Reklama

Ambasador Meksyku w Wielkopolsce. Z czym związana była jego wizyta?

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego

Ambasador Meksyku w Wielkopolsce. Z czym związana była jego wizyta? - Zdjęcie główne

Ambasador Meksyku w Wielkopolsce. Z czym związana była jego wizyta? | foto Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Wielkopolskę odwiedził Juan Sandoval Mendiolea, Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny Meksykańskich Stanów Zjednoczonych w RP. W Poznaniu spotkał z Wojciechem Jankowiakiem, Wicemarszałkiem Województwa Wielkopolskiego.

- 17 maja 2023 r. wizytę w Województwie Wielkopolskim złożył Juan Sandoval Mendiolea, Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny Meksykańskich Stanów Zjednoczonych w RP. W towarzystwie Władysława Szebiotko, Konsula Honorowego Meksyku w Poznaniu spotkał się w Urzędzie Marszałkowskim z Wojciechem Jankowiakiem, Wicemarszałkiem Województwa Wielkopolskiego - podaje Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego. 

Współpraca gospodarcza między Polską a Meksykiem

Głównym celem działań Ambasadora ma być wykorzystanie potencjału współpracy gospodarczej pomiędzy oboma krajami.

- Jak wskazał Polska jest 5. gospodarką UE, ale dopiero 12. partnerem handlowym Meksyku spośród krajów UE. Podkreślał, że ostatnie 30 lat to czas dynamicznego rozwoju Meksyku, a dzięki UMSCA (United States – Mexico – Canada Agreement) podmioty gospodarcze obecne w Meksyku, korzystają z dostępu do rynków USA i Kanady - wyjaśnia UMWW.

Meksyk generuje ponad 50% eksportu z całego obszaru Ameryki Południowej i Środkowej.

- Ambasador życzyłby sobie by ten potencjał dostrzegli także wielkopolscy przedsiębiorcy. Poinformował o przygotowywanej przez PAIH misji gospodarczej do Meksyku (3-7 lipca 2023 r.) i zaprosił wielkopolskie firmy do dołączenia do tego przedsięwzięcia. Zaproponował także zorganizowanie w Wielkopolsce konferencji pokazującej potencjał biznesowy Meksyku - informuje UMWW.

Wsparcie kultury i turystyki 

Ambasador Juan Sandoval Mendiolea zadeklarował również wsparcie dla działań w sferze kultury i turystyki.

- W związku z przypadającą właśnie 95. rocznicą nawiązania relacji dyplomatycznych między Polską i Meksykiem, zaproponował by jedna z wystaw artystycznych realizowanych z tej okazji była dostępna również w Poznaniu. Ambasador wyraził również nadzieję, że w 2024 r. możliwa będzie wizyta w Wielkopolsce gubernatora jednego z meksykańskich stanów, która doprowadzi do nawiązania współpracy na poziomie regionalnym. Jako potencjalnych partnerów dla Wielkopolski wskazał stany: Nuevo Leon, Chihuahua oraz Sonora - podaje UMWW.

Natomiast Wicemarszałek Wojciech Jankowiak przedstawił charakterystykę Województwa Wielkopolskiego. Wyjaśnił także zasady na jakich Samorząd Województwa Wielkopolskiego wspiera ekspansję zagraniczną firm z regionu.

- Wicemarszałek zadeklarował otwartość na inicjatywy Ambasadora – jeśli Ambasad Meksyku w RP przygotuje misję z udziałem władz i biznesu jednego z meksykańskich stanów, to w Wielkopolsce znajdzie ona odpowiedników do rozmów merytorycznych. Wicemarszałek zgodził się by zacząć od wydarzenia pokazującego wielkopolskim środowiskom biznesowym potencjał gospodarczy Meksyku.  Zadeklarował także życzliwość wobec inicjatyw z zakresu kultury i turystyki, które można byłoby zorganizować dzięki funkcjonowaniu Konsulatu Honorowego Meksyku w Poznaniu - tłumaczy UMWW.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Chcesz przeczytać cały artykuł? Wystarczy, że założysz konto lub zalogujesz sie na już istniejace

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy