reklama

Planujesz wakacje? Sprawdź, czy twój paszport jest jeszcze ważny

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: pixabay

Planujesz wakacje? Sprawdź, czy twój paszport jest jeszcze ważny  - Zdjęcie główne

foto pixabay

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Różne Za trzy miesiące wakacje. Warto już zastanowić się, gdzie w tym roku będziemy regenerować siły. Dobrą wiadomością jest fakt, że wiele turystycznych państw łagodzi obostrzenia covidowe. Aby jednak nasz urlop był udany a przede wszystkim, doszedł do skutku sprawdźmy, kiedy kończy się ważność naszego paszportu.
reklama

Ostatnie dwa lata były bardzo trudne dla miłośników podróży. Ograniczenia związane z pandemią spowodowały, że wiele kierunków było dla nas niedostępnych. Natomiast państwa, które wpuszczały turystów wprowadzały surowe restrykcje, m.in. obowiązkową kwarantannę czy też paszporty covidowe. Choć wiele obostrzeń zostało zniesionych warto przed wylotem poszukać informacji na temat aktualnej sytuacji  obowiązujących przepisów w miejscu, do którego się udajemy. Aby jednak wyjazd doszedł do skutku musimy mieć przede wszystkim odpowiedni dowód tożsamości. I tak, jeżeli zdecydujemy się na wyjazd do kraju w Unii Europejskiej musimy mieć ważny dowód osobisty. Inaczej sprawa wygląda jak lecimy poza Unię. Wówczas w naszym bagażu podręcznym musi znajdować się paszport. Mało tego, musi on być ważny od 3 do 6 miesięcy od daty powrotu do Polski, w zależności, gdzie zamierzamy spędzić swoje wymarzone wakacje. Warto więc już dziś sprawdzić ważność dokumentu i w razie konieczności złożyć podanie o wydanie nowego. 

 

Standardowo czas oczekiwania wynosi około 30 dni od momentu złożenia wniosku. Niekiedy termin może być dłuższy – nie zdarza się to jednak często, o takiej ewentualności zostaniemy powiadomiony przez pracownika punktu paszportowego. Portal samorządowy poinformował, że odkąd rozpoczęła się wojna na Ukrainie Polacy ruszyli do punktów paszportowych. W biurach paszportowych pojawiły się tak duże kolejki, że w wielu miejscach wprowadzono rezerwację on-line wizyt w urzędzie, podczas których składa się wnioski. Natomiast w innych na złożenie dokumentów trzeba czekać kilka godzin. A i zdarzają się sytuację, że niektórzy petenci zostają odprawieni z kwitkiem. 

 

Paszport możemy wyrobić w dowolnym punkcie na terenie całej Polski, warto więc przedzwonić i dowiedzieć się, gdzie w naszej okolicy zostaniemy obsłużeni najszybciej. 


Co musimy przygotować, aby nasz wiosek został przyjęty? Jak dowiadujemy się ze strony
gov.pl

 

  1. Wniosek o wydanie paszportu – dostaniemy go w punkcie paszportowym. Nie drukujcie plików, które są dostępne w internecie!
  2.  Jedno kolorowe zdjęcie – musi być aktualne, dlatego idzmy do fotografa nie wcześniej niż 6 miesięcy przed złożeniem wniosku. 
  3.  Dowód opłaty za paszport.
  4.  Dokument, który potwierdzi prawo do ulgi (na przykład legitymacja studencka) albo całkowitego zwolnienia z opłaty
  5. Ważny paszport, którego obecnie używamy. Jeśli nie masz ważnego paszportu – weź ze sobą ważny dowód osobisty
  6.  Jeśli twoje nazwisko zostało zmienione po ślubie za granicą –.skrócony lub zupełny odpis polskiego aktu małżeństwa.


Urzędnik może poprosić nas też o inne dokumenty (na przykład o skrócony odpisu polskiego aktu stanu cywilnego, poświadczenie obywatelstwa polskiego), jeśli
będzie miał wątpliwości co do twojej tożsamości lub obywatelstwa, w dokumentach, które przedstawisz, będą różne, sprzeczne ze sobą dane. Jeśli nie mamy żadnej ulgi ani zniżki za wydanie paszportu zapłacimy 140zł. Paszport musimy odebrać osobiście w punkcie, gdzie składaliśmy wniosek. 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Chcesz przeczytać cały artykuł? Wystarczy, że założysz konto lub zalogujesz sie na już istniejace

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama