Reklama

Abonament RTV 2021 nadal obowiązkowy. Co z likwidacją tej opłaty za telewizor?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Adobe Stock

Abonament RTV 2021 nadal obowiązkowy. Co z likwidacją tej opłaty za telewizor? - Zdjęcie główne

Abonament RTV wciąż obowiązuje | foto Adobe Stock

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Pogłoski o zlikwidowaniu opłacania abonamentu RTV są nieprawdziwe. On wciąż obowiązuje, w 2021 r. również. Opłata na rzecz telewizji kablowej czy platformy cyfrowej nie zwalnia od obowiązku płacenia abonamentu RTV.

Każdy, kto posiada odbiornik radiowo-telewizyjny ma obowiązek do jego rejestracji w ciągu 14 dni od wejścia w jego posiadanie i regularnego wnoszenia opłat abonamentowych. Co ważne, opłata na rzecz telewizji kablowej czy platformy cyfrowej nie zwalnia od obowiązku płacenia abonamentu RTV. Za jej niepłacenie mogą czekać nas duże kary.

 

Wyrok sądu w Poznaniu okazał się korzystny dla osoby, która nie płaciła abonamentu RTV. Czy może być ratunkiem dla wielu dłużników?

Niezapłacony abonament RTV może skończyć się zajęciem konta przez Urząd Skarbowy. Kilkanaście tygodni temu jeden z Polaków wygrał sprawę w sądzie w Poznaniu. Mężczyzna nie płacił abonamentu RTV od 14 lat. Wyrejestrował odbiornik wiele lat temu, nie posiadał jednak dokumentu potwierdzającego.

Mężczyzna przekonywał w sądzie, że to Poczta Polska powinna udowodnić, czy dopełniono kilkanaście lat temu wszystkich formalności. Okazało się, że pocztowcy wszystkich kwitów nie mają, a to oni powinni wykazać, że są podstawy do pobrania zaległych opłat. Sąd przyznał mu rację - podaje spidersweb.pl.

Sąd uznał, że Poczta Polska zbyt długo zwlekała z pobieraniem opłat za abonament. Prawnicy ustalili też, że obywatele nie powinni być zmuszani do trzymania w domu papierów potwierdzających wyrejestrowanie odbiornika sprzed kilkunastu lat.

 

Kiedy dług za abonament RTV się przedawnia?

Ustawa o opłatach abonamentowych z 21 kwietnia 2005 roku nie określa tego precyzyjnie. Nie wiemy, ile czasu musi minąć, zanim zaległe opłaty abonamentowe zostaną umorzone. Tutaj z pomocą przychodzi jednak sądowe orzecznictwo. Przedawnienie długów wynikających z niepłacenia abonamentu pojawia się najwcześniej po 5 latach. Gdy upływa termin przedawnienia, znika obowiązek uiszczenia opłaty.

 

Kontrola pracowników Poczty Polskiej i Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji wciąż trwa. Działania dotyczą właśnie abonamentu RTV. To swego rodzaju "polowanie". Likwidacja abonamentu RTV była jedynie plotką, gdyż rząd nie ma żadnych planów związanych z tą kwestią. Na potwierdzenie tego na stronie Poczty Polskiej pojawił się cennik na 2021 rok.

 

Wysokość opłat abonamentowych w 2021 roku - ustalona Rozporządzeniem KRRiT z dnia 23 lipca 2020r. w sprawie wysokości opłat abonamentowych za używanie odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych oraz zniżek za ich uiszczanie z góry za okres dłuższy niż jeden miesiąc w 2021r.

 

  1. Opłata za 1 miesiąc za odbiornik radiofoniczny wynosi 7,50 zł (jeżeli abonent każdego miesiąca uiszcza opłatę, wówczas opłata za okres 12 miesięcy wyniesie 90,00 zł).
  2. Opłata za 1 miesiąc za odbiornik telewizyjny lub telewizyjny i radiofoniczny wynosi 24,50 zł (jeżeli abonent każdego miesiąca uiszcza opłatę, wówczas opłata za okres 12 miesięcy wyniesie 294,00 zł).
  3. Użytkownicy odbiorników, którzy do 25 stycznia 2021 r. uiścili opłatę abonamentową za cały rok, otrzymają 10-procentową zniżkę.
 

Przez cały rok można również skorzystać z pozostałych zniżek z tytułu wnoszenia opłat za okres dłuższy niż 1 miesiąc - TUTAJ

źródło: strefabiznesu.pl

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Chcesz przeczytać cały artykuł? Wystarczy, że założysz konto lub zalogujesz sie na już istniejace

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy