Reklama

Jak będą wyglądały święta Wielkanocne. Jest komunikat kurii

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Zdjęcie poglądowe

Jak będą wyglądały święta Wielkanocne. Jest komunikat kurii - Zdjęcie główne

Jak będą wyglądały święta Wielkanocne. Jest komunikat kurii | foto Zdjęcie poglądowe

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Jak będą wyglądały święta Wielkanocne. Jest komunikat kurii. Poznańska kuria wysłała do księży do komunikat w sprawie zaleceń na Wielki Tydzień i święta Wielkanocne.

Do rozpoczęcia Wielkiego Tygodnia pozostał tydzień. W czasie jego trwania rozpocznie się Triduum Paschalne, czyli najważniejsze trzy dni dla katolików. Triduum to trzydniowa liturgia, która rozpoczyna się w Wielki Czwartek, a kończy się w wieczór Niedzieli Zmartwychwstania.

W związku z trwającym stanem epidemii i wprowadzonymi ograniczeniami kuria Archidiecezji Poznańskiej wydała komunikat w sprawie tegorocznej liturgii Wielkiego Tygodnia.

Kuria zastrzega jednak, że w przypadku zmiany przepisów sanitarnych, konieczne jest dostosowanie się do nowych regulacji.

Jak będą wyglądały święta Wielkanocne. Jest komunikat kurii

Jakiś czas temu biskupi wydali też komunikat, w którym zachęcają wiernych, by uczestniczyli w niedzielnej mszy i korzystali z sakramentu pokuty z zachowaniem koniecznej troski o zdrowie i bezpieczeństwo w czasie pandemii.

Wiadomość ta każe przypuszczać, że do Wielkanocy niewiele w kościołach się zmieni i obowiązujące będą wciąż obecne obostrzenia sanitarne. Najprawdopodobniej liturgia Triduum Paschalnego będzie obowiązywać według zasad przesłanych do księży Archidiecezji Poznańskiej.

Dokument składa się z czterech części, w których zawarto najważniejsze zasady dotyczące Wielkiego Tygodnia

Jak będą wyglądały święta Wielkanocne. Jest komunikat kurii. Wielki Tydzień: Bez obmycia nóg

Wielki Tydzień rozpoczyna Niedziela Palmowa, podczas której w tym roku możliwe będzie pokropienie palm. Zrezygnowano natomiast z obrzędu obmycia nóg w Wielki Czwartek. Zmieniono też formę adoracji krzyża w Wielki Piątek. W tym roku wierni będą mogli adorować krzyż poprzez przyklęknięcie lub głęboki skłon. Zakazane jest więc ucałowanie krucyfiksu.

Kuria informuje księży, że tego dnia nie należy budować katafalku, na którym tradycyjnie był kładziony krzyż do adoracji. Zaleca się też, by w Wielki Piątek do uroczystej modlitwy powszechnej dodane zostało wezwanie „Za udręczonych w okresie epidemii”.

W Wielką Sobotę zwykle odbywało się tradycyjne święcenie pokarmów. W przeciwieństwie do ubiegłorocznej Wielkanocy, w tym roku możliwe jest zorganizowanie święconki. Może się ona odbyć w zgodzie z obowiązującymi zarządzenia sanitarnymi. Kuria zachęca księży, by obrzęd odbywał się częściej lub na dworze.

Jak będą wyglądały święta Wielkanocne. Jest komunikat kurii. Co z procesją rezurekcyjną?

W tym roku Liturgia Wigilii Paschalnej może rozpocząć się od poświęcenia ognia na dworze, zaś podczas odnowienia przyrzeczeń chrzcielnych księża mogą pokropić wiernych świeżą wodą święconą. Możliwe jest także przeprowadzenie procesji rezurekcyjnej wewnątrz świątyni lub poza nią.

- Wprowadzenie tych zmian jest zrozumiałe. Tak naprawdę do ostatniej chwili będziemy podejmować decyzje o tym, jak będą wyglądały liturgie w poszczególnych dniach Triduum. Nie chodzi o to, by znaleźć lukę prawną, bo przestrzegamy reżimu. Chcemy tylko zapewnić wiernym komfort psychiczny, fizyczny i duchowy. Jest to możliwe. Robi się cieplej, dlatego część działań duszpasterskich możemy odprawić na zewnątrz - przekonuje proboszcz jednej z wielkopolskich parafii.

Jak będą wyglądały święta Wielkanocne. Jest komunikat kurii. Triduum Paschalne: Gdzie będą transmisje?

W Wielki Czwartek w katedrze poznańskiej odbędzie się Msza Krzyżma. Podczas niej abp Stanisław Gądecki poświęci oleje chorych i katechumenów. Msza odbędzie się o godz. 10, a udział w niej będzie mogło wziąć po dwóch kapłanów z dekanatu, po jednym kapłanie z działających na terenie diecezji zakonów, a także członkowie kapituły katedralnej czy wychowawcy seminaryjni.

Po liturgii przewidziana będzie możliwość odbioru olejów dla dekanatów pozapoznańskich. Proboszczowie poznańskich parafii odbierać je będą w pozostałe dni Triduum Paschalnego.

Kuria zachęca też, by proboszczowie organizowali transmisje liturgii w mediach społecznościowych. Jest to propozycja dla wiernych, którzy, ze względu na stan zdrowia oraz obawę przed zarażeniem, pozostaną w domach.

Celebracje Triduum Paschalnego w katedrze poznańskiej będą transmitowane przez Radio Emaus i TVP Poznań. W Wielki Czwartek o 17.30, w Wielki Piątek o 17.00 oraz w Wielką Sobotę o 22.00.

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Chcesz przeczytać cały artykuł? Wystarczy, że założysz konto lub zalogujesz sie na już istniejace

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy