Obywatele zameldowani na stałe są automatycznie ujęci w rejestrze wyborczym i przypisani do właściwego stałego obwodu głosowania. Nie wszyscy jednak mieszkają i głosują w miejscu zameldowania. Co zrobić, aby móc oddać swój głos, nawet jeśli będziemy poza miejscem zamieszkania?
Istnieją dwa sposoby: pierwszy umożliwia głosowanie w dowolnym lokalu wyborczym w Polsce, jak i za granicą, natomiast drugi pozwala głosować w innej gminie, w której przebywa się tymczasowo.
Jak uzyskać zaświadczenie o prawie do głosowania?
Zaświadczenie o prawie do głosowania, które umożliwia udział w wyborach w dowolnym lokalu wyborczym w Polsce lub za granicą, można uzyskać, składając specjalny wniosek w dowolnym urzędzie gminy na terenie kraju.Wyborca ubiegający się o takie zaświadczenie otrzyma dwa dokumenty: jeden uprawniający do głosowania 18 maja, a drugi - na wypadek drugiej tury wyborów.
Zaświadczenie o prawie do głosowania odbiera się osobiście albo przez osobę pisemnie do tego upoważnioną. W takim przypadku należy złożyć zarówno wniosek o wydanie zaświadczenia, jak i pisemne upoważnienie dla osoby, która je za nas odbierze.
Wniosek o zmianę miejsca głosowania w dniu wyborów prezydenckich
Wyborca może także zawnioskować o zmianę miejsca głosowania - jeśli w dniu wyborów będzie przebywać poza miejscem zamieszkania lub zameldowania. O takie zaświadczenie mogą ubiegać się również osoby, które nie są ujęte w żadnym stałym obwodzie głosowania w Centralnym Rejestrze Wyborców.Wniosek można złożyć elektronicznie - za pośrednictwem strony gov.pl - lub tradycyjnie w formie papierowej.
Papierowy wniosek z własnoręcznym podpisem należy złożyć w urzędzie gminy, na której terenie wyborca przebywa i chce głosować, wybierając odpowiednią komisję obwodową. W przypadku składania wniosku elektronicznie, należy pamiętać, że wymagany jest podpis zaufany, osobisty lub kwalifikowany podpis elektroniczny.
Wnioski o zmianę miejsca głosowania mogą składać także żołnierze pełniący zasadniczą służbę wojskową, policjanci z jednostek skoszarowanych oraz funkcjonariusze Służby Ochrony Państwa, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Więziennej pełniący służbę w systemie skoszarowanym, którzy chcą głosować w miejscu pełnienia służby.
Warto pamiętać, że osoba, która zmieni miejsce głosowania, zostaje automatycznie wykreślona z dotychczasowego spisu wyborców w miejscu, w którym była wcześniej ujęta.
Terminy składania wniosków
Wniosek o wydanie zaświadczenia uprawniającego do głosowania poza miejscem zamieszkania lub zameldowania, w obydwóch przypadkach, można składać do 15 maja.
Co zrobić przed drugą turą głosowania?
Jeśli żaden z kandydatów w pierwszej turze wyborów prezydenckich nie uzyska ponad połowy ważnie oddanych głosów, zostanie przeprowadzona druga tura głosowania.W obu przypadkach, jeśli podczas drugiej tury będziemy przebywać w tym samym miejscu, w którym głosowaliśmy w pierwszej turze, nie musimy podejmować żadnych dodatkowych kroków.
Natomiast, jeśli podczas trwania drugiej tury zmienimy miejsce pobytu, procedurę polegającą na złożeniu stosownego wniosku trzeba będzie powtórzyć. Czas na złożenie wniosku upływa wtedy 29 maja.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.