Reklama

Dowody z odciskami palców. Można już składać wnioski

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: gov.pl/adobe stock

Dowody z odciskami palców. Można już składać wnioski - Zdjęcie główne

nowy dowód | foto gov.pl/adobe stock

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości W Polsce od 8 listopada zaczęły obowiązywać nowe dowody osobiste z dodatkowym oznaczeniem tożsamości - odciskami palców.

Nowe dowody osobiste różnią sie od obecnych zarówno w warstwie elektronicznej i graficznej. W warstwie elektronicznej znajdują się odciski palców właściciela dokumentu, w warstwie graficznej jego odręczny podpis. Jest też kilka innych zewnętrznych zmian graficznych. Pojawi się m.in. oznaczenie PL na tle flagi Unii Europejskiej. 

Wnioski tylko w urzędzie

Wnioski o dowód osobisty można składać wyłącznie w urzędzie. Pracownik musi pobrać odciski palców i poświadczyć podpis obywatela. Gminy otrzymały w tym celu specjalne skanery do pobierania danych telemetrycznych. Są to także stacje mobilne do pobierania danych od osób, które nie mogą zjawić się w urzędzie.

Aby dostać nowy dowód, odciski palców będzie trzeba zostawić dwa razy. Pierwszy w momencie składania wniosku, drugi podczas weryfikacji przy wydawaniu gotowego dokumentu.

Co ze starymi dowodami?

Zmiany wynikają z konieczności dostosowania prawa krajowego do unijnego. Nie trzeba wymieniać już posiadanych dowodów. Będą one ważne przez okres, na jaki zostały wydane. Nowe dowody miały być wdrożone w Polsce od 2 sierpnia. Jednak termin został przesunięty z uwagi na zastrzeżenia co planowanych zakupów skanerów linii papilarnych.

Możliwości elektroniczne dowodu

Dzięki warstwie elektronicznej dowód osobisty umożliwia m.in. elektroniczne podpisywanie dokumentów oraz korzystanie z automatycznych bramek granicznych na lotniskach. Aby korzystać z tych możliwości wystarczy aktywować warstwę elektroniczną e-dowodu. Można to zrobić podczas odbioru dowodu lub kiedykolwiek podczas wizyty w urzędzie. Aktywując warstwę elektroniczną ustalamy także dwa kody PIN. Są potrzebne do tego, by za pomocą e-dowodu móc się uwierzytelniać i podpisać. 

Wymiana stopniowo

Do końca tego roku około 100 tysięcy osób powinno wymienić dowody z uwagi na utratę ważności obecnego dokumentu, a ponad 17 tysięcy osób złożyć wniosek z powodu ukończenia 18 lat.

 

 

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Chcesz przeczytać cały artykuł? Wystarczy, że założysz konto lub zalogujesz sie na już istniejace

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy