Od 12 do 15 sierpnia, na Starym Rynku w Poznaniu będzie można skosztować wiele speciałów z poznańskiej, polskiej, ale też międzynarodowej kuchni. W tych dniach odbędzie się XV Ogólnopolski Festiwal Dobrego Smaku.
W tegorocznym wydarzeniu bierze udział duża liczba wystawców i restauracji. To znaczy, że każdy znajdzie coś dla siebie - przekazuje Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania.
Główną atrakcją wydarzenia będzie możliwość "kulinarnego zwiedzania" Polski. Będzie można skosztować serów z Wielkopolski, Kaszub czy Podhala, nalewek z Kampinosu i Lubelszczyzny, ryb z Pomorza i Mazur, wędlin i sękaczy z Podlasia, win z Lubuskiego i Dolnego Śląska, piw rzemieślniczych z różnych rejonów kraju, a także miodów i przetworów.
Przysmaki charakterystyczne dla kuchni polskiej nie będą jedynymi, jakie będzie można znaleźć w tych dniach na starym rynku w Poznaniu. Na amatorów jedzenia będą czekać: węgierskie langosze, tureckie baklawy, bałkańska burka, słodkości z Azerbejdżanu, wietnamskie pierożki, bułgarski giuwecz, włoskie panini, czy greckie souvlaki.
Ogólnopolski Festiwal Dobrego Smaku. Konkursy dla restauratorów i amatorów
Festiwal to nie tylko stoiska z jedzeniem. Na uczestników czeka wiele konkursów sikerowanych zarówno dla zawodowców, jak i amatorów - m.in turniej Polska Nalewka Roku.
Wszystkie osoby, które w domu amatorsko, hobbystycznie wytwarzają nalewki, mogą zgłosić je do konkursu. Zgłoszenia przyjmowane będą do 14 sierpnia - tłumaczy Wojciech Lewandowski, organizator Ogólnopolskiego Festiwalu Dobrego Smaku.
Po raz pierwszy imprezie towarzyszyć będzie Festiwal Polskich Alkoholi Rzemieślniczych.
Ogólnopolski Festiwal Dobrego Smaku. Konopne pyry z gzikiem
Jak przekazują organizatorzy, w ostatnim czasie, znany kucharz Robert Makłowicz odziedził położone kilka kilometrów od Poznania pole konopii. To właśnie w tam, spontanicznie powstała wariacja na temat dania z kanonu kuchni wielkopolskiej - "konopne pyry z gzikiem a la Robert Makłowicz".
Poznańscy szefowie kuchni zainspirowali się tym daniem. W 10 poznańskich restauracjach będzie można skosztować pyry z gzikiem na oleju konopnym, z prażonymi nasionami konopnymi ze świeżo zerwanym liściem. W niektórych lokalach powstaną także inne wariacje na temat kuchni konopnej - zdradza Jan Mazurczak, prezes Zarządu Poznańskiej Lokalnej Organizacji Turystycznej.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.