Wszystko działo się na terenie miejscowego zespołu szkół. Placówka została pięknie przystrojona. Przy niej stanęła wielka choinka oraz udekorowany lampkami stelaż w kształcie prezentu.
Finał konkursu „Wielkopolskie smaki wigilijne” w Choczu
Zaczęło się od degustacji dań przygotowanych w ramach konkursu „Wielkopolskie samki wigilijne”. Na stołach królowały tradycyjne świąteczne dania, jednak w oryginalnych odsłonach. Jury nie miało łatwego zadania.Do Chocza zjechało blisko 60 KGW
- Przejechałyśmy ponad 150 kilometrów. To nasza druga taka duża impreza. Podoba nam się. Wszystkie koła mają bardzo ładnie ustrojone stoiska, nie wiadomo na co patrzeć, bo każdy się postarał. Uważam, że komisja nie ma łatwo. W naszym rzędzie były same zupy grzybowe, więc wyłapanie różnic to ciężki orzech do zgryzienia. Nasza jest z samych borowików, co upatrujemy za dużą wartość – mówiła nam Weronika Tullin, przewodnicząca KGW Albertowisko z gminy Grodzisk Wielkopolski.
Organizacja, którą kieruje liczy ponad 20 członków. Do Chocza panie przywiozły kalendarz ze zdjęciami swojej wsi oraz obrazy miejscowej malarki.
- Staramy się pokazać uroki naszej miejscowości, jak ładnie jest na wertepach, bo tak nazywają nas w naszej gminie – tłumaczyła z uśmiechem Weronika Tullin.
Wiele gospodyń było z naszego powiatu. Dla wszystkich była to okazja do integracji i spędzenia czasu w miłym gronie. Żadna organizacja nie wyjechała z pustymi rękami, gdyż dla każdej przewidziano podarunek. Listę nagrodzonych dań prezentujemy poniżej.
Bożonarodzeniowy jarmark w Choczu
Na placu przy szkole stanęło kilkadziesiąt stoisk z wyrobami kulinarnymi czy rękodziełami. Pomiędzy rozmawiającymi mieszkańcami wędrował Mikołaj z workiem pełnym prezentów. Na scenie występowały dzieci z miejscowych szkół czy orkiestra dęta działająca przy chockim GOK-u. Gwiazdą wieczoru był Andrzej Cierniewski.Wydarzenie, jakiego w gminie Chocz jeszcze nie było, organizowali Urząd Województwa Wielkopolskiego oraz Gmina Chocz.
- Konkurs „Wielkopolskie samki wigilijne” połączyliśmy z jarmarkiem bożnorodzeniowym, co wprowadza nas w okres świąt. Pokazujemy potencjał kół gospodyń wiejskich i różnorodność smaków. Jako samorząd województwa staramy się prezentować możliwości rozwojowe KGW i wspieramy je poprzez różne konkursy. Łączymy przyjemne z pożytecznym. Bardzo się cieszę, że pan burmistrz Marian Wielgosik chętnie przyjął rolę współorganizatora. Zależy nam tym, żeby w różnych częściach Wielkopolski integrować naszych mieszkańców. Chcemy, żeby choczanie czuli się nie tylko mieszkańcami gminy Chocz czy powiatu pleszewskiego, ale również Wielkopolanami – mówił nam wicemarszałek województwa wielkopolskiego Krzysztof Grabowski.
Burmistrz Chocza, Marian Wielgosik, dziękował organizacjom z terenu gminy za zaangażowanie w przygotowania.
- Do współorganizacji zostałem zachęcony przez pana marszałka Krzysztofa Grabowskiego. Z dumą muszę powiedzieć, że wsparły nas w tym przedsięwzięciu KGW, sołectwa, straże, młodzież, klub motorowy ISKRA czy fundacja Humana. To było również duże wyzwanie dla zespołu szkół. Cieszę się, że je podjęliśmy, bo dzisiaj widać tego efekty – akcentował burmistrz gminy Chocz Marian Wielgosik.
Lista nagrodzonych KGW podczas finału drugiej edycji „Wielkopolskie smaki wigilijne” w Choczu
Kategoria potrawa wytrawna
I miejsce (nagroda finansowa 1 500 zł):KGW Rokutów - „Świąteczny szczupak Helci w towarzystwie sosu chrzanowego”
II miejsce (nagroda finansowa 1 300 zł):
KGW Trzebienice - „Święta w słoiku”
III miejsce (nagroda finansowa 1 000 zł):
KGW Nowolipsk - „Skarby lasu pod śmietanową chmurką”
Wyróżnienia (500 zł):
KGW Rusko
KGW „Zgodna Wieś”Stare
KGW w Brennie
KGW Niniew
KGW Florentyna
KGW Krzykosy
KGW w Będziechowie
KGW w Kani
KGW w Mącznikach
KWG Noskowo-Radomice-Strzyżewo „Fenniks”
KGW w Czachulcu Starym
KGW Rychwalanki w Rychwale
KGW Stary Olesiec
KGW Albertowisko
KGW w Trąbczynie
Kategoria potrawa na słodko
I miejsce (nagroda finansowa 1 500 zł):KGW w Orpiszewie - „Jabłko pieczone z makiem i orzechami”
II miejsce (nagroda finansowa 1 300 zł):
KGW Żelazno - „Sernik wigilijny”
III miejsce (nagroda finansowa 1 000 zł):
KGW Długa Wieś Druga - „Bożonarodzeniowa zupa makowa”
Wyróżnienia (500 zł):
KGW Kościelna Wieś
KGW Ruda Wieczyńska
KGW Wronów
KGW w Błażejewie
KGW w Witnicy
KGW Gutowo Małe „Gutowianki”
KGW w Posadzie
KGW w Anastazewie
KGW w Zarzewie
KGW w Kopojnie „Kopojnianki”
KGW w Głębokiem – Głęboczanki
KGW Kuźnia
KGW „WojciechoWIANKI”
KGW w Królikowie Czwartym „K4”
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.