Niemal bezśnieżna zima i wyjątkowo sucha wiosna sprawiły, że w wielu miejscach Polski zagrożenie pożarowe jest bardzo wysokie, szczególnie na terenie Wielkopolski.
Wyraźny wzrost liczby pożarów w lasach
Jak informują Lasy Państwowe, w kwietniu bieżącego roku liczba pożarów w porównaniu do roku 2024 wzrosła o ponad 300. Powierzchnia objęta pożogą wyniosła ponad 82 hektary, podczas gdy rok wcześniej było to niecałe 22,5 hektara.
W tych rejonach Wielkopolski prognozowane jest ekstremalne zagrożenie
Wzrost zagrożenia pożarowego jest również zauważalny w ostrzeżeniach wydawanych przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. W porównaniu do sytuacji jeszcze sprzed kilku dni, obecnie znacząca większość Wielkopolski znajduje się w strefie wysokiego zagrożenia pożarowego.Najgorsza sytuacja panuje na zachodzie regionu, w szczególności w rejonach Opalenicy, w miejscowościach takich jak Sielinko, Troszczyn czy Drapak. Problemy za zbyt suchą ściółką leśną występują także w okolicach Grodziska Wielkopolskiego oraz w południowej części gminy Kamieniec.
Bardzo wysokie zagrożenie pożarowe odnotowuje się również w gminie Rakoniewice oraz w części gminy Nowy Tomyśl - w okolicach miejscowości Boruja Kościelna, Boruja Nowa i Cicha Góra.
Bardzo wysokie zagrożenie pożarowe występuje również na krańcach zachodnich regionu, szczególnie w gminie Siedlec w powiecie wolsztyńskim. Bardzo sucho jest w lasach w okolicach miejscowości Podborowo, Chobienice, Nowy Żodyń i Nieborza.
Czytaj dalej pod mapą ↓
Prognoza zagrożenia pożarowego na 14 maja 2025 r. (Źródło: IMGW-PIB)
Lasy Państwowe apelują o rozwagę
W naszym regionie występuje tylko jeden obszar, gdzie występuje niskie zagrożenie pożarowe. Są to południowa część gminy Kościan, znaczna część gminy Krzywiń oraz okolice miejscowości Markowo w gminie Gostyń.Lasy Państwowe apelują, aby w związku z trudną sytuacją nie wypalać traw ani nie używać otwartego ognia w odległości do 100 metrów od granicy lasu.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.