Reklama

Cenne ustalenia w sprawie mogił wojennych pod Rawiczem

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Wielkopolski Urząd Wojewódzki

Cenne ustalenia w sprawie mogił wojennych pod Rawiczem - Zdjęcie główne

Cenne ustalenia w sprawie mogił wojennych pod Rawiczem | foto Wielkopolski Urząd Wojewódzki

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Dzięki współpracy kilku instytucji - m.in. gminy Jutrosin, urzędu wojewódzkiego oraz poznańskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej - udało się potwierdzić tożsamość 20 ofiar hitlerowskiego terroru, spoczywających na cmentarzu pod Rawiczem.

Na parafialnej nekropolii w Borku (gmina Jutrosin, powiat rawicki) znajdują się 2 mogiły zbiorowe z okresu II wojny światowej. Spoczywa w nich między 20 a 25 osób, zamordowanych przez hitlerowców na przełomie 1941 i 1942 roku. Przez lata groby pozostawały anonimowe.

Tożsamość ofiar udało się ustalić dzięki współpracy kilku podmiotów: Gminy Jutrosin, poznańskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej, Archiwum Państwowego w Poznaniu, Wielkopolskeigo Urzędu Wojewódzkiego oraz muzeów - w Rawiczu i Jutrosinie. 

Punktem wyjścia dla badań tożsamości zmarłych - jak informuje Tomasz Stube z urzędu wojewódzkiego - stała się lista osób pochowanych we wskazanych grobach, przechowywana, w postaci skanu, w zasobach Muzeum Ziemi Jutrosińskiej. Jej autorką była Helena Ścielska, córka grabarza z okresu II wojny światowej (zmarła w 1991 r.). Spisała ona podstawowe dane o 20 osobach, których szczątki miały spocząć w dubińskich mogiłach.

Kluczowe dla potwierdzenia tego stanu rzeczy stały się karty historii chorób więźniów z Rawicza przechowywane w IPN. W przypadku poszukiwanych osób, jako miejsce śmierci wskazano Spitzwald am Rawitsch (Dubin nieopodal Borku) - informuje Tomasz Stube, rzecznik prasowy wojewody wielkopolskiego.

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Chcesz przeczytać cały artykuł? Wystarczy, że założysz konto lub zalogujesz sie na już istniejace

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy