Uroczystość Objawienia Pańskiego, znana powszechnie jako święto Trzech Króli, upamiętnia niezwykłe wydarzenie z początków chrześcijaństwa. Mędrcy ze Wschodu, podążając za tajemniczą gwiazdą, złożyli hołd nowo narodzonemu Jezusowi w Betlejem. Ten symboliczny gest oddaje pokłon świata pogańskiego przed Bogiem wcielonym. Uroczystość ta, będąca jednym z najstarszych świąt chrześcijańskich, ma swoje korzenie w IV wieku. Tradycyjnym elementem liturgii tego dnia jest poświęcenie kredy i kadzidła. Kreda służy do błogosławienia drzwi domów, symbolizując tym samym obecność Chrystusa.
Jak prawidłowo oznaczyć drzwi domu w święto Trzech Króli?
Zgodnie z wydanym przez Stolicę Apostolską "Dyrektorium o pobożności ludowej i liturgii", oznaczenie drzwi wyraża prośbę o błogosławieństwo Chrystusa przez wstawiennictwo świętych Mędrców. Wielu wierzących zastanawia się, który zapis jest poprawny: K+M+B wraz z bieżącym rokiem czy C+M+B? Obie formy są właściwe i mają swoje uzasadnienie:
- K+M+B: Najczęściej spotykana forma, która bezpośrednio odnosi się do imion trzech mędrów ze Wschodu: Kacpra, Melchiora i Baltazara.
- C+M+B: Ta forma jest skrótem od łacińskiego wyrażenia "Christus Mansionem Benedicat", co oznacza "Niech Chrystus błogosławi ten dom".
Warto zaznaczyć, że znak krzyża stawiany między literami ma także znaczenie - jest symbolem błogosławieństwa.
Dlaczego w Trzech Króli pisze się C+M+B lub K+M+B?
Oznaczanie drzwi w Trzech Króli to tradycja będącą wyrazem wiary katolików w Chrystusa. Ten zwyczaj ma również charakter symboliczny - drzwi są bramą do domu, a umieszczony na nich znak jest jak zaproszenie dla Jezusa.
Jak prawidłowo wykonać obrzęd oznaczenia drzwi?
Drzwi należy oznaczyć kredą poświęconą podczas mszy św. w uroczystość Trzech Króli. Oprócz liter, należy dodać bieżący rok. Co ważne, napis umieszcza się na drzwiach wejściowych do domu.
Jaką modlitwę odmówić przy oznaczaniu drzwi w uroczystość Objawienia Pańskiego?
Oznaczając drzwi, warto pomodlić się o błogosławieństwo dla całej rodziny:
"Panie Jezu Chryste, którego Trzej Mędrcy jako Dziecię znaleźli w domu i złożyli Mu hołd, który wzrastałeś w domu w Nazarecie przy boku Maryi i świętego Józefa, uświęć i nasz dom swoją obecnością. Niech panuje w nim Twoja miłość, dobroć i czystość. Niech wszyscy tworzymy domowy Kościół, który w tym sanktuarium niech stale składa Ci uwielbienie i chwałę. Niech święte symbole, które znaczymy na drzwiach tego sanktuarium, przypominają nam i tym, którzy będą nas odwiedzać, że jesteśmy domowym Kościołem i za gwiazdą wiary chcemy iść na spotkanie z Tobą, do domu naszego wspólnego Ojca, z którym w jedności Ducha Świętego żyjesz i królujesz przez wszystkie wieki wieków. Amen."
PRZECZYTAJ TAKŻE: Betlejem Poznańskie znika z centrum miasta. Ostatnia szansa, by skorzystać ze świątecznych atrakcji
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.