Reklama

CBŚP rozbiło grupę przestępczą, która miała wyłudzać VAT. Akcja na terenie 6 województw

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Canva

CBŚP rozbiło grupę przestępczą, która miała wyłudzać VAT. Akcja na terenie 6 województw - Zdjęcie główne

Zdjęcie poglądowe | foto Canva

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Pod koniec marca blisko 90 funkcjonariuszy Centralnego Biura Śledczego Policji i Krajowej Administracji Skarbowej przeprowadziło działania na terenie 6 województw. Podczas akcji zatrzymano 20 osób, które podejrzane są o udział w zorganizowanej grupie przestępczej. 4 osoby usłyszały 15 zarzutów popełnienia zbrodni vatowskiej.

Funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji i Krajowej Administracji Skarbowej przeprowadzili działania na terenie województw: mazowieckiego, pomorskiego, dolnośląskiego, lubuskiego, wielkopolskiego i zachodniopomorskiego. 

- Sprawa dotyczy zorganizowanych grup przestępczych zajmujących się wprowadzaniem do obrotu podrobionych i poświadczających nieprawdę dokumentacji, która była podstawą obniżenia należnych podatków. Śledztwo obejmuje lata 2018-2023 - wyjaśnia CBŚP.

Rozbito grupę przestępczą, która miała wyłudzać VAT

Z tego, co ustaliła policja wynika, że produkcja pustych faktur miała odbywać się przy wykorzystaniu podmiotów gospodarczych, zarejestrowanych na tak zwane "słupy" - firmy nieprowadzące faktycznie działalności gospodarczej.

- Ustalono dotychczas kilkadziesiąt firm, które były wystawcami fikcyjnych faktur, głównie kosztowych w ramach usług informatycznych, pośrednictwa biznesowego oraz sprzedaży różnych towarów. Firmy wystawiające fikcyjne faktury korzystały z usług innych osób, które pośredniczyły pomiędzy odbiorcami a wytwórcami nierzetelnej dokumentacji, czym mieli pozorować faktyczne relacje handlowe - podaje CBŚP.

Zatrzymano 20 osób, 4 postawiono zarzuty

Pod koniec marca, funkcjonariusze CBŚP i KAS przeprowadzili działania na terenie 6 województw. Akcję wsparli policjanci z Zarządów CBŚP: w Szczecinie, Gdańsku i Wrocławia. Zatrzymano 20 osób.

- W prokuraturze zatrzymanym przedstawiono zarzuty dotyczące m.in. działania w zorganizowanej grupie przestępczej, popełnienia przestępstw związanych z przyjmowaniem nierzetelnych faktur VAT i ich księgowaniem powodując uszczuplenia Skarbu Państwa czy prania pieniędzy pochodzących z tych przestępstw. Jednej osobie grozi odpowiedzialność za kierowanie grupą przestępczą - wyjaśnia CBŚP.

4 osoby usłyszały 15 zarzutów popełnienia zbrodni vatowskiej. W śledztwie występuje łącznie 24 podejrzanych. 

CBŚP podkreśla, że sprawa jest rozwojowa i nie wykluczają kolejnych zatrzymań.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Chcesz przeczytać cały artykuł? Wystarczy, że założysz konto lub zalogujesz sie na już istniejace

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy