Reklama

Czy na stacjach benzynowych brakuje paliwa?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Po informacji o wojnie na Ukrainie ludzie ustawiali się w długich kolejkach by zatankować. Niejednokrotnie musiała interweniować policja. Jest to efektem wypłynięcia fałszywych informacji, jakoby paliwa miało zabraknąć.

Wczoraj w godzinach popołudniowych media obiegła informacja, że ludzie masowo wykupują paliwo. Do każdej stacji benzynowej, również w mniejszych miejscowościach, ustawiały się długie kolejki samochodów. Ludzie tankowali do pełna, przyjeżdzali z kanistrami, kupowali ile mogli, do tego stopnia, że wiele stacji musiało czekać za dostawą, bo skończyły się im zapasy.                  

 - Ja mam tutaj urwanie głowy - powiedział jeden z pracowników stacji paliw w Jarocinie.

 

Kolejki na stacjach benzynowych

Polski Koncern Naftowy Orlen Spółka Akcyjna uspakaja:

- W związku ze wzrostem sprzedaży na naszych stacjach informujemy, że dostawy paliw są w pełni zabezpieczone i wszyscy nasi klienci będą obsłużeni. Dotyczy to rynku hurtowego i detalicznego. Apelujemy również o dokładne weryfikowanie źródeł informacji dotyczących dostępności paliw - napisał na Twitterze prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.

Koncerny apelują, by zachować spokój i nie popadać w panikę. Paliwa nie zabraknie. Obajtek poinformował, że jeszcze w 2013 r. rafineria w Płocku przerabiała 98 proc. rosyjskiej ropy, dzisiaj jej udział w przerobie to mniej niż połowa. PKN Orlen oświadczył, że dostawy ropy naftowej do rafinerii Grupy Orlen w Polsce są zabezpieczone. Zaopatrzenie w surowiec odbywa się na bieżąco, zgodnie z kontraktami długoterminowymi i spotowymi. Realizowana jest także hurtowa sprzedaż paliw.

PERN, który zarządza transportem rurociągowym i magazynowaniem ropy naftowej oświadczył, że działa bez zmian i na beżąco obsługuje kierowców. PERN oświadczył również, że transport rosyjskiej ropy naftowej rurociągiem "Przyjaźń" odbywa się zgodnie z harmonogramem.

Jak podaje portal biznes.trojmiasto.pl:

"Według raportu Polskiej Organizacji Przemysłu i Handlu Naftowego do Polski nadal najwięcej trafia rosyjskiej ropy REBCO, chociaż polskie rafinerie zwiększają skalę dywersyfikacji i podpisują nowe kontrakty dla dostaw z innych kierunków, wykorzystując do tego instalacje Naftoportu w Gdańsku. O przewadze dostaw z kierunku wschodniego decydowały zawarte kontrakty długoterminowe, atrakcyjna cena, dostosowanie technologiczne rafinerii oraz wykorzystanie rurociągów dalekosiężnych, które są optymalnym środkiem transportu ropy naftowej. Jednak w 2019 r. zanieczyszczony surowiec, który trafił do Polski właśnie rurociągami z  kierunku wschodniego, znacząco wpłynął na obniżenie poziomu tłoczeń i wymusił dostawy drogą morską."
 

 

źródło: Polska Organizacja Przemysłu i Handlu Naftowego

 

Brak paliwa na stacjach. Uwaga na fakenewsy

"Uwaga na dezinformację na temat rzekomo szybujących cen i problemów z dostępnością paliw. Dostawy są w pełni zabezpieczone a ceny stabilne. Paliwa nie zabraknie! Fakenews-y i sianie paniki to element rosyjskiej wojny informacyjnej" - napisał w czwartek na Twitterze Karol Manys, rzecznik Ministerstwa Aktywów Państwowych.

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ostrzega i apeluje o zachowanie czujności w sieci.

 

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Chcesz przeczytać cały artykuł? Wystarczy, że założysz konto lub zalogujesz sie na już istniejace

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy