Karty kredytowe – co warto o nich wiedzieć?

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: freepik.com

Karty kredytowe – co warto o nich wiedzieć? - Zdjęcie główne

foto freepik.com

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Promowane Karta kredytowa to sposób na szybką i tanią pożyczkę. Jak jednak wygląda okres rozliczeniowy? Jak spłacić kartę kredytową i uniknąć wysokich prowizji? Co tak naprawdę warto wiedzieć o tym instrumencie finansowym?

 

Czym jest karta kredytowa?

Karta kredytowa to produkt finansowy, który widnieje w ofercie wielu polskich banków. Łączy w sobie pewne cechy karty płatniczej oraz kredytu. Można nią płacić w sklepach internetowych i stacjonarnych, wypłacać pieniądze z bankomatów, a także w niektórych przypadkach służy do wykonywania przelewów. Środki związane z kartą kredytową znajdują się na osobnym rachunku rozliczeniowym, dlatego można się o nią starać nawet w placówce, w której nie posiada się konta osobistego.

 

Jak działa karta kredytowa i co to jest okres bezodsetkowy?

Kredytobiorca po złożeniu wniosku o kartę kredytową zostaje sprawdzony pod kątem zdolności kredytowej. Kiedy bank przychyli się do prośby klienta, może on korzystać z niej, jak z karty płatniczej. Przy tym przyznaje się również limit. Jednak z każdym jej użyciem zmniejsza się możliwe do wykorzystania saldo. Co ważne, po spłaceniu zadłużenia wraca ono do maksymalnej kwoty.

Kartę można wykorzystywać do wybierania gotówki z bankomatów, jednak nie jest to polecane. Dlaczego? Za każdym razem, gdy korzysta się z urządzenia, pobierana zostaje prowizja – często bardzo wysoka. Co więcej, użytkownik karty traci wtedy możliwość korzystania z okresu bezodsetkowego.

Cykl rozliczeniowy trwa od 28 do 31 dni, w zależności od miesiąca, w którym korzysta się z karty. W tym czasie dokonuje się wszystkich płatności. Następnie rozpoczyna się okres bezodsetkowy, który trwa około 20 dni – w niektórych przypadkach nawet do około 30.

 

Jak wybrać kartę kredytową?

Szukając odpowiedniej dla siebie karty kredytowej, warto przyjrzeć się ich rankingom. Na stronie internetowej https://www.bankier.pl/smart/karty-kredytowe dostępne są najciekawsze oferty polskich banków. Na co należy zwrócić uwagę podczas wyboru placówki?

  • Utrzymanie karty – czyli jaki jest koszt korzystania z niej. Niektóre banki proponują darmowe wersje po spełnieniu kilku warunków np. ilość lub kwota transakcji bezgotówkowych na miesiąc.
  • Okres bezodsetkowy – jest to szczególnie interesujące dla kredytobiorców, ponieważ mogą oni wtedy skorzystać praktycznie z darmowego kredytu (spłaca się kwotę taką, jaką się pożyczyło).
  • RRSO, czyli Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania – całkowity koszt kredytu, który ponosi klient banku.
  • Wysokość limitu kredytowego – banki mają określone różne limity, dlatego warto rozejrzeć się za placówką, która oferuje odpowiednie pułapy dla kredytobiorców.
  • Oprocentowanie to czynnik, który pozwoli sprawdzić posiadaczowi karty kredytowej, jak naliczane będą odsetki.
  • Bonus to dodatek, którym oddziały próbują zainteresować potencjalnych klientów.
 

Jak spłaca się kartę kredytową?

Co miesiąc bank przysyła klientowi rachunek za korzystanie z karty kredytowej. Podczas okresu bezodsetkowy można spłacić zobowiązanie bez dodatkowych opłat. Prywatne konto klienta nie zostanie automatycznie obciążone, ponieważ karta ma osobny rachunek rozliczeniowy. W takim przypadku spłaca się ją poprzez przelewanie kwot na osobne konto (kwotę samego zadłużenia i ewentualne odsetki).

Jeśli jednak kredytobiorca nie jest w stanie spłacić długu, może postarać się o spłacanie zobowiązania na raty. Jak to wygląda? Nie trzeba płacić na koniec rozliczenia całości sumy, a samemu podzielić ją na przystępne raty. Na przykład po każdej transakcji najlepiej wpłacać część pieniędzy na konto, aby uniknąć konieczności wpłacenia wszystkiego, co wydaje się dość obciążające. Nic nie stoi również na przeszkodzie, aby spłacać kredyt w trackie cyklu rozliczeniowego.

 

Kto może starać się o kartę kredytową?

O ten instrument płatniczy mogą starać się klienci banków, którzy posiadają stałe dochody. Należy mieć do tego ukończone co najmniej 18 lat. Jakie dokumenty okażą się niezbędne? Powinno się zabrać ze sobą dowód potwierdzający tożsamość, najczęściej jest to dowód osobisty. Osoby zatrudnione na umowę o pracę muszą mieć jej kopię – przydatny wydaje się również wyciąg z konta, ponieważ placówka sprawdzi, oprócz przychodów, także wydatki miesięczne. Dzięki temu bank będzie mógł ustalić limit dla użytkownika karty.

 

Dlaczego warto ją posiadać?

Ten rodzaj karty płatniczej jest rozwiązaniem, które oferuje bezpłatny kredyt. Dzieje się tak w przypadku jej odpowiedniego użytkowania. Jak to zrobić? Wystarczy pamiętać o tym, że darmowe płacenie kartą odbywa się tylko w sklepach stacjonarnych i internetowych. Pobranie pieniędzy z konta sprawi, że trzeba będzie zapłacić dodatkową prowizję i utraci się najkorzystniejszą opcję spłacania – okres bezodsetkowy.

Karta kredytowa sprawdza się, kiedy potrzebna gotówki np. na bieżące wydatki czy nagłe potrzeby. Dzięki niej łatwiej zapanować nad budżetem domowym, a także, jeśli korzysta się z niej rozważnie, można uzyskać darmową pożyczkę.

W odróżnieniu od zwykłego kredytu gotówkowego nie ma potrzeby podpisywania kolejnej umowy czy wprowadzania wniosku do systemu, aby w kolejnym miesiącu uzyskać pożyczkę. Jest ona automatycznie nadawana, jeśli klient spłaca dług regularnie i nie powstają zadłużenia.

Przy regularnym korzystaniu z karty i spełnieniu warunków określonych w regulaminie da się uzyskać w ramach tego różnego rodzaju premie i bonusy.

Do zalet posiadania kart kredytowych z pewnością zalicza się jej elastyczność. Można pożyczać mniejsze kwoty na nagłe potrzeby i nie ma takich trudności z ich spłatą – da się to zrobić w dogodnym dla siebie terminie i wielkości rat.

 

Karta kredytowa a debetowa – jakie są różnice?

Obie karty są narzędziami płatniczymi, jednak karta debetowa jest podpięta do konta osobistego klienta, który korzystając z niej, wydaje prywatne pieniądze. Może również skorzystać z debetu, czyli dodatkowej sumy, kiedy zabraknie środków. Z kolei karta kredytowa to osobny rachunek przeznaczony na kwotę dostępną w ramach otrzymanego kredytu.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Chcesz przeczytać cały artykuł? Wystarczy, że założysz konto lub zalogujesz sie na już istniejace

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy