Festiwal wystartuje 10 czerwca, zapełniając pierwsze dwa dni pokazami specjalnymi i spotkaniami z autorami.
Ostrów Wielkopolski przez kilka dni każdego roku staje się stolicą filmową. W naszym mieście gościmy muzyków, aktorów i wielu, wielu artystów ze świata kina. Nie inaczej będzie w tym roku. Przed nami trzynasta edycja festiwalu - mówi Sebastian Górski, zastępca prezydent Ostrowa Wielkopolskiego.
Gwiazdy muzyki i kina na festiwalu w Ostrowie Wlkp.
Na scenie pojawi się Zbigniew Zamachowski z recitalem, przy akompaniamencie Romana Hudaszka na fortepianie. Pokazane zostaną obrazy z muzyką Włodzimierza Pawlika, kompozytora filmowego i pianisty jazzowego, które w Ostrowie Wielkopolskim otrzyma Nagrodę Grand Prix Komeda.
Jesteśmy szczęśliwi, że obok nagrody Grammy za płytę „Night in Calisia”, „Orła” i nagrody za muzykę na festiwalu w Gdyni, obok Fryderyka i statuetki „Koryfeusza Muzyki”, już w czerwcu kolekcja sławy i chwały Włodzimierza Pawlika wzbogaci się o „Grand Prix Komeda” - nagrodę za całokształt twórczości - mówi Łukasz Maciejewski, dyrektor artystyczny festiwalu Grand Prix Komeda.
Nagroda Grand Prix Komeda za muzykę filmową zostanie wręczona 15 czerwca na festiwalu, który skupia się na konkursie muzycznym. Pokazy konkursowe, z twórcami i aktorami, zaczną się 12 czerwca i potrwają trzy dni, prezentując siedem filmów:
- „Błazny”, reż. Gabriela Muskała, muzyka: Zbigniew Zamachowski,
- „Chłopi”, reż. DK Welchamn, Hugh Welchman, muzyka L.U.C. - Łukasz Rostkowski
- „Imago”, reż. Olga Chajdas, muzyka: Andrzej Smolik,
- „Kajtek Czarodziej”, reż. Magdalena Łazarkiewicz, muzyka: Mary Komasa, Antoni Komasa-Łazarkiewicz,
- „Kobieta z...”, reż. Małgorzata Szumowska, Michał Englert, muzyka: Jimek - Radzimi Dębski,
- „Kos”, reż. Paweł Maślona, muzyka: Mikołaj Trzaska,
- „Różyczka 2”, reż. Jan Kidawa-Błoński, muz. Bartosz Chajdecki.
Mam poczucie, że tegoroczny konkurs stoi na naprawdę wysokim poziomie. Muzyka filmowa jest różnorodna, ciekawa, oryginalna. Jury - wyśmienite - będzie miało, tak czuję, ciężki orzech do zgryzienia. Z jednej strony jazz, z drugiej - elektronika, z kolejnej - wspaniała muzyka ilustracyjna. Jestem też szczęśliwy, że już samo hasło: nominacja do Grand Prix Komeda działa niczym najwyższa forma wyróżnienia. Kompozytorzy znają nasz festiwal, uważają już samą nominację do Grand Prix Komeda za powód do dumy - mówi Łukasz Maciejewski, dyrektor artystyczny festiwalu Grand Prix Komeda.
Na festiwalu filmowym w Ostrowie Wlkp. do wygrania nagroda pieniężna
Pięcioosobowe jury pod przewodnictwem Tomasza Lacha, w składzie z Katarzyną Figurą, Dorotą Kędzierzawską, Janem Kantym Pawluśkiewiczem i Michałem Urbaniakiem, oceni muzykę filmową. Werdykt ogłoszą podczas gali w Ostrowskim Centrum Kultury. Zwycięzca dostanie statuetkę i nagrodę pieniężną.
Zaprezentowane zostaną obrazy z filmu „Chłopi” w reżyserii DK i Hugh Welchmanów, powstałego w 2023 roku, który do kin w całej Polsce przyciągnął ponad 1,8 mln widzów. Obrazy są ostatnimi klatkami ujęć filmu. Namalowane zostały w autorskiej technice animacji malarskiej. Obrazy powstały spod pędzli artystów z całego świata, m.in. z: Polski, Serbii, Ukrainy i Litwy. W trakcie postprodukcji filmu „Chłopi" powstało ponad 1.600 obrazów - mówi Maria Szeląg, dyrektorka Ostrowskiego Centrum Kultury, organizatora festiwalu.
Wernisaż wystawy odbędzie się pierwszego dnia festiwalu, a zamknie go koncert „Korzyński Ultimate”, poświęcony Andrzejowi Korzyńskiemu, laureatowi Nagrody Grand Prix Komeda z 2021 roku. Na koncercie wystąpi zespół Akademia Pana Korzyńskiego, założony przez Dominika Strycharskiego.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Next Fest 2024 w Poznaniu. Ponad 120 artystów na festiwalu
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.