Autor: | Zdjęcie: Profil facebookowy Lecha Poznań

Zabrakło niewiele. Lech Poznań odpadł z Ligi Konferencji Europy - Zdjęcie główne

foto Profil facebookowy Lecha Poznań

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Sport Lech Poznań po porażce 1:4 z Fiorentiną w pierwszym meczu ćwierćfinału Ligi Konferencji Europy jechał do Florencji powalczyć, choć awans wydawał się w zasadzie cudem. Czy cud udało się sprawić?

Kto był rywalem Lecha?

Fiorentina - dziewiąty zespół Serie A w sezonie 2022/2023 nie zmienił się specjalnie w ciągu tygodnia. W weekend Viola zremisował w meczu ligi włoskiej 1:1 z Atalantą. Faworytem przed pierwszym gwizdkiem byli jednak gospodarze.

Skład Lecha

Trener John van den Brom zdecydował się na małą rewolucję w składzie Lecha. W pierwszej „11” doszło aż do pięciu zmian. Na ławce usiedli Mikael Ishak, Nika Kvekveskiri, Joel Pereira, Lubomir Satka i Filip Marchwiński. Zastąpili ich: Artur Sobiech, Radosław Murawski, Alan Czerwiński, Filip Dagerstal oraz Afonso Sousa.

Najważniejsze wydarzenia I połowy

9’ GOOOOL Lech obejmuje prowadzenie! Z prawej strony w pole karne zagrał Michał Skóraś. Piłkę z pola karnego wybić chciał Lorenzo Venuti. Zrobił to jednak tak niedokładnie, że futbolówka spadła pod nogi Afonso Sousy. Portugalczyk będący ostatnio w świetnej formie nie pomylił się i strzelił na 0:1.
14’ Pierwsza groźna sytuacja Fiorentiny. Z dystansu na bramkę Filipa Bednarka uderzał Riccardo Sottil. Dobrze jednak interweniował bramkarz Kolejorza i parował piłkę na rzut rożny.
40’ Rzut rożny dla gospodarzy. Do centry z narożnika boiska najwyżej wyskoczył Antonin Barak. Uderzył jednak niecelnie.
41’ Kolejna sytuacja dla Fiorentiny. Wybitą po centrze z lewej strony piłkę zebrał Rolando Mandragora. Lech ma jednak szczęście, bo kolejne uderzenie mija bramkę Bednarka.
45’ + 3 Koniec pierwszej połowy. Do przerwy Lech prowadzi z Fiorentiną 1:0.

Najważniejsze wydarzenia II połowy

59’ Tu powinien być remis! Świetnie na wolne pole Lukę Jovica wypuścił Giacomo Bonaventura, ale jeszcze lepiej w tej stuprocentowej sytuacji zachował się i obronił strzał Filip Bednarek.
63’ Rzut karny dla Lecha! W „szesnastce” faulowany przez Aleksę Terizca faulowany był Michał Skóraś. Po analizę VAR prowadzący to spotkanie Rok Obradovic przyznał „jedenastkę” Kolejorzowi. Faulujący Serb otrzymał także żółtą kartkę.
65’ GOOOOL Kristoffer Velde pokonuje Pietro Terraccino! Norweg zupełnie zmylił Włocha i pewnie wykorzystuje rzut karny. Lech jedną bramkę od dogrywki!
69’ GOOOOL Szok we Florencji! Lech prowadzi 0:3! Fiorentina jeszcze nie otrząsnęła się po drugiej bramce, a już straciła trzecią! Lech miał aut na wysokości pola karnego. Skóraś nie czekał na rozegranie, tylko szybko wyrzucił piłkę do Karlstroma, a ten podał wzdłuż linii bramkowej do Sobiecha. Napastnikowi Lecha pozostało wpakować piłkę do siatki, co skutecznie uczynił!
78’ GOOOOL Fiorentina wraca do gry! Rzut wolny dla gospodarzy. Centrę wybija Radosław Murawski. Niestety wprost pod nogi Riccardo Sottila, który pewnie pokonuje Filipa Bednarka.
83’ Rzut rożny dla Lecha. Dobre dośrodkowanie Niki Kvekveskiriego, ale czujność zachowuje Terracciano.
90’ Dobra wrzutka Joela Pereiry na pole karne. Zabrakło jednak dobrego strzału, a szansę miał Michał Skóraś. Pomocnik Lecha był także na spalonym
90’ + 2 GOOOOL Fiorentina strzela drugą bramkę, a to oznacza praktycznie koniec marzeń dla Lecha. Seria błędów w obronie w wykonaniu Kolejorza. Gospodarze nie mogli tego nie wykorzystać. Gola strzelił Gaetano Castrovilli.
90’ + 4 Jeszcze jedna sytuacja Castrovilliego. Tym razem jednak pomocnik Fiorentiny myli się i strzela niecelnie.
90’ + 6 Koniec spotkania. Lech wygrywa we Florencji. Wynik 2:3 to jednak za mało, by przejść dalej, ponieważ Fiorentina broni przewagi z pierwszego meczu (4:1). Kolejorzowi należą się jednak słowa uznania, za całą europejską przygodę i odpadnięcie z honorem z tych rozgrywek.

ACF Fiorentina - Lech Poznań 2:3 (0:1) (w dwumeczu 6:4)

Bramki:
9’ 0:1 Afonso Sousa
65’ 0:2 Kristoffer Velde (rzut karny)
69’ 0:3 Artur Sobiech
78’ 1:3 Riccardo Sottil
90’ + 2 2:3 Gaetano Castrovilli

Fiorentina: Pietro Terraccino - Lorenzo Venuti (Ż), Nikola Milenkovic (Ż) (46’ - Lucas Martinez Quarta), Igor, Cristiano Biraghi (Ż) (kapitan) (54’ - Aleksa Terzic (Ż)) - Giacomo Bonaventura (70’ - Gaetano Castrovilli), Rolando Mandragora, Antonin Barak - Nicolas Gonzalez, Luka Jovic (70’ Arthur Cabral), Riccardo Sottil (85’ - Cristian Kouame)

Trener: Vincenzo Italiano

Lech: Filip Bednarek - Alan Czerwiński (Ż) (31’ - Joel Pereira), Filip Dagerstal, Antonio Milic, Pedro Rebocho - Jasper Karlstrom, Radosław Murawski (kapitan) (82’ - Nika Kvekveskiri (Ż)) - Michał Skóraś (Ż), Afonso Sousa (80’ - Filip Marchwiński), Kristoffer Velde (80’ - Adriel Ba Loua) - Artur Sobiech (Ż) (79’ - Mikael Ishak)

Żółte kartki: 4 - 4

Lech odpadł z Ligi Konferencji Europy. Co dalej?

Lech odpadł z Ligi Konferencji i to jest fakt, ale rozgrywki toczą się dalej. Fiorentina, która pokonała Kolejorza w półfinale LKE, spotka się z FC Basel. Spotkania te odbędą się 11 i 18 maja. Z kolei przed podopiecznymi Johna van den Broma walka o podium w Ekstraklasie. Najbliższy mecz Lech zagra na wyjeździe z Radomiakiem Radom w poniedziałek 24 kwietnia. Początek spotkania o godzinie 19:00. Do końca rozgrywek pozostało sześć kolejek.