1000-lecie koronacji Bolesława Chrobrego. Zgromadzenie z udziałem Prezydenta RP
Uroczyste Zgromadzenie Posłów i Senatorów jest częścią obchodów 1000-lecia koronacji Bolesława Chrobrego i Mieszka II Lamberta, które w Gnieźnie trwają od środy, 23 kwietnia. Parlamentarzyści zasiedli dziś w specjalnie zaaranżowanej Hali im. Mieczysława Łopatki. Posiedzenie otworzył marszałek Sejmu Szymon Hołownia. Prócz posłów i senatorów, przedstawicieli rządu, najważniejszych państwowych instucji oraz samorządów, duchowieństwa i służb mundurowych, uczestniczył w nim prezydent Anrzej Duda.
Z wielką radością i dumą, ale też z pokorą wobec dziesięciu wieków naszej historii; świadom odpowiedzialności przed pokoleniami, które budowały naszą Ojczyznę i broniły jej, staję dzisiaj tu, w Gnieźnie, w kolebce polskiej państwowości, jako Prezydent niepodległej Rzeczypospolitej - po to, aby oddać hołd pierwszym królom Polski. Aby uczcić ich wiarę i nadzieję, odwagę i ambicję, dalekowzroczność i wytrwałość - mówił prezydent podczas wystąpienia na uroczystym zgromadzeniu.
Andrzej Duda, przypominając rządy Bolesława Chrobrego i drodgę do koronacji, podkreślił, że obchodzona dziś rocznica przypomina akt z 1025 roku, który przypieczętował suwerenny status Polski jako królestwa.
To, że teraz, w XXI wieku, przywołujemy wydarzenie sprzed tysiąca lat - na pozór tak odległe - jest przejawem słusznej dumy z ojczystego dziedzictwa i tożsamości narodowej - zaakcentował prezydent.
Marszałek sejmu: Żyjemy w silnym i nowoczesnym europejskim państwie
Marszałek sejmu Szymon Hołownia podkreślił, że opowieść o drodze do koronacji to nie tylko historia powstania polskiego państwa.
To historia o potrzebie przynależności do świata Zachodu i równie silnej potrzebie suwerenności. To historia o wykorzystaniu szansy, która pojawia się wtedy, kiedy wielu uważa, że na nic nie ma szans. Opowieść o tym, że szansę tę trzeba wydrzeć pazurami, bo nieczęsto zostaje podana na talerzu, ale też o cierpliwości i konsekwencji. Opowieść o odwadze, którą nie była brawura, ale szła w parze z rozwagą. O tym, że wielkie rzeczy nie rodzą się w 5 minut, tylko w kilka pokoleń - mówił.
I zaznaczył:
- Żyjemy w silnym i nowoczesnym europejskim państwie, które musi wreszcie pozwolić działać i rozwijać się tym, którzy chcą i potrafią.
Premier ogłasza "narodową doktrynę piastowską"
Premier Donald Tusk - podczas swojego przemówienia - ogłosił przyjęcie przez Polskę "doktryny narodowej inspirowanej piastowską siłą i odwagą, którym wyraz dała koronacja Bolesława Chrobrego". Siłą kraju mają być trzy filary: najsilniejsza armia w regionie, gospodarka oraz pozycja polityczna.
Królu Bolesławie! My, Naród Polski XXI wieku, mówimy dziś, w 1000-lecie Twojej koronacji, pełnym głosem i z pełnym przekonaniem: Twoja korona świeci jasno, a Królestwo trzyma się mocno!
1000-lecie Korony Polskiej. Specjalna uchwała
Podczas zgromadzenia odczytano uchwałę upamiętniającą 1000. rocznicę koronacji Bolesława Chrobrego. Podkreślono w niej, że dzięki temu wydarzeniu Polska stała się suwerennym państwem rozpoznawanym i uznawanym przez kraje europejskie.
Posłowie i senatorowie wyrażają przekonanie, że odwaga i mądrość naszych przodków, dzięki którym dziesięć wieków temu Polska stała się trwałym bytem na mapie Europy, są niewyczerpanym źródłem poczucia wspólnoty narodowej i inspiracją do dalszych starań o siłę i pomyślność naszej Ojczyzny - brzmi fragment uchwały.
Kilkaset jubileuszowych wydarzeń w pierwszej stolicy Polski
W ramach trwających obchodów 1000-lecia Korony Polskiej w Gnieźnie, w sobotę i niedzielę (26 i 27 kwietnia) w centrum miasta odbywać się będzie m.in. Jarmark św. Wojciecha, który zgromadzi ponad 200 wystawców. Zaplanowano także uroczystości kościelne - ku czci św. Wojciecha. W niedzielę o godz. 10.00 w Bazylice Prymasowskiej odprawiona zostanie uroczysta msza św. pod przewodnictwem legata papieskiego - kard. Kazimierza Nycza. Poprzedzi ją procesja z relikwiami św. Wojciecha.Czytaj dalej pod grafiką ↓
Wydarzeń związanych z rocznicą koronacji Bolesława Chrobrego będzie w tym roku znacznie więcej.
Aby upamiętnić ten niezwykły jubileusz, w Pierwszej Stolicy Polski odbędzie się w tym roku kilkaset wydarzeń, w tym koncerty, warsztaty, przedstawienia teatralne, Festiwal Kultury Słowiańskiej Koronacja Królewska oraz uczta z królem! Od czerwca do września zaplanowana została wyjątkowo obfita w wydarzenia edycja Królewskiego Festiwalu Artystycznego, a w sierpniu ogromne widowisko plenerowe wykorzystujące potencjał drzemiący w gnieźnieńskiej historii - zapowiada Urząd Miasta Gniezna.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.