Reklama

14 osób zmarło nagle po szczepieniu? Policja ostrzega: Nie klikaj w ten post!

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: KWP w Poznaniu

14 osób zmarło nagle po szczepieniu? Policja ostrzega: Nie klikaj w ten post! - Zdjęcie główne

oszustwo internetowe | foto KWP w Poznaniu

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Wielkopolska policja ostrzega przed kolejną próbą wyłudzenia danych osobowych w Internecie.

Oprócz gotówki i cennych przedmiotów, coraz bardziej pożądanym łupem złodziei są dane osobowe. Pojawiają się coraz przemyślniejsze sposoby ich nielegalnego pozyskiwania. Przestępczy proceder ułatwia anonimowość w Internecie i naiwność lub niewiedza dużej części jego użytkowników

Na Facebooku pojawiła się informacja o kilkunastu osobach, które rzekomo zmarły jednocześnie po podaniu im szczepionki.

Gdyby był to tylko tzw. fake news, być może nie wyrządziłby większych szkód, lecz informacja została tak skonstruowana, że aby przeczytać całość tekstu, trzeba kliknąć w link, który rzekomo odsyła do całości materiału. 

- Po kliknięciu w link pojawia się jednak prośba o podanie i uwierzytelnienie swoich danych personalnych. - mówi podinsp. Iwona Liszczyńska z biura prasowego wielkopolskiej policji.  

Okazuje się, że naiwni internauci dają się nabrać nawet na tak prymitywną próbę wyłudzenia ich danych.

- Przestępcy, mając takie dane, przejmują naszą internetową tożsamość, którą mogą w dowolny sposób wykorzystać. Między innymi po to, aby się wzbogacić np. wyłudzając numer blik od naszych znajomych. - mówi policjantka.

Nierzadko też skradzione dane wystarczają do wzięcia w naszym imieniu pożyczki w parabakach. Policja przyznaje, że trudno namierzyć takich internetowych przestępców.

- „Fejkowe” strony internetowe zawsze tworzone są na zagranicznych serwerach, aby utrudnić pracę organom ścigania - przyznaje podinsp. Iwona Liszczyńska i apeluje:

Internauto pamiętaj! Klikając w posty odsyłające do sensacyjnych informacji nigdy nie przekazuj swoich danych personalnych. Każdy kto prosi Cię o to jest potencjalnym oszustem! Chce podszyć się pod Ciebie i na tym się wzbogacić! Korzystaj z wiarygodnych, znanych i sprawdzonych przez siebie źródeł informacji!


foto: KWP w Poznaniu

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Chcesz przeczytać cały artykuł? Wystarczy, że założysz konto lub zalogujesz sie na już istniejace

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy