reklama

Dziś noc spadających gwiazd. Możecie pomyśleć nawet 20 życzeń na godzinę

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: adobe stock

Dziś noc spadających gwiazd. Możecie pomyśleć nawet 20 życzeń na godzinę - Zdjęcie główne

Rój meteorów Lirydy | foto adobe stock

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościW noce z piątku na sobotę i z soboty na niedzielę, będziemy mieli okazję obserwować jedno z najpiękniejszych zjawisk na niebie - rój meteorów Lirydy. To coroczne zjawisko astronomiczne, które zawsze wzbudza wiele emocji wśród miłośników astronomii oraz zwykłych obserwatorów nieba.
reklama

W tym roku maksimum aktywności roju przypada na noc z 21 na 22 kwietnia, oraz z soboty na niedzielę 22-23 kwietnia, co oznacza, że ten weekend możemy rozpocząć od obejrzenia spektakularnego widowiska.

Jak powstają "spadające gwiazdy"?

Roje meteorów powstają w wyniku zderzeń ziemi z chmurami drobin pyłu pozostawionych przez komety. W przypadku roju Lirydy, źródłem pyłu jest kometa C/1861 G1 Thatcher, powracająca w okolice Słońca co 415 lat.

W czasie, gdy Ziemia przechodzi przez orbitę komety, cząsteczki pyłu uderzają w atmosferę z ogromną prędkością, co powoduje, że zaczynają się świecić i w ten sposób powstają piękne, długie smugi na niebie.

Kometa G1 Thatcher, choć jest spodziewana w okolicach Ziemi dopiero w 2276 roku zaznacza swój szlak w kosmosie pozostawiając na swojej drodze liczne meteoroidy, czyli drobne pyłki i kamienie wielkości nie większej niż kilka centymetrów.

reklama

Kiedy obserwować Lirydy?

Maksimum aktywności roju meteorów Lirydy przypada na noc z 21 na 22 kwietnia. W tym czasie można spodziewać się nawet kilkudziesięciu meteorów na godzinę. Najlepiej obserwować je w miejscach o jak najmniejszej ilości sztucznego światła, ponieważ wtedy będą one bardziej widoczne.

Największe roje meteorów w ciągu roku

Poza Lirydami, największe deszcze meteorów w Polsce obserwuje się zazwyczaj w okolicach sierpnia i listopada. Najbardziej znanym z nich są Perseidy, których maksimum przypada na 12-13 sierpnia. Można wtedy zaobserwować nawet kilkadziesiąt "spadających gwiazd" na godzinę.

Innym dużym deszczem meteorów obserwowanym w Polsce są Leonidy, które przelatują w okolicach 17-18 listopada. To zjawisko jest jednak znacznie mniej intensywne niż Perseidy, podczas których można zaobserwować około 10-15 zjawisk na godzinę.

reklama

W Polsce można również zaobserwować inne roje meteorów, takie jak Geminidy, Ursydy, Taurysy, czy Draconidy, ale są one znacznie mniej intensywne i zazwyczaj nie przyciągają tak wielu miłośników astronomii.

Jak najlepiej obserwować "spadające gwiazdy"?

Przede wszystkim warto wybrać odpowiednie miejsce na obserwacje, najlepiej poza miastem, gdzie jest mniejsze zanieczyszczenie świetlne i więcej ciemności. Należy pamiętać, że obserwacje roju meteorytów wymagają cierpliwości i czasu.

Podczas obserwacji nie potrzebujemy żadnego specjalnego sprzętu - spadające gwiazdy widać gołym okiem. Najlepiej patrzeć w kierunku radiantu, czyli punktu na niebie, z którego wydają się nadlatywać meteoryty. W przypadku roju Liryd, radiant znajduje się w gwiazdozbiorze Lutni. Najlepszy moment na obserwacje będzie po północy – wtedy radiant znajdować się będzie wysoko nad wschodnim horyzontem.

reklama

 

reklama
reklama
Artykuł pochodzi z portalu krotoszynska.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Chcesz przeczytać cały artykuł? Wystarczy, że założysz konto lub zalogujesz sie na już istniejace

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama