W ostatnich latach osoby śledzące ceny nieruchomości mogły zaobserwować wyraźny ich wzrost ich wartości. Za ten stan rzeczy odpowiedzialny był m.in. wysoki popyt oraz oferta tanich kredytów hipotecznych, która przyczyniła się niestety do podwyżek cen.
Choć od pewnego czasu ceny mieszkań się ustabilizowały, a w niektórych przypadkach nawet nieznacznie spadły, nadal pozostają na bardzo wysokim poziomie.
Ceny mieszkań w 2035 roku. Ile zapłacimy za metr kwadratowy?
Jednak czy zastanawialiście się kiedykolwiek, jak będą kształtowały się ceny mieszkań za 10 lat? Eksperci Business Insider wraz z Grupą Morizon-Gratka, korzystając ze sztucznej inteligencji oraz analiz makroekonomicznych, demograficznych i politycznych, opracowali szacunkowe prognozy cen nieruchomości w największych polskich miastach.
Ceny mieszkań mogą przekroczyć 30 tysięcy złotych za metr
Dane przygotowane przez ekspertów nie napawają optymizmem. Ceny za metr kwadratowy mogą w 2035 roku przekroczyć kwotę 30 tysięcy złotych - mowa o najbardziej prestiżowych lokalizacjach, takich jak choćby Warszawa.Według wyliczeń, cena za metr kwadratowy w stolicy za 10 lat może wynosić od 32 do nawet 35 tysięcy złotych. Nieco taniej ma być w Krakowie, gdzie ceny mają kształtować się na poziomie od 28 do 30,5 tysiąca złotych.
Ile będą kosztować mieszkania w Poznaniu?
Eksperci Business Insider i Grupy Morizon-Gratka wzięli pod lupę także ceny mieszkań w stolicy Wielkopolski. Według prognoz, cena metra kwadratowego w Poznaniu za 10 lat ma wynosić od 21 do 23,5 tysiąca złotych.Dla porównania, we Wrocławiu ceny mają oscylować pomiędzy 24,5 a 27 tysięcy złotych. Taniej ma być w Łodzi, gdzie za metr kwadratowy w 2035 roku zapłacilibyśmy według szacunkowych danych od 15 do 17 tysięcy złotych.
Co będzie kluczowym czynnikiem wpływającym na ceny mieszkań?
Pierwszym z czynników, który - w ocenie ekspertów - będzie miał ogromny wpływ na ceny jest starzejące się społeczeństwo, a drugim migracje wewnętrzne, które będą zmieniać popyt na mieszkania w różnych częściach kraju.Nie bez znaczenia pozostają również: wzrost gospodarczy, poziom bezrobocia oraz oczywiście inflacja. Ogromny wpływ na przyszłe ceny nieruchomości będą miały także koszty budowy i wysokość stóp procentowych.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.