reklama

Jak wyrobić paszport w Wielkopolsce - kompletny przewodnik

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Jak wyrobić paszport w Wielkopolsce - kompletny przewodnik - Zdjęcie główne

Jak wyrobić paszport w Wielkopolsce - kompletny przewodnik

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościChcesz wyrobić paszport w Wielkopolsce dla siebie i dziecka? Podpowiem Ci, jak to zrobić szybko, sprawnie, bez kolejki i bez wypełniania wniosku. Sama właśnie odebrałam ten dokument. 
reklama

Kilka dni temu odebrałam paszporty: swój i córki. Nie stałam w długiej kolejce, nie wypełniałam żadnego wniosku. Córka nie musiała być ze mną przy odbiorze dokumentu, a obecność męża nie była konieczna, gdy występowałam w urzędzie o paszport dla córki, która ma 17 lat. Jeśli twoje dzieci nie ukończyło 12 lat, wnioski możesz złożyć przez internet nieruszając się z domu. Proste, prawda? 

reklama

Gdzie możesz wyrobić paszport w Wielkopolsce? 

W Wielkopolsce paszport możesz wyrobić w 10 miejscowościach. W pięciu byłych miastach wojewódzkich znajdują się oddziały paszportowe. W pozostałych miejscowościach terenowe punkty paszportowe. Czym się różną? Godzinami pracy oraz tym, że w oddziałach paszportowych możesz skorzystać z rejestracji internetowej, czyli zarezerwować sobie wizytę oraz śledzić stan kolejki. Polecam tę formę załatwienia sprawy, jeśli ci się nie spieszy. Ja właśnie w ten sposób wyrobiłam dokumenty sobie i córce.

Gdzie złożyć wniosek o paszport w Wielkopolsce?

Poniżej znajdziesz adresy wszystkich miejsc w Wielkopolsce, w których możesz wyrobić sobie paszport. Tak, jak pisałam, do wszystkich oddziałów przyportowych możesz zarejestrować się internetowo. Rezerwujesz sobie wizytę, podczas której składasz wniosek i odbierasz paszport. Link do strony, gdzie możesz to zrobić znajdziesz na końcu artykułu.

reklama

Godziny otwarcia oddziałów paszportowych w Wielkopolsce: Poznań, Piła, Kalisz, Konin, Leszno

Wszystkie oddziały paszportowe w Wielkopolsce czynne są w tych samych godzinach. W poniedziałki od 10.15 do 18.00, od wtorku do piątku, w godzinach od 8.00 do 15.15. 

Oddział Paszportów w Poznaniu, Wydział Spraw Obywatelskich
Wielkopolski Urząd Wojewódzki, ul. ks. J. Wujka 1, 61-581 Poznań (parter), paszport@poznan.uw.gov.pl

Oddział Paszportów w Kaliszu, Wydział Spraw Obywatelskich
Delegatura Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego, ul. Kolegialna 4, 62-800 Kalisz, pok. nr 2 (parter), paszporty.kalisz@poznan.uw.gov.pl

Oddział Paszportów w Koninie, Wydział Spraw Obywatelskich
Delegatura Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego, ul. Aleje 1 Maja 7, 62-510 Konin, pok. nr 218 i 219 (I piętro), paszporty.konin@poznan.uw.gov.pl

reklama

Oddział Paszportów w Lesznie, Wydział Spraw Obywatelskich
Delegatura Wielkopolskiego  Urzędu Wojewódzkiego, Plac Kościuszki 4, 64-100 Leszno, pok. nr 6 (parter), paszporty.leszno@poznan.uw.gov.pl

Oddział Paszportów w Pile, Wydział Spraw Obywatelskich
Delegatura Wielkopolskiego  Urzędu Wojewódzkiego, ul. Dzieci Polskich 26, 64-920 Piła, pok. nr 26 (parter), paszporty.pila@poznan.uw.gov.pl

Godziny otwarcia terenowych punktów paszportowych w Wielkopolsce: Gniezno, Nowy Tomyśl, Środa Wlkp., Szamotuły, Ostrów Wlkp.

W punktach paszportowych nie możesz zarezerwować sobie wizyty przez internet. Trzeba osobiście przyjść do urzędu, pobrać numerek i czekać na swoją kolejkę. Lepiej zrobić to rano, bo jeśli chętnych jest dużo, numerków po prostu zabraknie. Wszystkie punkty czynne są od poniedziałku do piątku, od 8.30 do 15.15.

Terenowy Punkt Paszportowy w Gnieźnie
Starostwo Powiatowe, ul. Jana Pawła II 9/10, 62-200 Gniezno, pok. nr 10 i 11 (parter)

Terenowy Punkt Paszportowy w Nowym Tomyślu
Starostwo Powiatowe, ul. Poznańska 33, 64-300 Nowy Tomyśl, pok. nr 31 i 32 (I piętro)

Terenowy Punkt Paszportowy w Ostrowie Wlkp.
Starostwo Powiatowe, Al. Powstańców Wielkopolskich 16, 63-400 Ostrów Wlkp., pok. nr 309 (II piętro), paszporty.kalisz@poznan.uw.gov.pl

Terenowy Punkt Paszportowy w Szamotułach
Starostwo Powiatowe, ul. Wojska Polskiego 1, 64-500 Szamotuły, pok. nr 13 (parter), paszport@poznan.uw.gov.pl

Terenowy Punkt Paszportowy w Środzie Wlkp.
Starostwo Powiatowe, ul. Żwirki i Wigury 1, 63-000 Środa Wlkp. (wysoki parter)

Jakie dokumenty są potrzebne do wyrobienia paszportu?

Do wyrobienia paszportu potrzebujesz: ważny dowód osobisty oraz kolorowe zdjęcie paszportowe, które spełnia wymagania biometryczne. Można je zrobić samemu i poprawić w specjalnej aplikacji (link do jednej z nich znajdziesz na końcu tekstu.)

Nie musisz wypełniać wniosku, zrobi to za ciebie urzędniczka lub urzędnik. Wystarczy, że pokażesz swój dowód osobisty. Przy okienku uiścisz również opłatę za wydanie paszportu (płatność kartą).

Ile kosztuje wyrobienie paszportu?

Opłata za wyrobienie paszportu uzależniona jest od wieku. Dzieciom, studentom i emerytom przysługują zniżki:

  • opłata za paszport dla dorosłej osoby - 140 zł
  • dla emerytów - 70 zł
  • dla dziecka do 12. roku życia - 30 zł
  • dla dziecka od 12. do 18. roku życia - 70 zł
  • dla studentów oraz osób uczących się, które nie ukończyły 26. roku życia - 70 zł
 

Ile kosztuje wyrobienie paszportu z Kartą Dużej Rodziny?

Jeśli posiadacie Kartę Dużej Rodziny, to możecie liczyć na zniżki. Rodzice zapłacą 70 zł. Natomiast, paszport dla dziecka do 12. roku życia kosztuje 15 zł. Uczniowie i studenci, którzy nie ukończyli 26 lat, zapłacą 35 złotych. 

Jak wyrobić paszport dziecku do 12. roku życia?

Wniosek o paszport dla dzieci do 12. roku życia rodzic może złożyć przez internet. Musisz jednak mieć podpis elektroniczny. Jak to zrobić? Wystarczy założyć sobie profil zaufany, wykorzystując do tego bankowość elektroniczną. Jeśli masz już taki profil, to wejdź na stronę gov.pl, kliknij zakładkę „Usługi dla obywatela”, „Dokumenty i dane osobowe” i znajdź „Uzyskaj paszport dla dziecka”. Wniosek składa jeden z rodziców, drugi musi wyrazić zgodę też internetowo. Przy odbiorze paszportu konieczna jest obecność dziecka. Rodzić może być tylko jeden.

Wniosek o paszport dla dziecka do lat 12, możesz również złożyć w oddziale lub terenowym punkcie paszportowym.  

Jak wyrobić paszport dziecku od 12. do 18. roku życia?

Wyrabiałam paszport sobie i córce, która ma 17 lat. Pojechałam z nią do oddziału paszportowego w Poznaniu. Pokazałam tylko swój dowód osobisty (córka pokazała swój), a pani zrobiła już całą resztę za mnie. Sprawdziła tylko, czy dane, które pokazały się jej na ekranie komputera, są aktualne. Nie musiałam wypełniać żadnych dokumentów. Musiałyśmy z córką tylko odcisnąć palce na specjalnym urządzeniu (wyrabiane są paszporty biometryczne), a potem musiałam podpisać, co trzeba. Złożyłyśmy też swoje zdjęcia. Zapłaciłam kartą przy okienku.

Pani poradziła, żeby od razu zapisać się internetowo na odbiór paszportu. Teoretycznie dokument powinien być do odbioru najpóźniej po czterech tygodniach, więc trzeba tylko wybrać na wizytę datę po tym terminie. Ja jednak tego nie zrobiłam i nie żałuję.

Jak długo trwa wyrobienie paszportu i gdzie go odbierasz?

Tak, jak napisałam wcześniej, czas oczekiwania na wydanie paszportu wynosi zazwyczaj około 30 dni, ale ja mogłam go odebrać już po dwóch tygodniach. Informację o tym, że paszporty są do odbioru, otrzymałam SMS-em.

Paszport odbiera się w urzędzie, w którym składa się wniosek. Tak, jak pisałam, nie umówiłam się na wizytę, tylko poszłam odebrać dokument bez rezerwacji kolejki. W urzędzie byłam po godzinie 12.00 i bez problemu pobrałam bilet. Czekałam 30 minut na swoją kolej. Pokazałam dowód osobisty i otrzymałam paszporty: swój i córki, ale zrobiłam jeden błąd. Piszę o nim na końcu tekstu w rozdziale: “Praktyczne porady, jak wyrobić paszport”.

Jak uniknąć kolejek

Aby uniknąć kolejek, najlepiej zarezerwować sobie wizytę w jednym z oddziałów paszportowych (link znajdziesz na końcu tekstu). Wchodzisz na stronę urzędu, w którym chcesz odebrać paszport i wybierasz sobie wolny termin (dzień i godzinę). Potwierdzenie wizyty otrzymujesz drogą mailową.

Gdy udasz się do oddziału paszportowego, musisz pobrać karteczkę z numerkiem. I tu uwaga, w urządzeniu, które wydaje karteczki z numerkami, musisz wcisnąć odpowiedni przycisk i wpisać numer swojej wizyty. Czyli nie wciskasz przycisku (“złożenie wniosku”, tylko przycisk “złożenie wniosku przez internet”). Jeśli wpiszesz w automat numer swojej wizyty, on połączy te dwie informacje i zostaniesz wywołany/a punktualnie o tej godzinie, na którą masz umówioną wizytę.

Jeśli coś będzie dla ciebie niejasne, skorzystaj z punktu informacyjnego, który jest w oddziale.    

Praktyczne porady, jak wyrobić paszport 

Oto najważniejsze rzeczy, o których warto pamiętać, by nie popełnić błędu:

  • Pamiętaj, by drugi rodzic wyraził zgodę na wyrobienie paszportu dla dziecka. Teoretycznie może to zrobić po złożeniu wniosku, przed wydaniem dokumentu, ale lepiej mieć to już za sobą w momencie składania wniosku.
  • Wniosek o paszport dla dziecka do 12. roku życia możesz złożyć online.
  • Jeśli masz zarezerwowaną kolejkę online, w urzędzie musisz wpisać do urządzenia wydającego numerki, numer swojej wizyty.
  • Jeśli odbierasz paszport, musisz pobrać karteczkę “odbiór paszportu”.
  • Jeśli odbierasz paszport dla siebie i dziecka, musisz pobrać dwie karteczki (wzięłam jedną - i to właśnie błąd, który popełniłam).
 

Jak wyrobić paszport  - dodatkowe informacje i linki

Więcej informacji na temat wyrobienia paszportu można znaleźć na stronach internetowych urzędów wojewódzkich:

 

Zdjęcie możesz zrobić w zakładzie fotograficznym lub telefonem, a potem obrobić je w specjalnej aplikacji. Tu przykładowe:

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Chcesz przeczytać cały artykuł? Wystarczy, że założysz konto lub zalogujesz sie na już istniejace

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama