reklama

Matura 2023 z języka polskiego. Jak egzamin oceniają uczniowie?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościRozpoczął się maturalny maraton. Niemal 25 tys. uczniów z Wielkopolski mierzyło się dziś z językiem polskim. Jak abiturienci oceniają egzamin?
reklama

4 maja o godzinie 9.00 rozpoczął się pisemny egzamin z języka polskiego na poziomie podstawowym. Jest to jeden z przedmiotów obowiązkowych dla wszystkich zdających. Warto przypomnieć, że tegoroczna matura zostanie przeprowadzona w dwóch formułach - 2023 i 2015.  "Nową" maturę zdają osoby, które ukończyły 4-letnie liceum i uczniowie, którzy szkołę średnią ukończyli za granicą. Natomiast egzamin w "starej" formule dotyczy osób, które ukończyły 3-letnie liceum lub 4-letnie technikum.

reklama

Pomimo tego, wszystkich uczniów obowiązują te same terminy. Egzamin obejmować będzie część pisemną i ustną wraz z przedmiotami obowiązkowymi i dodatkowymi. 

W całej Wielkopolsce do matury przystąpiło około 25 tysięcy uczniów.

Matura 2023 z języka polskiego. Jakie były tematy?

Pisemny egzamin z języka polskiego w nowej formule 2023 trwa zdecydowanie dłużej niż dotychczas. Uczniowie na rozwiązanie zadań mają aż 240 minut, czyli dokładnie cztery godziny. Do tej pory na napisanie matury przeznaczone, było 170 minut. I właśnie tyle czasu będą miały osoby zdające starą maturę, w Formule 2015, głównie absolwenci 3-letnich liceów, 4-letnich techników i szkół branżowych II stopnia.
Arkusz CKE podzielony jest na trzy części: język polski w użyciu, tekst historyczno-literacki i wypracowanie.

reklama

Pierwszym tematem rozprawki z języka polskiego było zagadnienie dotyczące Pana Tadeusza Adama Mickiewicza - Jak niespodziewane okoliczności wpływają na zachowanie człowieka? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do fragmentu "Pana Tadeusza", całego utworu Adama Mickiewicza oraz do wybranego tekstu kultury. Druga rozprawka dotyczyła "Przedwiośnia" Stafana Żeromskiego. Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do podanych fragmentów "Przedwiośnia" Stefana Żeromskiego oraz do wybranych tekstów kultury.

Jak maturzyści oceniają tegoroczny egzamin z języka polskiego?

Maturzyści z ILO w Pleszewie, tuż przed rozpoczęciem egzaminu, byli pełni optymizmu. 

- Nie denerwuję się. Wiadomo, że są tematy, które chciałabym, aby się pojawiły, ale podchodzę do tego ze spokojem. Co ma być to będzie - mówiła nam jedna  z absolwentek "Staszka".

reklama

Jakie tematy obstawiali?

-  Liczę na "Lalkę", ale mogą być w tym roku "Dziady", co niespecjalnie mnie cieszy. Mówiło się też o motywie miłości i to byłby super temat, każda praktycznie lektura tutaj pasuje  - dodawał jeden z maturzystów.  

Natomiast abiturientki Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Gostyniu otwarcie powiedziały, że egzamin dojrzałości ich nie stresuje. Były przygotowane, mimo że przez 2 lata uczyły się zdalnie. 

- Nic nas nie zaskoczy - stwierdziły pewne siebie dziewczyny z klasy IV e. 
Co maturzyści mówili po egzaminie? 
 - Nie były to trudne tematy, ale liczyliśmy na "Lalkę" lub "Dziady" - przyznali maturzyści z jednego z techników ZSZ w Gostyniu. - Wybrałem temat pierwszy, z Panem Tadeuszem. Był podany fragment, jak zostali zaatakowani przez niedźwiedzia, było również łatwo się odnieść do całości lektury - dodał kolejny z uczniów. 
Zobacz, jak maturę 2023 z języka polskiego ocenili maturzyści z Rawicza. Wideo poniżej.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Chcesz przeczytać cały artykuł? Wystarczy, że założysz konto lub zalogujesz sie na już istniejace

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama