Czy rynek w Poznaniu jest przystosowany dla osób z niepełnosprawnościami?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościWindy i podjazdy to standardowe pomoce dla niepełnosprawnych znajdujące się już prawie w każdym mieście. Jak wygląda to w Poznaniu, czy miasto oferuje więcej udogodnień i wychodzi naprzeciw potrzebom wszystkich mieszkańców?
reklama

Stary Rynek w Poznaniu stał się w pełni dostępny dla osób z niepełnosprawnościami dzięki nowoczesnym technologiom i remoncie nawierzchni, na którym zastosowano granit w różnych kolorach. 

Stary Rynek w końcu jest dostępny dla osób z niepełnosprawnościami. Dbamy o to, by przestrzeń publiczna była dostępna dla wszystkich - twierdzi Jacek Jaśkowiak, prezydent miasta. 

Nowością są urządzenia nawigacyjne dla niewidomych, jak Beacony, które na Starym Rynku informują przez aplikację, np. o lokalizacji wejścia do Ratusza. Dostępna jest także plansza w alfabecie Braille'a z zaznaczonymi kluczowymi miejscami.

W osiemnastu istotnych punktach na Starym Rynku zamontowano małe, niemal niewidoczne urządzenia. Ich zadanie jest jednak bardzo ważne, gdyż nawigują osoby niewidome. Wspierają użytkowników poprzez połączenie z aplikacją na telefon, przekazując w ten sposób proste komunikaty nawigacyjne - informuje Tomasz Płóciniczak, wiceprezes spółki Poznańskie Inwestycje Miejskie, cytowany przez poznan.pl.

Urządzenia te działają, m.in. przy informacji turystycznej, muzeach i toaletach.

Przystanki tramwajowe dostosowane dla niepełnosprawnych w Poznaniu

Z kolei, na trasie tramwajowej na Naramowice wprowadzono Totupoint, pierwszy w Polsce system ułatwiający osobom niewidomym poruszanie się po przystankach. Dzięki aplikacji na smartfony, kostki na przystankach informują o nazwie przystanku i kierunku. System pomaga też znaleźć przycisk informacji pasażerskiej. Aplikacja oferuje opisy miejsc, pozwalając zaplanować podróż i lepiej zorientować się w przestrzeni. 

W Poznaniu znajdziesz też przyciski z informacjami głosowymi, maty przy przejściach, dźwiękową sygnalizację, pochylnie i windy współpracujące z Totupoint. Miasto rozwija dostępność publicznych i użytkowych budynków, wprowadzając toalety przystosowane, windy i podnośniki, aby uniknąć bariery dla osób z niepełnosprawnościami.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Chcesz przeczytać cały artykuł? Wystarczy, że założysz konto lub zalogujesz sie na już istniejace

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama