reklama

Jaka była przyczyna śmierci papieża Franciszka? Watykan wydał komunikat

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: pixabay.com

Jaka była przyczyna śmierci papieża Franciszka? Watykan wydał komunikat - Zdjęcie główne

Papież Franciszek zmarł 21 kwietnia 2025 r. | foto pixabay.com

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościWatykan wydał oficjalny komunikat w sprawie przyczyny śmierci Ojca Świętego. Wynika z niego, że papież Franciszek zmarł na skutek udaru mózgu, nieodwracalnej zapaści kardiologicznej i śpiączki.
reklama

Informację o śmierci papieża Franciszka przekazał dziś, 21 kwietnia, około 10.00 kardynał Kevin Farrell - kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego.

Najdrożsi bracia i siostry, z głębokim bólem muszę ogłosić śmierć naszego Ojca Świętego Franciszka. O godzinie 7.35 tego ranka biskup Rzymu Franciszek powrócił do Domu Ojca - powiedział kardynał Farrell.

Papież Franciszek w grudniu skończyłby 89 lat. Od ponad dwóch miesięcy zmagał się z poważnymi problemami zdrowotnymi.

Papież Franciszek nie żyje. Watykan podał przyczynę śmierci

Dyrektor watykańskiej służby zdrowia, profesor Andrea Arcangeli, w oficjalnym komunikacie medycznym podał, że przyczyną śmierci papieża Franciszka był udar mózgu, śpiączka i nieodwracalna zapaść kardiologiczna. Potwierdzenie przyczyny zgonu nastąpiło tuż przed rozpoczęciem obrzędu złożenia ciała papieża do trumny w kaplicy Domu Świętej Marty, gdzie mieszkał przez cały okres pontyfikatu.

Pogrzeb papieża Franciszka - kiedy się odbędzie?

Uroczystości pogrzebowe Ojca Świętego - jak przekazało biuro prasowe Watykanu - zaplanowano między piątkiem a niedzielą. Ostateczna decyzja w sprawie terminu ma zapaść 22 kwietnia podczas pierwszej kongregacji kardynałów.

reklama

Z testamentu papieża Franciszka wiadomo, że wyraził on wolę, by zostać pochowany w rzymskiej bazylice Matki Bożej Większej. Ojciec Święty poprosił o skromny grób w ziemi i napis: Franciscus.

Wybór nowego papieża. Kiedy konklawe?

Po śmierci papieża Franciszka władzę w Watykanie tymczasowo sprawuje Kolegium Kardynalskie, liczące obecnie 252 hierarchów, w tym pięciu Polaków (kard. Stanisław Dziwisz, kard. Stanisław Ryłko, kard. Kazimierz Nycz, kard. Konrad Krajewski oraz kard. Grzegorz Ryś). 135 z nich posiada prawa elektorskie i to oni zdecydują o wyborze głowy Kościoła. Konklawe powinno się rozpocząć się między 15. a 20. dniem po śmierci papieża.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo