Reklama

Dodatek energetyczny. Nie złożyłeś jeszcze wniosku? Zostały ostatnie dni

Opublikowano:
Autor:

Dodatek energetyczny. Nie złożyłeś jeszcze wniosku? Zostały ostatnie dni - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Twoje pieniądze Zostało tylko kilka dni na złożenie wniosku o dodatek węglowy i energetyczny. Można dostać nawet 3.000 zł - w przypadku dodatku do węgla.

Zostało tylko kilka dni na złożenie wniosku o wypłatę dodatku energetycznego. W zależności od tego, czym ogrzewamy dom - wysokości dodatków są różne. 

Dodatek węglowy

Dodatek węglowy w wysokości 3.000 zł przysługuje gospodarstwom domowym, w których głównym źródłem ogrzewania jest kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia, kuchnia węglowa lub piec kaflowy na paliwo stałe. Wszystkie te urządzenia muszą być zasilane węglem kamiennym, brykietem lub pelletem. Co istotne - w składzie opału musi być co najmniej 85% węgla kamiennego. 

3.000 zł w ramach dodatku węglowego przysługuje osobom, które mają miejsce zamieszkania i przebywają na terytorium Polski. Co ważne - źródło ogrzewania musi być zgłoszone do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB). 

Zasady wypłacania dodatku węglowego były zmieniane kilkukrotnie. Początkowo 3.000 zł miało być wypłacane na jedno gospodarstwo domowe. Później wprowadzono zasadę "jeden adres - jeden dodatek". Na początku listopada przywrócono jednak pomysł, by każde gospodarstwo domowe mieszkające w danym budynku otrzymało 3.000 zł. Trzeba jednak spełnić pewne warunki.

Gmina przyzna dodatek węglowy każdemu gospodarstwu domowemu, które zamieszkuje pod wspólnym adresem po przeprowadzeniu wywiadu środowiskowego. Samorząd ustali, czy rodziny zamieszkujące pod tym adresem mają odrębne lokale i czy korzystają z odrębnych lub wspólnych źródeł ogrzewania. W praktyce oznacza to, że urzędnicy przyjdą do domu i sprawdzą, czy rodziny zamieszkujące pod jednym adresem faktycznie gospodarują osobno, czyli mają np. oddzielne kuchnie i łazienki. 

Jeżeli wniosek o dodatek węglowy złożyliśmy już wcześniej - ale został on odrzucony z powodu wprowadzenia zasady "jeden adres - jeden dodatek", musimy złożyć go ponownie. Gminy nie będą rozpatrywać odrzuconych wniosków "z automatu". 

Dodatek do peletu

Przysługuje gospodarstwom domowym, które do ogrzewania domu lub mieszkania używają pieca na pelet drzewny albo inny rodzaj biomasy. Podobnie jak w przypadku dodatku węglowego, piec musi być zgłoszony do CEEB. Dodatek do peletu wynosi 3.000 zł.

Dodatek do oleju

Mogą się o niego starać gospodarstwa domowe, które do ogrzewania domu lub mieszkania używają pieca na olej opałowy. On także musi być zgłoszony do CEEB. Wysokość dodatku wynosi 2.000 zł.

Dodatek do drewna

Przysługuje gospodarstwom domowym, które do ogrzewania domu lub mieszkania używają kotła na paliwo stałe, kominka, kozy, ogrzewacza powietrza, trzonu kuchennego, piecokuchni lub pieca kaflowego, które są zasilane drewnem kawałkowym. Piec musi być zgłoszony do CEEB. Wysokość dodatku to 1.000 zł.

Dodatek do gazu

Mogą go dostać gospodarstwa, które do ogrzewania domu lub mieszkania używają kotła gazowego na skroplony gaz LPG. Piec musi być zgłoszony do CEEB. Dodatek nie przysługuje na butle gazowe. Wysokość dodatku to 500 zł. 

Co ważne, termin składania wniosków w przypadku każdego z tych dodatków upływa 30 listopada. 

 

Artykuł pochodzi z portalu krotoszynska.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Chcesz przeczytać cały artykuł? Wystarczy, że założysz konto lub zalogujesz sie na już istniejace

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy