOBACZ PROGRAM]

Opublikowano:
Autor:

Kalisz. Europejskie Dni Dziedzictwa [ZOBACZ PROGRAM] - Zdjęcie główne

Europejskie Dni Dziedzictwa w Kaliszu potrwają do 18 września.

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Wystawa szyldów kaliskich firm produkujących żywność, poznawanie zdrowotnych właściwości potraw, zapomnianych przepisów kulinarnych, przemarsz rycerski ulicami miasta, warsztaty kulinarne, koncert na dzwonki i dzwoneczki ˗ to niektóre z atrakcji Europejskich Dni Dziedzictwa w Kaliszu. Wszystko potrwa do 18 września.

Kalisz. Europejskie Dni Dziedzictwa

Od 10 do 18 września w centrum Kalisza odbywać się będą Europejskie Dni Dziedzictwa.

Temat tegorocznych, 29. Europejskich Dni Dziedzictwa zawiera się w haśle Smaki Dziedzictwa, zarówno w sensie dosłownym, jak i przenośnym.

„Tradycje kulinarne, przepisy przekazywane z pokolenia na pokolenie, lokalne obyczaje, obiekty związane z turystyką kulturową, zabytki przetwórstwa spożywczego ˗ to dziedzictwo szczególnie ważne dla tożsamości narodu, który przez lata znajdował się w rękach zaborców, a mimo to nigdy nie zapomniał o swoich korzeniach. Tegoroczna edycja EDD koncentruje się nie tylko na materialnych śladach tradycji rzemieślniczych (np. obiektach, takich jak mleczarnie, piekarnie, fabryki cukierków), ale również na dziedzictwie niematerialnym (zwyczaje, receptury, obrzędy)” ˗ wprowadza w zagadnienie Narodowy Instytut Dziedzictwa, koordynator obchodów EDD na terenie całego kraju.

Ale smaki dziedzictwa nie ograniczają się tylko do kulinariów, bo przecież hasło ma również znaczenie metaforyczne. Smakowanie można rozumieć jako przeżywanie, doznawanie wrażeń. Mogą się na nie składać różnorodne smaki artystyczne ˗ muzyczne, plastyczne, teatralne czy literackie.

Będziemy zatem mogli uczestniczyć w symbolicznym akcie lokacji miasta w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej nr 12 im. księcia Bolesława Pobożnego. Wystąpią zespoły muzyki dawnej, zobaczymy pokaz tańca średniowiecznego, walki rycerskie, przedstawienia „Legendy o Piaście i Popielu”, „Legendy o Kraku i Smoku Wawelskim”.

W Galerii Jana Tarasina będzie można spróbować przysmaków wypiekanych przez kaliskich cukierników. W Akceleratorze Kultury odbędzie się promocja książki dr Marii Kaczmarkiewicz „Fibigerowie” wydanej nadkładem Kaliskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk, w ramach obchodów Roku Rodziny Fibigerów. Zakończenie EDD jest planowane przy Baszcie Dorotce, a w programie są m.in. występy zespołu Calisia z tańcami średniowiecznymi, pasowanie na rycerza, przekąski o średniowiecznym rodowodzie, koncert na dzwonki i dzwoneczki i wiele atrakcji dla dzieci.

Program 29. Europejskich Dni Dziedzictwa ˗ „Smaki Dziedzictwa” w Kaliszu

10 września (piątek), godz. 12.00

Wernisaż Wystawy „Smaki i Smaczki Dawnego Kalisza”

Filia nr 4 Miejskiej Biblioteki Publicznej im. A. Asnyka, al. Wolności 27 w Kaliszu

Wystawa reklam i ogłoszeń publikowanych w kaliskiej prasie oraz szyldów kaliskich firm produkujących żywność

 

11 września (sobota), godz. 11.00-14.00

Biesiada „Zasmakuj w bibliotece"

PBP Książnica Pedagogiczna im. A. Parczewskiego w Kaliszu, ul. Południowa 62

W programie pokaz tańców, wspólne śpiewanie, czytanie, poznawanie zdrowotnych właściwości potraw, zapomnianych przepisów kulinarnych

 

11 września (sobota), godz. 12.00-19.00

II Dni Księstwa Kaliskiego ˗ Ogólnopolski Festiwal Plenerowy Widowisk Historycznych

Fundacja im. Bolesława Pobożnego, ul. św. Stanisława, plac przy kościele i klasztorze oo. Franciszkanów

Wydarzenie jest poświęcone dokonaniom księcia Bolesława Pobożnego i książęcej małżonki, błogosławionej Jolenty, które złotymi zgłoskami zapisały się w dziejach Kalisza oraz regionu. Przedsięwzięcie popularyzuje kulturę, a także osiągnięcia średniowiecza. W jego ramach będą organizowane pokazy i warsztaty kulturalne prezentujące różne aspekty średniowiecznego życia społecznego ˗ jak śpiew, taniec, muzyka, rzemiosło, walki rycerskie, ubiór, jadło.

  • godz. 12.00-12.20 Przemarsz rycerski na trasie od placu Jana Pawła II przy I LO im. A. Asnyka do ul. św. Stanisława
  • godz. 12.20-12.45 Symboliczny akt lokacji miasta
  • 13.00-18.45 Piknik średniowieczny
  • 18.45-20.00 Koncert Zespołu Muzyki Dawnej Jerycho w kościele oo. Franciszkanów pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika
11 września, godz. 13.00-22.00

„Smaki Dziedzictwa” ˗ Urodziny Tarasina

Galeria Sztuki im. Jana Tarasina w Kaliszu, pl. św. Józefa 5

Z okazji 95. urodzin artysty będzie można poznać różne smaki sztuki, muzyki oraz spróbować przysmaków wypiekanych przez kaliskich cukierników.

  • godz. 13.00-16.00 Smaki Sztuki ˗ Hyde Park
  • godz. 16.00-18.00 Alfabet Sztuki ˗ warsztaty z sitodruku
  • godz. 19.00-20.00 Happy End ˗ promocja wydawnictw Galerii
  • godz. 20.00-22.00 Smaki Muzyki ˗ winyl Hyde Park
 

12 września (niedziela), godz. 15.45-17.00

II Dni Księstwa Kaliskiego ˗ Ogólnopolski Festiwal Plenerowy Widowisk Historycznych

  • godz. 15.45-16.00 Inscenizacja aktu lokacji miasta ˗ w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej nr 12 im. księcia Bolesława Pobożnego
  • godz. 16.00˗17.00 Uroczysta msza święta w kościele pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Kaliszu
 

16 września (czwartek), godz. 17.00

Muzyczne Smaki Kalisza. Fibigerowie

Akcelerator Kultury, ul Nowy Świat 2 A

Promocja książki dr Marii Kaczmarkiewicz „Fibigerowie” wydanej nadkładem Kaliskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk w ramach obchodów Roku Rodziny Fibigerów.

 

18 września (sobota), godz. 14.00-20.00

Zakończenie Europejskich Dni Dziedzictwa

Smaki Dziedzictwa ˗ Spotkajmy się przy Baszcie „Dorotce”

Centrum Baśni i Legend Kaliskich oraz Lokacji Miasta w Baszcie „Dorotce” (Informacja Turystyczna)

Dlaczego dzwony w kaliskich kościołach dźwięczą piękniej niż gdzie indziej? Odpowiedź na to pytanie skrywa kaliska legenda „Ręce Anny”, która będzie leitmotivem spotkania przy Baszcie „Dorotce”.

wg odrębnego programu

 

Ponadto:

10-16 września

Crème de la crème Asnykowskiej Książnicy

Zajęcia dla uczniów przygotowane w oparciu o zbiory specjalne Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Adama Asnyka. W menu spotkań organizowanych w Bibliotece Głównej m.in. rękopisy, starodruki, kartografia, dokumenty życia społecznego.

15 i 17 września

Jejmość M. - cykl podkastów

Premiera w mediach społecznościowych cyklu podcastów, przygotowanych przez Dział Zbiorów Specjalnych Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Adama Asnyka, poświęconych historii kaliskiego ziemiaństwa.

O dziejach znakomitych rodów kaliskich opowie Monika Sobczak-Waliś. Pierwsze dwa odcinki będą poświęcone rodzinie Doruchowskich herbu Niesobia.

Europejskie Dni Dziedzictwa powstały z inicjatywy Rady Europy i Unii Europejskiej. Są jednym z najważniejszych wydarzeń, które promują dziedzictwo kulturalne i historyczne Starego Kontynentu, a także rozbudzają zainteresowanie historią poszczególnych regionów.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Chcesz przeczytać cały artykuł? Wystarczy, że założysz konto lub zalogujesz sie na już istniejace

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy