Czym jest bon senioralny?
Bon senioralny to comiesięczne świadczenie, które ma wesprzeć osoby starsze w codziennym funkcjonowaniu. Zgodnie ze wstępnymi założeniami, świadczenie ma obowiązywać od 1 stycznia 2026 roku.
Komu będzie przysługiwał bon senioralny?
Aby otrzymać wsparcie finansowe od państwa, należy spełnić kilka kryteriów. Przede wszystkim liczy się wiek osoby, na której opiekę mają zostać przeznaczone środki - musi ona mieć powyżej 75 lat. Ponadto wsparcie przysługuje w sytuacji, gdy jej pracujący członkowie rodziny nie są w stanie zapewnić jej pełnej opieki.Warunkiem koniecznym przyznania bonu senioralnego jest to, aby osoba zobowiązana do opieki nad seniorem była aktywna zawodowo.
Bon senioralny to rozwiązanie aktywizacyjne. Z jednej strony pozwoli rodzinom seniorów pozostać na rynku pracy, z drugiej stworzy miejsca pracy dla opiekunów. Wielu z nich wyciągnie z szarej strefy - podkreśla Marzena Okła-Drewnowicz, minister ds. polityki senioralnej.
Bon senioralny ma pomoc w codziennym życiu i odciążenie bliskich
Według założeń, bon senioralny ma zapewnić seniorom lepszą opiekę, umożliwić jak najdłuższe pozostanie we własnym domu oraz odciążyć pracujących członków najbliższej rodziny w sprawowaniu nad nimi opieki.
Bon senioralny to świadczenie pozwalające na sfinansowanie usługi wsparcia o charakterze opiekuńczym w miejscu zamieszkania seniora. Usługi te będą obejmowały pomoc w codziennych czynnościach, kontakt z otoczeniem, pomoc w przygotowaniu i spożywaniu posiłków - informuje departament polityki senioralnej.
Kto może złożyć wniosek o przyznanie bonu senioralnego?
Wniosek o przyznanie bonu składać będzie rodzina w porozumieniu z seniorem. Według przeprowadzonych wstępnych szacunków, z bonu senioralnego skorzystać będzie mogło ponad 535 tys. osób starszych.
Jaka będzie wysokość bonu senioralnego?
Maksymalna wartość bonu senioralnego wyniesie 2.150 zł - co odpowiada połowie minimalnego wynagrodzenia w drugiej połowie 2024 r.Program będzie posiadał jednak kryteria dochodowe. W przypadku seniora dochód miesięczny nie będzie mógł przekraczać 5.000 zł brutto.
W przypadku członka rodziny kryterium będzie zależeć od tego, czy prowadzi jednoosobowe, czy wieloosobowe gospodarstwo domowe. Będzie to granica odpowiednio dwu- i trzykrotności minimalnego wynagrodzenia - informuje Departament Polityki Senioralnej.
Organizacją usług na rzecz seniora mają zająć się samorządy gminne. Będą mogły zrealizować je samodzielnie lub zlecić np. organizacji pozarządowej, podmiotowi ekonomii społecznej czy lokalnej firmie.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.