reklama

Boże Ciało 2024. Uroczyste procesje ulicami wielkopolskich miejscowości

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Boże Ciało 2024. Uroczyste procesje ulicami wielkopolskich miejscowości - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
22
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
WiadomościDziś katolicy w całej Polsce obchodzą Boże Ciało, jedno z głównych świąt Kościoła katolickiego. Uroczyste procesje przechodzące ulicami miast i wiosek przypominają o obecności Chrystusa w Eucharystii i są wyrazem wiary.
reklama

Uroczysta procesja z Najświętszym Sakramentem jest najważniejszym elementem obchodów Bożego Ciała. Ulicami miast i wsi idą wierni, dzieci piewszokomunijne, dziewczynki sypiące kwiaty, poczty sztandarowe oraz parafianie niosący feretrony. Procesja to publiczna forma wyznania wiary. 

Boże Ciało to święto nakazane, a to oznacza, że katolicy mają dziś obowiązek uczestniczenia we mszy św. 

Co oznaczają cztery ołtarze podczas procesji Bożego Ciała?

Podczas procesji Bożego Ciała wierni zatrzymują się przy czterech ołtarzach. Każdy z nich jest pięknie udekorowany i przygotowany przez mieszkańców miejscowości lub grupy parafialne. Ołtarze symbolizują cztery ewangelie i cztery strony świata, podkreślając uniwersalny charakter Chrystusa i Jego nauki. Przy każdym z ołtarzy odczytywane są fragmenty Ewangelii, a kapłan błogosławi wiernych Najświętszym Sakramentem.

  • Pierwszy ołtarz - Ewangelia: św. Mateusza, Fragment: Ostatnia Wieczerza i ustanowienie Eucharystii
  • Drugi ołtarz - Ewangelia: św. Marka, Fragment: Rozmnożenie chleba
  • Trzeci ołtarz - Ewangelia: św. Łukasza, Fragment: Uczta zaproszonych
  • Czwarty ołtarz - Ewangelia: św. Jana, Fragment: Modlitwa Jezusa „aby wszyscy stanowili jedno” (J 17)
 

Procesja Bożego Ciała w Magnuszewicach (powiat jarociński) ↓

Historia Bożego Ciała sięga XIII wieku

Bezpośrednią przyczyną ustanowienia święta Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa były objawienia bł. Julianny z Cornillon, augustianki. W 1245 roku, w jednym z widzeń, Chrystus poprosił ją o ustanowienie święta Eucharystii na pierwszy czwartek po święcie Trójcy Przenajświętszej. Pod wpływem tych objawień, biskup Robert w 1246 roku ustanowił święto Bożego Ciała w diecezji Liège i zorganizował pierwszą procesję eucharystyczną.

Do rozpowszechnienia tego  święta na cały Kościół przyczynił się też cud eucharystyczny, który miał miejsce w 1263 roku w Bolsenie. W czasie odprawiania mszy św. hostia w rękach księdza Piotra z Pragi zaczęła krwawić. Święto Ciała i Krwi Pańskiej (Boże Ciało) zostało ustanowione w 1264 roku przez papieża Urbana IV.

W Polsce pierwsze procesje odbywały się w XIV wieku w Płocku i Wrocławiu. Nieco później zapoczątkowano tradycję budowania czterech ołtarzy, przy których są czytane cztery fragmenty Ewangelii. Do dzisiaj wiele osób zabiera gałązki brzózek, którymi udekorowana została trasa procesji, a na zakończenie oktawy Bożego Ciała święci się wianki z ziół i kwiatów.

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Chcesz przeczytać cały artykuł? Wystarczy, że założysz konto lub zalogujesz sie na już istniejace

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama