reklama

Nadchodzą duże zmiany dla kierowców. Cyfrowe prawo jazdy i wspólne kary w całej UE

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: pixabay

Nadchodzą duże zmiany dla kierowców. Cyfrowe prawo jazdy i wspólne kary w całej UE - Zdjęcie główne

Nadchodzą duże zmiany dla kierowców. Cyfrowe prawo jazdy i wspólne kary w całej UE | foto pixabay

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościUnia Europejska szykuje rewolucję w przepisach dotyczących prawa jazdy. Nowe regulacje wprowadzą cyfrowe dokumenty i wspólny system kar. Jedną z najważniejszych zmian jest wprowadzenie wzajemnego uznawania zakazów prowadzenia pojazdów. To oznacza, że jeśli stracisz prawo jazdy w jednym kraju UE, nie będziesz mógł prowadzić pojazdów w żadnym innym. Kiedy przepisy wejdą w życie?
reklama

W marcu 2025 roku Parlament Europejski i Rada UE osiągnęły porozumienie w sprawie gruntownej reformy przepisów dotyczących prawa jazdy. Nowe regulacje mają zwiększyć bezpieczeństwo na drogach, ułatwić nadzór nad kierowcami oraz dostosować system do cyfrowych realiów. Jednym z filarów zmian będzie cyfrowe prawo jazdy oraz wspólny system sankcji obowiązujący w całej Wspólnocie.

reklama

Nowe przepisy są odpowiedzią na realne zagrożenia i wynikają z obserwacji konkretnych przypadków.  To oznacza, że nie będzie już bezpiecznych przystani dla nieodpowiedzialnych kierowców - komentuje Mateusz Włoch, ekspert Inelo z Grupy Eurowag.

Prawo jazdy ma być cyfrowe

Jedną z najważniejszych nowości będzie wprowadzenie prawa jazdy w formie cyfrowej, dostępnego na urządzeniach mobilnych. Dokument będzie ma być ważny w całej UE i ułatwić transgraniczną kontrolę uprawnień. To rozwiązanie ma uprościć także wymianę dokumentów przy zmianie kraju zamieszkania i zwiększyć skuteczność systemów nadzoru drogowego.

Jak wskazuje ekspert, dotąd trudno było sprawdzić, czy kierowca nie stracił uprawnień za granicą - teraz takie luki mają zniknąć.

reklama

Warto podkreślić, że w Polsce niejako wyprzedziliśmy pozostałe kraje i mamy już podobne rozwiązanie w postaci mObywatela, w którym znajduje się już prawo jazdy. Trzeba pamiętać tylko, że te dokumenty w aplikacji są honorowane tylko u nas. Mam nadzieję, że jak najszybciej podobne rozwiązanie zostanie wdrożone w całej UE - komentuje Mateusz Włoch.

Nowe rozwiązanie ma uprościć procedury, zwiększyć mobilność obywateli oraz ułatwić weryfikację uprawnień kierowców, szczególnie w dobie automatycznego nadzoru drogowego.

Stracisz prawo jazdy w jednym kraju - nie pojedziesz w żadnym

Nowe przepisy przewidują, że zakaz prowadzenia pojazdów wydany w jednym kraju UE będzie automatycznie obowiązywał we wszystkich państwach członkowskich. Do tej pory brak wzajemnego uznawania takich decyzji sprawiał, że ukarani kierowcy mogli nadal jeździć poza granicami kraju, w którym stracili uprawnienia.

Nowa dyrektywa zmienia ten stan rzeczy. Oznacza to, że jeśli kierowca zostanie pozbawiony uprawnień do prowadzenia pojazdów w jednym państwie członkowskim, zakaz ten będzie automatycznie obowiązywał również w pozostałych krajach Unii Europejskiej - podkreśla Mateusz Włoch.

reklama

Zmiana ta wpisuje się w strategię „Vision Zero”, której celem jest całkowite wyeliminowanie śmiertelnych ofiar wypadków drogowych w Europie do 2050 roku, z celem pośrednim - redukcją o 50% do 2030 r.

Kiedy nowe przepisy wejdą w życie?

Nowe przepisy zaczną obowiązywać dopiero po ich oficjalnym przyjęciu przez Parlament Europejski i Radę Unii Europejskiej oraz po publikacji, a państwa UE będą miały cztery lata na ich wdrożenie. To czas na przygotowanie systemów, procedur i dostosowanie się do nowych obowiązków - zarówno przez administrację, branżę transportową, jak i samych kierowców.

Konkretna data na razie jednak nie padła. 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo