Po wywalczeniu mistrzostwa Polski w maju 2022 roku było wiadomo, że Lech Poznań zagra w eliminacjach Ligi Mistrzów. Niestety zamieszanie w przygotowaniach do sezonu spowodowane nagłym odejściem trenera Macieja Skorży i krótki czas na przedstawienie swojej filozofii przez Holendra Johna van den Broma sprawił, że Kolejorz pożegnał się z Klubowymi Mistrzostwami Europy już w pierwszej rundzie eliminacji. Lech przegrał wówczas z azerskim Qarabagiem 2:5 w dwumeczu (1:0 w Poznaniu i 1:5 w Baku). Pozostawała więc walka o udział w Lidze Konferencji Europy.
Lech Poznań poznał rywali w Lidze Konferencji Europy. Z kim Kolejorz mierzył się w eliminacjach?
W drugiej rundzie Kolejorz stanął w szranki z gruzińskim Dinamo Batumi. W spotkaniu w Poznaniu Lech rozgromił mistrza Gruzji aż 5:0. W Batumi co prawda było tylko 1:1, ale losy dwumeczu rozstrzygnęły się w pierwszym spotkaniu. Kolejną przeszkodą był islandzki Vikingur. Tu niespodziewanie w pierwszym meczu na Islandii zawodnicy Johna van den Broma przegrali 0:1. W drugim meczu odrobili straty i kiedy wydawało się, że awansują po 90. minutach gry, to Vikingur strzelił bramkę, która dała mu dogrywkę w ostatniej akcji meczu. Ostatecznie Lech wygrał to spotkanie 4:1, choć gra pozostawiała wiele do życzenia. Ostatnią przeszkodą na drodze do fazy grupowej LKE był mistrz Luksemburga - Dudelange. Pierwszy mecz Lech wygrał 2:0, natomiast we wczorajszym spotkaniu rewanżowym padł remis 1:1. Oznaczało to, że Kolejorz zagra w fazie grupowej europejskich pucharów.
Lech Poznań poznał rywali w Lidze Konferencji Europy. Kogo los przydzielił Kolejorzowi?
Dziś o 14:30 czasu polskiego w tureckim Stambule doszło do losowania grup Ligi Konferencji Europy. Kolejorz losowany był z koszyka czwartego, a więc teoretycznie najsłabszego. Lech trafił do grupy C. Jego rywalami będą
- Villarreal CF - Hiszpania - zwycięzca Ligi Europy w sezonie 2020/2021, półfinalista Ligi Mistrzów 2021/2022, 7. drużyna La Liga w sezonie 2021/2022
- Hapoel Beer Sheva - Izrael - zdobywca Pucharu Izraela w sezonie 2021/2022, wicemistrz Izraela w sezonie 2021/2022, Mistrz Izraela w latach 2016-2018
- Austria Wiedeń - Austria - trzecia drużyna ligi austriackiej w sezonie 2021/2022, 24-krotny Mistrz Austrii (ostatnio w 2013 roku)
Lechici oczekują teraz na terminarz. W grupie do rozegrania jest sześć spotkań (po dwa z każdym rywalem, po jednym na własnym stadionie i wyjeździe)
Jak wypadły pozostałe polskie zespoły w eliminacjach europejskich pucharów?
Poza Lechem Poznań w eliminacjach Ligi Konferencji Europy startowały także Raków Częstochowa, Pogoń Szczecin i Lechia Gdańsk. Pogoń i Lechia odpadły już w II rundzie eliminacji ponosząc porażki odpowiednio Brondby Kopenhaga (Dania) i Rapidem Wiedeń (Austria). Z kolei Raków doszedł do IV rundy kwalifikacji, gdzie zmierzył się ze Slavią Praga (Czechy). W Częstochowie gracze Marka Papszuna wygrali 2:1. W Pradze w regulaminowym czasie gry Slavia wygrała 1:0. Oznaczało to dogrywkę, w której gospodarze tego spotkania strzelili bramkę w ostatnich sekundach dogrywki, dzięki czemu rzutem na taśmę udało im się wyeliminować Częstochowian i samemu awansować do fazy grupowej LKE.
Historia Lecha Poznań w europejskich pucharach
Dla Lecha jest to dwudziesty drugi sezon w europejskich pucharach. W latach 80. Kolejorz w eliminacjach Pucharu Europy (poprzednika Ligi Mistrzów) mierzył się, chociażby z Athletikiem Bilbao, Liverpoolem czy Olympique Marsylia. Do historii z tamtych czasów przeszedł jednak dwumecz z FC Barceloną z pierwszej rundy Pucharu Zdobywców Pucharów w sezonie 1988/1989. W Poznaniu padł remis 1:1. Dokładnie taki sam wynik pokazała tablica w Barcelonie. Do wyłonienia zwycięzcy potrzebne były rzuty karne. W nich Blaugrana wygrała 4:5.
W XXI wieku Lech czterokrotnie znalazł się w fazie grupowej Pucharu UEFA/Ligi Europy (to te same rozgrywki z inną nazwą). Najlepiej Lechici wypadli w sezonie 2010/2011, gdzie w jednej grupie znaleźli się z Juventusem, Manchesterem City i RB Salzburg. Lech ukończył tę grupę na drugim miejscu, dwukrotnie remisując z Juve, dwukrotnie wygrywając z RB, oraz notujący po jednym zwycięstwie i porażce z Manchesterem City. Dziś wszystkie te kluby są w fazie grupowej Ligi Mistrzów, a Lech dwie klasy niżej, tak więc coś chyba poszło nie tak.
Historia Ligi Konferencji Europy
Liga Konferencji Europy to bardzo młode rozgrywki, gdyż dopiero rozgrywany jest ich drugi sezon. Powstały z myślą o tym, by kluby z mniejszych i biedniejszych federacji mogły zaprezentować się w europejskich pucharach wyżej niż pierwszych rundach eliminacji. Pierwszą edycję wygrała włoska AS Roma, w której składzie występował Polak - Nicola Zalewski.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.