reklama

Lech Poznań poznał rywali w grupie Ligi Konferencji Europy

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: UEFA.com

Lech Poznań poznał rywali w grupie Ligi Konferencji Europy - Zdjęcie główne

foto UEFA.com

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

SportW tureckim Stambule odbyło się dziś losowanie grup Ligi Konferencji Europy. Do jednej z nich trafił Lech Poznań. Z kim zagra Kolejorz?
reklama

Po wywalczeniu mistrzostwa Polski w maju 2022 roku było wiadomo, że Lech Poznań zagra w eliminacjach Ligi Mistrzów. Niestety zamieszanie w przygotowaniach do sezonu spowodowane nagłym odejściem trenera Macieja Skorży i krótki czas na przedstawienie swojej filozofii przez Holendra Johna van den Broma sprawił, że Kolejorz pożegnał się z Klubowymi Mistrzostwami Europy już w pierwszej rundzie eliminacji. Lech przegrał wówczas z azerskim Qarabagiem 2:5 w dwumeczu (1:0 w Poznaniu i 1:5 w Baku). Pozostawała więc walka o udział w Lidze Konferencji Europy.

Lech Poznań poznał rywali w Lidze Konferencji Europy. Z kim Kolejorz mierzył się w eliminacjach?

W drugiej rundzie Kolejorz stanął w szranki z gruzińskim Dinamo Batumi. W spotkaniu w Poznaniu Lech rozgromił mistrza Gruzji aż 5:0. W Batumi co prawda było tylko 1:1, ale losy dwumeczu rozstrzygnęły się w pierwszym spotkaniu. Kolejną przeszkodą był islandzki Vikingur. Tu niespodziewanie w pierwszym meczu na Islandii zawodnicy Johna van den Broma przegrali 0:1. W drugim meczu odrobili straty i kiedy wydawało się, że awansują po 90. minutach gry, to Vikingur strzelił bramkę, która dała mu dogrywkę w ostatniej akcji meczu. Ostatecznie Lech wygrał to spotkanie 4:1, choć gra pozostawiała wiele do życzenia. Ostatnią przeszkodą na drodze do fazy grupowej LKE był mistrz Luksemburga - Dudelange. Pierwszy mecz Lech wygrał 2:0, natomiast we wczorajszym spotkaniu rewanżowym padł remis 1:1. Oznaczało to, że Kolejorz zagra w fazie grupowej europejskich pucharów.

reklama

Lech Poznań poznał rywali w Lidze Konferencji Europy. Kogo los przydzielił Kolejorzowi?

Dziś o 14:30 czasu polskiego w tureckim Stambule doszło do losowania grup Ligi Konferencji Europy. Kolejorz losowany był z koszyka czwartego, a więc teoretycznie najsłabszego. Lech trafił do grupy C. Jego rywalami będą

  • Villarreal CF - Hiszpania - zwycięzca Ligi Europy w sezonie 2020/2021, półfinalista Ligi Mistrzów 2021/2022, 7. drużyna La Liga w sezonie 2021/2022
  • Hapoel Beer Sheva - Izrael - zdobywca Pucharu Izraela w sezonie 2021/2022, wicemistrz Izraela w sezonie 2021/2022, Mistrz Izraela w latach 2016-2018
  • Austria Wiedeń - Austria - trzecia drużyna ligi austriackiej w sezonie 2021/2022, 24-krotny Mistrz Austrii (ostatnio w 2013 roku)

Lechici oczekują teraz na terminarz. W grupie do rozegrania jest sześć spotkań (po dwa z każdym rywalem, po jednym na własnym stadionie i wyjeździe)

reklama

Jak wypadły pozostałe polskie zespoły w eliminacjach europejskich pucharów?

Poza Lechem Poznań w eliminacjach Ligi Konferencji Europy startowały także Raków Częstochowa, Pogoń Szczecin i Lechia Gdańsk. Pogoń i Lechia odpadły już w II rundzie eliminacji ponosząc porażki odpowiednio Brondby Kopenhaga (Dania) i Rapidem Wiedeń (Austria). Z kolei Raków doszedł do IV rundy kwalifikacji, gdzie zmierzył się ze Slavią Praga (Czechy). W Częstochowie gracze Marka Papszuna wygrali 2:1. W Pradze w regulaminowym czasie gry Slavia wygrała 1:0. Oznaczało to dogrywkę, w której gospodarze tego spotkania strzelili bramkę w ostatnich sekundach dogrywki, dzięki czemu rzutem na taśmę udało im się wyeliminować Częstochowian i samemu awansować do fazy grupowej LKE.

reklama

Historia Lecha Poznań w europejskich pucharach

Dla Lecha jest to dwudziesty drugi sezon w europejskich pucharach. W latach 80. Kolejorz w eliminacjach Pucharu Europy (poprzednika Ligi Mistrzów) mierzył się, chociażby z Athletikiem Bilbao, Liverpoolem czy Olympique Marsylia. Do historii z tamtych czasów przeszedł jednak dwumecz z FC Barceloną z pierwszej rundy Pucharu Zdobywców Pucharów w sezonie 1988/1989. W Poznaniu padł remis 1:1. Dokładnie taki sam wynik pokazała tablica w Barcelonie. Do wyłonienia zwycięzcy potrzebne były rzuty karne. W nich Blaugrana wygrała 4:5.

W XXI wieku Lech czterokrotnie znalazł się w fazie grupowej Pucharu UEFA/Ligi Europy (to te same rozgrywki z inną nazwą). Najlepiej Lechici wypadli w sezonie 2010/2011, gdzie w jednej grupie znaleźli się z Juventusem, Manchesterem City i RB Salzburg. Lech ukończył tę grupę na drugim miejscu, dwukrotnie remisując z Juve, dwukrotnie wygrywając z RB, oraz notujący po jednym zwycięstwie i porażce z Manchesterem City. Dziś wszystkie te kluby są w fazie grupowej Ligi Mistrzów, a Lech dwie klasy niżej, tak więc coś chyba poszło nie tak.

reklama

Historia Ligi Konferencji Europy

 

Liga Konferencji Europy to bardzo młode rozgrywki, gdyż dopiero rozgrywany jest ich drugi sezon. Powstały z myślą o tym, by kluby z mniejszych i biedniejszych federacji mogły zaprezentować się w europejskich pucharach wyżej niż pierwszych rundach eliminacji. Pierwszą edycję wygrała włoska AS Roma, w której składzie występował Polak - Nicola Zalewski.

 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo