Reklama

Jakie zmiany dla kierowców weszły w życie w 2021 roku?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: fotolia.com

Jakie zmiany dla kierowców weszły w życie w 2021 roku? - Zdjęcie główne

foto fotolia.com

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości W 2021 roku na kierowców czekały niemałe modyfikacje w przepisach. Zmiany dotyczą m.in. pierwszeństwa dla pieszych jeszcze przed przejściem. Kończą się też tzw. podwójne limity prędkości.

Pierwszeństwo dla pieszych jeszcze przed przejściem i zakaz używania telefonów

Do tej pory kierowca, który zbliżał się do przejścia dla pieszych musiał zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na zebrze. Teraz kierujący pojazdem będzie musiał zmniejszyć prędkość przez przejściem dla pieszych tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo idących oraz ustąpić im pierwszeństwa. Nie wiemy jeszcze, kiedy to rozwiązanie ma wejść w życie, ale wiadomo już, że ten przepis na pewno nie będzie dotyczył tramwajów, bowiem droga hamowania tramwaju z pasażerami jest kilkukrotnie dłuższa niż jadącego z tą samą prędkością samochodu osobowego. To jednak nie wszystko. Według rządu nowe przepisy będą surowsze również dla pieszych. Wraz z wejściem przepisów Ci ostatni będą mieli zakaz korzystania z telefonów komórkowych oraz innych urządzeń podczas przechodzenia przez jezdnie. Dotyczy to również przejść dla pieszych. 

W nocy bez szybszej jazdy i bez dokumentów

W tym roku zmienione zostaną również limity prędkości w terenie zabudowanym. Teraz bez względu na porę dnia będzie to 50 km/h. Przypominamy, że dotychczas było to 50 km/h w dzień oraz 60 km/h w godzinach 23.00-5.00. Polska była jedynym krajem w Unii Europejskiej, w którym obowiązywał limit prędkości, który pozwalał na szybszą jazdę w nocy. 

Od początku grudnia ubiegłego roku podczas policyjnej kontroli kierowca nie musi mieć także dokumentu uprawniającego do kierowania pojazdami. Natomiast dane kierowcy będą przez funkcjonariuszy sprawdzane bezpośrednio w centralnej ewidencji kierowców (CEPiK). Za to kierowcy mogą sobie sprawdzić, jak wygląda ich dokument w statusie - czy jest wydany, zatrzymany, aktualny itp. Wraz z wejściem nowych przepisów pojawiły się również zmiany w aplikacji mObywatel, gdzie tym razem będzie można korzystać z mPrawo Jazdy. W aplikacji znajdują się m.in. marka oraz model samochodu, rok produkcji, numer VIN, numer rejestracyjny oraz termin badania technicznego. Dodatkowo pojawia się tam również licznik punktów karnych, które pozwala na cyfrowe kontrolowanie stanu konta za drogowe przewinienia.

- Dwa lata temu podjęliśmy decyzję, dzięki której Polacy nie muszą mieć przy sobie dowodu rejestracyjnego samochodu oraz dokumentu potwierdzającego jego ubezpieczenie. Teraz zrobiliśmy kolejny krok - będziemy mogli zostawić prawo jazdy w domu - powiedział wówczas minister cyfryzacji Marek Zagórski. Warto pamiętać, że zwolnieni z obowiązku posiadania prawa jazdy w wersji fizycznej są tylko kierowy, którzy mieli wydane prawo jazdy w Polsce. Kierowcy z zagranicznymi - np. ukraińskimi lub brytyjskimi uprawnieniami nadal muszą je mieć przy sobie.

Podczas przeglądu technicznego pojazd będzie fotografowany 

Wiele zmian szykuje się również w systemie obowiązkowej kontroli technicznej pojazdów. W 2021 roku diagnosta musi sfotografować badany pojazd. Osoba dokonującą kontroli obligatoryjnie wykona cztery zdjęcia całej bryły pojazdu - z przodu, z tyłu oraz dwóch przekątnych, a także jedno w środku, na którym będzie widoczny przebieg samochodu oraz zegary. Fotografie mają zostać przechowywane w archiwum przez 5 lat. Dodatkowo diagnosta będzie zobowiązany do wykonania badań związanych z kontrolą emisji spalin. 

Udogodnienia dla rejestrujących pojazdy i zielone tablice

Nowelizacja przepisów przewiduje również wiele ułatwień dla osób, które będą w bieżącym roku rejestrować pojazdy. W projekcie zaplanowana jest m.in. możliwość zachowania, na wniosek właściciela pojazdu, dotychczasowego numeru rejestracyjnego. Nie trzeba będzie więc ponosić opłaty 80 zł za wydawane tablice samochodowe oraz za nalepkę kontrolną. Dodatkowo dealerzy nowych samochodów będą mogli w pełni samodzielnie, na wniosek klienta zarejestrować auto. 

Zmiany zostały wprowadzone również dla właścicieli samochód elektrycznych. Od 1 stycznia „elektryki” są wyróżnione specjalnymi, zielonymi tablicami, które posiadają czarne znaki na zielonym tle. Dzięki temu użytkownicy elektrycznych samochodów są zwolnieni z opłat za parkowanie w centrach miast oraz mogą wjeżdżać do stref czystego transportu oraz korzystać z buspasów.  

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Chcesz przeczytać cały artykuł? Wystarczy, że założysz konto lub zalogujesz sie na już istniejace

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy