Reklama

Już dzisiaj na niebie zobaczymy Gwiazdę Betlejemską! Ostatni raz była widziana 800 lat temu

Opublikowano:
Autor:

Już dzisiaj na niebie zobaczymy Gwiazdę Betlejemską! Ostatni raz była widziana 800 lat temu - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości

Już dzisiaj wyjątkowa atrakcja na niebie! Pierwszy raz od niespełna 800 lat widoczna będzie tzw. Gwiazda Betlejemska. Na kolejną taką okazję trzeba będzie czekać do 2080 roku, a później aż do 2400!

 


Kończymy wyjątkowy, 2020 rok... Od wieków uważano, że niezwykłe i rzadkie zjawiska na niebie są zapowiedzią przełomowych zdarzeń...

21 grudnia - po raz pierwszy od 800 lat - na niebie pojawi się Gwiazda Betlejemska.

Już dzisiaj na niebie Gwiazda Betlejemska!

Gwiazda Betlejemska to Wielka Koniunkcja Jowisza i Saturna, tworząca na niebie jeden bardzo jasny punkt. 21 grudnia 2020 roku planety będą oddalone od siebie o zaledwie 0,1 stopnia, co sprawi, że z naszej perspektywy będą wyglądały jak jeden świetlisty punkt. NASA podkreśla, że w szczytowym momencie będą oddalone od siebie zaledwie o „jedną piątą księżyca w pełni”.

Poprzednią koniunkcję można było oglądać w 1226 roku, a więc blisko 800 lat temu. Zjawisko koniunkcji planet Jowisza i Saturna jest uzależnione od ich obrotu wokół Słońca. Jowisz potrzebuje na to 12 lat, a Saturn - 30 lat.

 

 

Badacze zaznaczają, że zjawisko samego zbliżenia planet nie jest bardzo rzadkie, powtarza się bowiem co 20 lat, jednak nie aż na tak duża skalę, umożliwiając tym samym obserwowanie Gwiazdy Betlejemskiej.Gwiazda Betlejemska - kiedy będzie widoczna?

Aby obserwować gwiazdę nie potrzeba żadnego profesjonalnego sprzętu. Dostrzec będzie można ją gołym okiem. Warunkiem są jedynie korzystne warunki pogodowe. Proces rozpocznie się od 14:31. 

Najlepsza obserwacja będzie możliwa jednak po zachodzie Słońca, po godzinie 15:30. Należy wówczas patrzeć w południowo-zachodnim kierunku. Co ciekawe, zjawisko będzie można obserwować aż do piątku, 25 grudnia.

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Chcesz przeczytać cały artykuł? Wystarczy, że założysz konto lub zalogujesz sie na już istniejace

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE