Na wysokość obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego wpływa wiele czynników. Znaczenie ma nie tylko wiek i doświadczenie kierowcy, ale również rocznik pojazdu – tak wynika z kalkulacji dokonywanych m.in. na stronie https://rankomat.pl/. Faktycznie, towarzystwa ubezpieczeniowe uwzględniają wiek samochodu – jest to jeden z czynników wpływających na ryzyko ubezpieczeniowe.
Dlaczego wiek auta wpływa na koszt OC?
Wpływ rocznika pojazdu na wysokość składki OC wydaje się prostą zależnością. Im młodszy samochód, tym mniejsze ryzyko spowodowania zdarzenia drogowego, za które finansowo będzie odpowiadać towarzystwo ubezpieczeniowe. Warto mieć świadomość, że nowoczesne pojazdy wyposażone są w szereg udogodnień składających się na system bezpieczeństwa. To już nie tylko ABS, ale również kontrola martwego pola w lusterku, awaryjne hamowanie przed przeszkodą czy kontrola wjazdu na wzniesienie itp.Należy przy tym mieć świadomość, że wyjątek stanowią pojazdy wyprodukowane w latach dziewięćdziesiątych. Takie auta są użytkowane sporadycznie i jest ich coraz mniej na drogach. Ponadto samochody zwykle są wykorzystywane przez starsze osoby – takie, które są doświadczonymi kierowcami i które wyróżnia rozważna jazda.
Więcej na temat wpływu wieku samochodu na wysokość składki OC przeczytasz w artykule dostępnym pod adresem: https://rankomat.pl/samochod/wiek-samochodu-a-cena-oc.
Różnice w składkach w zależności od wieku auta – przykład
Zastanawiasz się, czy rocznika pojazdu faktycznie wpływa na wysokość składki? Poniższy przykład to potwierdza, jednak – na szczęście dla wielu kierowców – nie są to ogromne różnice.Przykład. Masz 36 lat i mieszkasz w Gdańsku. Ubezpieczasz Forda Fiestę z 2020 roku z silnikiem benzynowym o pojemności 1,4 l. Najtańsze obowiązkowe ubezpieczenie OC wynosi ok. 450 zł (Benefia). Jeżeli zdecydujesz się na ubezpieczenie Forda Fiesty z roku 2010 o pojemności silnika 1,2 l, za polisę zapłacisz 507 zł. Różnica w tym przypadku wynosi zaledwie 57 zł!
Warto przy tym mieć świadomość, że różnice w kosztach uzależnione są od wielu innych czynników. Nadal istotną rolę odgrywają pozostałe elementy wpływające na ryzyko ubezpieczeniowe. Mowa między innymi o wieku kierowcy, dacie wydania prawa jazdy, miejscu zamieszkania. Nie bez znaczenia pozostaje również marka samego auta.
Pamiętaj! Jeśli jesteś na etapie wyboru auta, już teraz pomyśl nie tylko o niskich kosztach zakupu, ale codziennych wydatkach związanych z eksploatacją pojazdu.
Jeżeli kupisz młodszy samochodów, jednorazowo zapłacisz więcej. Całościowe wydatki mogą być jednak niższe, ponieważ młodsze auto jest mniej awaryjne (niższe koszty naprawy) oraz nie wpływa tak znacząco na podwyższenie wysokości składki (z powodu niskiego ryzyka ubezpieczeniowego).
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.