reklama

Zorza polarna nad Wielkopolską? Nie możesz tego przegapić!

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Zorza polarna nad Wielkopolską? Nie możesz tego przegapić! - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
16
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
WiadomościW nocy z wtorku na środę prawdopodobnie w całym kraju będzie można zobaczyć zorzę polarną. To wyjątkowo widowiskowe zjawisko jest efektem burz magnetycznych. Prognozy wskazują na sprzyjające warunki do obserwacji.
reklama

Zorza polarna, zwykle widoczna w okolicach kół podbiegunowych, najprawdopodobniej będzie możliwa do obserwacji w Polsce w nocy z 30 na 31 lipca (wtorek/środa). Prognozy NOAA przewidują burzę magnetyczną G3, co zapewni najlepsze warunki do zobaczenia zorzy od maja, kiedy to piękne widowisko ozdobiło niebo w wielu zakątkach Polski.

Na słońcu mamy aż TRZY aktywne obszary o charakterystyce magnetycznej β-γ-δ: AR3762, AR3765 i AR3767. Wszystkie na zmianę generowały na przestrzeni ostatnich dwóch dni serię silnych rozbłysków klasy M (niektóre o włos od klasy X). Było ich łącznie aż jedenaście! Dziś nad ranem o 4:36 jeden z obszarów wygenerował najsilniejszy z nich wszystkich rozbłysk X1.57! - informuje Karol Wójcicki na kanale Z głową w Gwiazdach.

Koronalne wyrzuty masy (CME) ze Słońca dotrą do Ziemi we wtorek. Prawdopodobnie kilka CME połączy się w jedną silną falę uderzeniową, powodując burzę magnetyczną G3. To może wywołać zorze polarne widoczne na średnich szerokościach geograficznych, w tym w całej Polsce.

Czy lipcowa zorza będzie tak widoczna jak majowa? 

Zorza polarna widoczna nad całą Polską to rzadkość, pojawiająca się raz na 30 lat. Choć nie należy się spodziewać tak spektakularnego zjawiska, prognozy wskazują, że zorzę będzie można dostrzec z terenów podmiejskich. Ostateczne warunki będą znane około godziny przed uderzeniem CME w Ziemię, gdy satelity zarejestrują jego parametry.

Pamiętajcie, że powyższe prognozy bazują na podstawie obserwacji zdarzeń na Słońcu. Są one dziś BARDZO optymistyczne i wszyscy chcemy, aby tak pozostało. Warto jednak pamiętać o nieprzewidywalności jaką charakteryzują się tego typu zjawiska - najwięcej będziemy wiedzieli we wtorek po południu lub wieczorem. Bądźcie czujni! - pisze Karol Wójcicki.

Gdzie najlepiej obserwować zorzę polarną?

Aby najlepiej obserwować zorzę polarną, należy udać się poza miasto, gdzie sztuczne światło nie przeszkadza. Sprawdź prognozy na stronach takich jak SpaceWeatherLive.. Idealne warunki to bezchmurne, ciemne niebo bez księżyca. Aby uwiecznić zjawisko, warto mieć przy sobie aparat fotograficzny, który jest bardziej czuły niż ludzkie oko

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Chcesz przeczytać cały artykuł? Wystarczy, że założysz konto lub zalogujesz sie na już istniejace

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama