Nowe dowody osobiste różnią sie od obecnych zarówno w warstwie elektronicznej i graficznej. W warstwie elektronicznej znajdują się odciski palców właściciela dokumentu, w warstwie graficznej jego odręczny podpis. Jest też kilka innych zewnętrznych zmian graficznych. Pojawi się m.in. oznaczenie PL na tle flagi Unii Europejskiej.
Wnioski tylko w urzędzie
Wnioski o dowód osobisty można składać wyłącznie w urzędzie. Pracownik musi pobrać odciski palców i poświadczyć podpis obywatela. Gminy otrzymały w tym celu specjalne skanery do pobierania danych telemetrycznych. Są to także stacje mobilne do pobierania danych od osób, które nie mogą zjawić się w urzędzie.Aby dostać nowy dowód, odciski palców będzie trzeba zostawić dwa razy. Pierwszy w momencie składania wniosku, drugi podczas weryfikacji przy wydawaniu gotowego dokumentu.
Co ze starymi dowodami?
Zmiany wynikają z konieczności dostosowania prawa krajowego do unijnego. Nie trzeba wymieniać już posiadanych dowodów. Będą one ważne przez okres, na jaki zostały wydane. Nowe dowody miały być wdrożone w Polsce od 2 sierpnia. Jednak termin został przesunięty z uwagi na zastrzeżenia co planowanych zakupów skanerów linii papilarnych.
Możliwości elektroniczne dowodu
Dzięki warstwie elektronicznej dowód osobisty umożliwia m.in. elektroniczne podpisywanie dokumentów oraz korzystanie z automatycznych bramek granicznych na lotniskach. Aby korzystać z tych możliwości wystarczy aktywować warstwę elektroniczną e-dowodu. Można to zrobić podczas odbioru dowodu lub kiedykolwiek podczas wizyty w urzędzie. Aktywując warstwę elektroniczną ustalamy także dwa kody PIN. Są potrzebne do tego, by za pomocą e-dowodu móc się uwierzytelniać i podpisać.
Wymiana stopniowo
Do końca tego roku około 100 tysięcy osób powinno wymienić dowody z uwagi na utratę ważności obecnego dokumentu, a ponad 17 tysięcy osób złożyć wniosek z powodu ukończenia 18 lat.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.