- Śmierć 3-letniej dziewczynki. Prawdopodobnie zatruła się oparami środka przeciw gryzoniom
- Czym jest fosforek glinu?
- Kto może kupić preparaty z fosforkiem glinu?
- Mandat i problem z utylizacją preparatu na gryzonie
- Te środki zawierają fosforek glinu [LISTA]
- Gdzie zutylizować środki zawierające fosforek glinu?
Nie było żadnych problemów z nabyciem środka - relacjonuje nasza rozmówczyni.
Fakt, jeszcze kilka miesięcy temu zakup preparatu zawierającego fosforek glinu nie stanowił większego problemu. Środki te były dostępne na popularnych platformach sprzedażowych, co sprawiało, że kupujący - często nieświadomi, że produkty te wymagają specjalnych uprawnień - mogli łatwo dokonać zakupu. Jednak sytuacja uległa zmianie po tragicznych wypadkach, które wstrząsnęły opinią publiczną. Jeden z nich miał miejsce w naszym regionie.
Śmierć 3-letniej dziewczynki. Prawdopodobnie zatruła się oparami środka przeciw gryzoniom
W listopadzie tego roku w szpitalu w Nowym Tomyślu - prawdopodobnie w wyniku zatrucia oparami silnego środka chemicznego przeciwko gryzoniom - zmarła 3-letnia dziewczynka. Jak się później okazało, w zewnętrznej części ścian jej rodzinnego domu znaleziono pastylki z silnym środkiem chemicznym przeciw gryzoniom.Śmierć dziecka nie tylko poruszyła opinię publiczną, ale zwróciła uwagę na łatwy dostęp do środków zawierających fosforek glinu. Wiceminister rolnictwa Michał Kołodziejczak rozpoczął wówczas rozmowy z popularnymi platformami handlowymi na temat wycofania tego typu środków. Serwisy zgodziły się na wycofanie ofert sprzedaży preparatów do deratyzacji.
Czym jest fosforek glinu?
Fosforek glinu to substancja, która pod wpływem kontaktu z powietrzem i wilgocią wydziela toksyczny gaz - fosforowodór.
Fosforowodór jest niewidoczny i bezzapachowy, co potęguje ogromne niebezpieczeństwo dla człowieka. Wdychanie wydzielającego się gazu lub połknięcie preparatu grozi śmiercią - ostrzega Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa.
Kto może kupić preparaty z fosforkiem glinu?
Środki zawierające fosforek glinu - jak podkreśla Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa - są przeznaczone do stosowania tylko przez użytkowników profesjonalnych, którzy ukończyli szkolenie w zakresie stosowania środków ochrony roślin metodą fumigacji.
Nie powinny być sprzedawane użytkownikom nieprofesjonalnym, amatorom - np. działkowcom, osobom nieświadomym zagrożenia, jakie mogą stwarzać tego
rodzaju preparaty - podkreśla PIORiN.
I przestrzega:
Zastosowanie środka ochrony roślin bez uprawnień lub niezgodnie z etykietą może skutkować nałożeniem mandatu karnego nawet do 1.000 zł.
Mandat i problem z utylizacją preparatu na gryzonie
Choć od zakupu preparatu przez panią Katarzynę minęło prawie pół roku, kilka dni temu skontaktowała się z nią Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Środowiska.
Dopiero na końcu aukcji znalazł się wpis, w którym informowano, że klikając "Kup teraz", poświadczam posiadanie odpowiednich uprawnień do fumigacji oraz odbycie wymaganych szkoleń. Niestety, doczytałam to dopiero po otrzymaniu telefonu z Inspekcji Ochrony Roślin i Środowiska - wspomina kobieta.
Na panią Katarzynę nałożono mandat.
Oczywiście pouczono mnie o prawie odmowy jego przyjęcia, jednak wtedy sprawa kierowana jest do sądu. A ewidentnie wina leży po mojej stronie, gdyż nie doczytałam całej informacji zamieszczonej na aukcji. W rezultacie nabyłam nielegalnie środek - relacjonuje nasza rozmówczyni.
Jak mówi, ma jednak większy problem niż mandat.
Jestem zobowiązana do utylizacji preparatu. Jednak nie wiem dokładnie, gdzie powinnam to zrobić. Muszę na własną rękę znaleźć odpowiednie miejsce.
Te środki zawierają fosforek glinu [LISTA]
Zgodnie z przepisami, osoby, które posiadają środki ochrony roślin zawierające fosforek glinu i rezygnują z ich stosowania lub posiadają ich pozostałości, mają obowiązek ich odpowiedniej utylizacji. Absolutnie nie wolno wyrzucać ich do śmieci. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi przypomina, że te preparaty - ze względu na swoje niebezpieczne właściwości - należy przekazać do podmiotów uprawnionych do zbiórki odpadów niebezpiecznych.To preparaty o nazwach handlowych:
- Quickphos Tablets 56 GE,
- Quickphos Pellets 56 GE,
- Quickphos Bags,
- Quphos Pellets 56 GE,
- Phostoxin Tablet,
- Phostoxin Bag,
- Phostoxin Tablet,
- Morta,
- Masterphos Tabletki 56 GE,
- Masterphos Peletki 56 GE,
- Greenphos Tablets,
- Greenphos Pellets 56 GE,
- Greenphos Pellets Proffesional 99 GE,
- Greenphos,
- Greenphos Pellets Expert 100 GE,
- Greenphos Pellets Professional 99,3 GE,
- Greenphos Pellets Professional 99,2 GE,
- Greenphos Pellets Professional 99,1 GE,
- APS,
- APS Peletki,
- APS Tabletki,
- Delicia Gastoxin,
- Sobieski 56T,
- Sobieski 56P,
- Fumiphos.
Odnosi się to również do preparatów zawierających fosforek glinu o innych nazwach, nieznajdujących się już w sprzedaży.
Gdzie zutylizować środki zawierające fosforek glinu?
Jak informuje Wojewódzki Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Poznaniu, środki zawierające fosforek glinu należy przekazać do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów komunalnych (PSZOK), który znajduje się w każdej gminie. Jeśli dana placówka nie przyjmuje preparatów, należy skontaktować się z urzędem gminy, który ma obowiązek wskazać inny punkt, w którym można oddać środek do utylizacji.
Osoby chcące pozbyć się niebezpiecznych substancji mogą również skorzystać z usług firm prywatnych zajmujących się unieszkodliwianiem tego typu środków. Należy jednak pamiętać, że koszt takiej usługi ponosi osoba, która chce pozbyć się preparatu.
Warto również pamiętać, że osoby, które zakupiły środek przez internet, muszą mieć świadomość, że sprzedawca nie ma obowiązku odebrania preparatu od kupującego - informuje Wojewódzki Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Poznaniu.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.