reklama

GIF wycofał z obrotu popularny lek przeciwbólowy. Sprawdź, czy masz go w domu

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Adobe Stock

GIF wycofał z obrotu popularny lek przeciwbólowy. Sprawdź, czy masz go w domu - Zdjęcie główne

zdjęcie poglądowe | foto Adobe Stock

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościGłówny Inspektor Farmaceutyczny zdecydował o natychmiastowym wycofaniu z rynku jednej serii popularnego leku przeciwbólowego. Powodem jest ryzyko zanieczyszczenia ciałem obcym.
reklama

Chodzi o jeden z najczęściej stosowanych leków przeciwbólowych i przeciwgorączkowych dostępnych bez recepty - Apap Extra. 

reklama

Która seria Apap Extra została wycofana?

Główny Inspektor Farmaceutyczny wydał decyzję o wycofaniu z obrotu jednej serii Apapu Extra - leku zawierającego paracetamol i kofeinę (500 mg + 65 mg). Chodzi o serię U1508501, z datą ważności do października 2027 roku, sprzedawaną w opakowaniach po 10 tabletek.

Preparat został wyprodukowany przez firmę US Pharmacia Sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu. 

Dlaczego wycofano Apap Extra?

Zgłoszenie o potencjalnym zagrożeniu - jak poinformował GIS - wysłał sam producent, który podczas kontroli wykrył możliwość zanieczyszczenia tabletek ciałem obcym.

W wyniku przeprowadzonego przez wytwórcę dochodzenia stwierdzono, że w trakcie produkcji kampanijnej produktu leczniczego Apap Extra, Paracetamolum + Coffeinum, 500 mg + 65 mg, tabletki powlekane doszło do zanieczyszczenia ciałem obcym na etapie wyładunku granulatu, z powodu uszkodzenia uszczelki zaworu spustowego granulatora - czytamy w decyzji GIS.

reklama

Ustalono, że wada dotyczy tej jednej serii, dlatego została wycofana ze sprzedaży. 

Ze względu na stwierdzoną niezgodność w postaci obecności ciała obcego w tabletce, nie można wykluczyć zagrożenia dla zdrowia i życia pacjentów. Dlatego - po analizie materiału dowodowego - zdecydowaliśmy o natychmiastowym wycofaniu tej serii z obrotu oraz zakazie jej dalszej dystrybucji. W tego typu przypadkach, zgodnie z przepisami, decyzji nadaje się rygor natychmiastowej wykonalności, aby jak najszybciej wyeliminować potencjalne zagrożenie - wskazał Główny Inspektor Farmaceutyczny.

Co zrobić, jeśli masz zanieczyszczony lek w domu?

Produkty lecznicze, które nie spełniają norm jakościowych, muszą zostać wycofane i zutylizowane. Apteki oraz hurtownie zobowiązane są do natychmiastowego usunięcia wskazanej serii ze sprzedaży. Zaś pacjenci posiadający leki z wycofanej partii powinni zwrócić je do apteki.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo