Najstarszy murowany budynek w Koninie, Dom Zemełki, przeszedł gruntowny remont. Mieszkańcy mogli zobaczyć efekt prac w sobotę, 6 kwietnia.
To pierwszy możliwy termin, kiedy mogliśmy zaprosić mieszkańców do zwiedzania tego pięknego miejsca. Odbiory zakończyliśmy bowiem pod koniec tygodnia - mówił zastępca prezydenta miasta - Witold Nowak.
Zom Zemełki - najstarsza kamienica w Koninie odzyskała blask
Dom Zemełki w Koninie, przez lata pełniący różne funkcje - od szkoły po biura geodezji - został przejęty przez miasto w 2014 roku. Niezagospodarowany do tego czasu, dzięki uzyskanemu dofinansowaniu, w 2020 roku rozpoczął się jego remont.
Z zabytkowej kamienicy pozostały tylko fundamenty i mury. Rozebrano też garaże znajdujące się na dziedzińcu, a w ich miejsce zbudowano dwukondygnacyjny pawilon użytkowy, który jest połączony z Domem Zemełki łącznikiem i windą - informuje Roman Jankowski, kierownik Wydziału Rozwoju i Inwestycji Urzędu Miejskiego w Koninie.
Koszt renowacji wyniósł 22 miliony złotych, z czego 15 milionów to unijne dofinansowanie, a resztę stanowił wkład miasta.
W Domu Zemełki otworzą Inkubator Aktywności Kulturalnej
Zorganizowane dla mieszkańców zwiedzanie Domu Zemełki rozpoczęło się od piwnic i obejmowało wszystkie kondygnacje. Na jednej z nich odnaleziono miejsce, gdzie dawniej znajdowała się tablica upamiętniająca marszałka Józefa Piłsudskiego, odsłonięta w 1931 roku - dekadę po jego wizycie w mieście. Tablica ta, jak się przypuszcza, została zniszczona przez Niemców w 1939 roku.Obecnie Dom Zemełki jest w trakcie wyposażania i planuje się utworzenie w nim Inkubatora Aktywności Kulturalnej.
Dom Zemełki jest wyjątkowym miejscem na mapie Konina. Jan Zemełka był bowiem doktorem medycyny, społecznikiem, darczyńcą, postacią zasłużoną dla nauki polskiej. Przywrócenie funkcji społecznych jego kamienicy i pamięci o tym wybitnym mieszkańcu Konina ma wymiar ponadlokalny. Zemełka ufundował bowiem katedry anatomii i botaniki lekarskiej uniwersytetowi w Krakowie - podkreśla prezydent Konina - Piotr Korytkowski.
PRZECZYTAJ TAKŻE: 1.000 osób w Kaliszu odkrywało „Ratusz, jakiego nie znamy”. Druga edycja już w tę sobotę
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.