reklama

Pociągiem retro przyjechał tort. Tłumy na festynie kolejowym w Jarocinie [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Pociągiem retro przyjechał tort. Tłumy na festynie kolejowym w Jarocinie [ZDJĘCIA] - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
66
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
WiadomościMuzeum Parowozownia Jarocin tętniło dziś życiem. Wszystko za sprawą Festynu Kolejowego, który przyciągnął tłumy mieszkańców i miłośników kolejnictwa. - To nie tylko impreza, to spotkanie pokoleń i podróż w czasie - mówi pan Marek z Jarocina.
reklama

To już 11 edycja imprezy. Muzeum Parowozownia Jarocin to unikalne miejsce na mapie Wielkopolski, w którym czas się zatrzymał. Działa od 18 lat. 

reklama

Podczas dzisiejszego festynu zwiedzający mogli z bliska zobaczyć zabytkowe parowozy i lokomotywy spalinowe, które przez lata służyły na polskich torach.  Każdy eksponat to nie tylko kawałek historii kolei. Szczególne zainteresowanie wzbudza skład pociągu retro, który składa się z zabytkowych wagonów, odrestaurowany z niezwykłą starannością. Skład wyruszył rano z Wrocławia, a prowadził go zabytkowy spalinowóz SP42-001. 

Pociągiem retro przywieziono tort do Jarocina   

Tym pociągiem do Jarocina przyjechał specjalny tort z okazji 150-lecia linii kolejowej Oleśnica - Chojnice. Jak wyjaśnił Paweł Szymendera, prezes Towarzystwa Kolei Wielkopolskiej, które założyło i prowadzi Muzeum Parowozownia Jarocin, przyjazd pociągu z Wrocławia jest symbolicznym uhonorowaniem rocznicy, gdyż z powodu zbyt wysokich kosztów nie uda się zorganizować dodatkowego połączenia w czerwcu, w dniu właściwych obchodów.

reklama

Dlatego cieszymy się, że udało się to tutaj połączyć - ten przejazd z rocznicą - podkreślił prezes.

Miłośnicy kolei ze stowarzyszenia oleśnickiego przywieźli do miasta tort, ufundowany przez Urząd Miasta w Oleśnicy, właśnie z okazji 150-lecia linii kolejowej Oleśnica - Chojnice przez Jarocin. 

Niezapomniany klimat na festynie kolejowym w Jarocinie

Na odwiedzających czekały liczne atrakcje - zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Najmłodsi korzystali z zajęć z animatorami. Mogli także przejechać się zabytkowym "Dzikiem", a nieco starsi - ręczną drezyną. Można było oglądać zabytki motoryzacji. Organizatorzy zadbali też o stoiska gastronomiczne.

To, co wyróżnia jarociński festyn na tle innych wydarzeń kulturalnych, to niepowtarzalna atmosfera. Odgłos syren i gwizdków lokomotyw tworzy klimat rodem z dawnych lat. Co więcej słychać je było nawet na jarocińskim rynku. Uczestnicy podkreślali, że to właśnie autentyczność i pasja organizatorów sprawiają, iż z chęcią wracają tu co roku.

- To nie tylko impreza, to spotkanie pokoleń i podróż w czasie - skomentował pan Marek, mieszkaniec Jarocina i miłośnik kolei.

reklama

I dodał:

- Cieszę się, że możemy pokazać naszym dzieciom, jak wyglądała prawdziwa kolej.

Kolejny sukces organizacyjny

Festyn Kolejowy w Muzeum Parowozownia Jarocin to przykład udanej współpracy społeczników, samorządu i miłośników kolejnictwa. Dzięki ich zaangażowaniu, wydarzenie z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością i zyskuje rangę jednej z najważniejszych imprez turystyczno-edukacyjnych w Jarocinie. Organizacja wydarzenia dofinansowana została przez gminę Jarocin i powiat jarociński.

W tym roku impreza została przygotowana przez Towarzystwo Kolei Wielkopolskiej. Ma też szczególne znaczenie, ponieważ 2025 został ustanowiony przez radę miejską Rokiem Jarocińskich Kolejarzy, aby uczcić 150. rocznicę powstania węzła kolejowego w naszym mieście.

reklama

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Artykuł pochodzi z portalu jarocinska.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo