reklama

Coraz więcej zwolnień lekarskich z kodem "C" w Wielkopolsce. Dotyczą głównie 40-latków

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Canva

Coraz więcej zwolnień lekarskich z kodem "C" w Wielkopolsce. Dotyczą głównie 40-latków - Zdjęcie główne

Coraz więcej zwolnień lekarskich z kodem "C" w Wielkopolsce. To wskazuje na rosnący problem nadużywania alkoholu | foto Canva

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościWedług danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, coraz więcej wystawianych jest zwolnień lekarskich z kodem C. Wielkopolska zajmuje drugie miejsce w kraju pod tym względem, co wskazuje na rosnący problem nadużywania alkoholu wśród mieszkańców regionu.
reklama

Polski pracownik może przebywać na zwolnieniu lekarskim maksymalnie 182 dni w ciągu roku, czyli 6 miesięcy. Według danych opublikowanych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych, w 2024 roku wystawiono aż 27,4 mln takich zwolnień.

reklama

Najczęstszymi przyczynami wystawiania przez lekarzy L4 były choroby układu mięśniowo-szkieletowego i tkanki łącznej, choroby układu oddechowego, urazy, zatrucia oraz inne skutki działania czynników zewnętrznych.

Co oznaczają kody chorobowe na zwolnieniu lekarskim?

Zwolnienia lekarskie opatrzone są odpowiednim kodem, który wskazuje na przyczynę niezdolności do pracy (kod A, B, C, D lub E).

Kody chorobowe na zwolnieniu lekarskim:

  • Kod A – niezdolność do pracy po przerwie nieprzekraczającej 60 dni, spowodowana tą samą chorobą.
  • Kod B – niezdolność do pracy w czasie ciąży.
  • Kod C – niezdolność do pracy spowodowana nadużyciem alkoholu.
  • Kod D – niezdolność do pracy spowodowana gruźlicą.
  • Kod E – niezdolność do pracy spowodowana chorobą zakaźną lub inną chorobą, której objawy ujawniają się po okresie dłuższym niż 14 dni.
 

reklama

Coraz więcej zwolnień z powodu nadużywania alkoholu

W opublikowanych przez ZUS danych szczególną uwagę zwraca liczba zwolnień lekarskich opatrzonych kodem C, czyli wystawionych z powodu nadużywania alkoholu.

W 2024 r. wystawiono 9,5 tys. takich zaświadczeń, co oznacza wzrost o 44,9 proc. w porównaniu do 2023 r., kiedy to liczba ta wynosiła 6,6 tys.

Najwięcej zwolnień z kodem C otrzymały osoby w wieku 40-44 lata, stanowiąc 18,5 proc. ogółu. Większość stanowili mężczyźni (75 proc.). W przypadku kobiet, zwolnienia z kodem C najczęściej dotyczyły pań w wieku 30-34 lata.

Wielkopolska na drugim miejscu w kraju

Najwięcej zwolnień lekarskich, których przyczyną było nadużywanie alkoholu, wystawiono w województwie mazowieckim. Na drugim miejscu uplasowała się Wielkopolska, a na trzecim województwo śląskie.

Najczęstsze choroby związane z nadużywaniem alkoholu to zaburzenia psychiczne, marskość wątroby, choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy oraz problemy z układem krążenia.

reklama

Warto pamiętać, że osoby otrzymujące zwolnienie z kodem C nie mają prawa do wynagrodzenia ani zasiłku chorobowego przez pierwsze 5 dni niezdolności do pracy.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo