Multifunkcjonalność
W garsonierze jedno pomieszczenie łączy wiele funkcji – jest jednocześnie sypialnią, salonem, jadalnią a także kuchnią (choć ta część pozostaje bardziej oddzielona od reszty, czy to poprzez zastosowanie podłóg wyznaczających granice stref, czy też poprzez odpowiednie ustawienie mebli). Jedynym osobnym pomieszczeniem jest niewielkich rozmiarów łazienka, w której najczęściej będzie prysznic zamiast wanny.
W przypadku wysokich wnętrz przestrzeń garsoniery można powiększyć poprzez antresolę. Takie rozwiązanie pozwoli na wydzielenie sypialni lub też małego gabinetu do pracy. W kawalerce na sprzedaż w Poznaniu sprawdzą się rozkładane sofy oraz meble, które łączą w sobie wiele funkcji – stolik do kawy będący jednocześnie szafką nocną czy pufy, które kryją w środku dodatkowe miejsce do przechowywania.
Przy odpowiednim urządzeniu, garsoniera może być przytulnym i komfortowym miejscem do życia. Z pewnością lepiej sprawdzi się jako mieszkanie singla, choć na wprowadzenie się do takiego mieszkania decydują się także młode pary, które nie planują w najbliższym czasie powiększania rodziny.
Mniejsze mieszkania w cenie
Według danych zgromadzonych przez Główny Urząd Statystyczny w pierwszym kwartale 2021 średnie mieszkanie oddane do użytku przez dewelopera miało wielkość zaledwie 52,9 mkw. Dla porównania, dane z lat 2008-2011 pokazują średnią na poziomie 60 mkw. Dlaczego deweloperzy decydują się na budowanie coraz mniejszych mieszkań? Odpowiedź jest prosta – cena metra kwadratowego jest najwyższa w przypadku najmniejszych mieszkań, czyli kawalerek na sprzedaż w Poznaniu https://rynekpierwotny.pl/s/nowe-mieszkania-poznan-jednopokojowe/. Im więcej mieszkań w budynku, tym większy zarobek, stąd też coraz większa na rynku oferta mikrokawalerek. Popyt na takie lokale gwarantują inwestorzy, dla których małe mieszkania to gwarancja wyższej stopy zwrotu.
Za kawalerki w większych miastach przyjdzie nam słono zapłacić. Średnia cena metra kwadratowego najmniejszych, jednopokojowych lokali to w stolicy już ponad 13 000 zł. W Krakowie, Wrocławiu, Trójmieście ciężko znaleźć oferty sprzedaży takich mieszkań za cenę metra mniejszą niż pięciocyfrowa kwota.
W dużych miastach, gdzie często mieszkanie jest tylko sypialnią, łatwiej znaleźć nabywców na niewielkie metraże. Garsoniery to przede wszystkim przestrzenie dla młodych singli, często jeszcze studiujących lub też zaczynających swoją pierwszą pracę, którzy nie potrzebują dużego metrażu, zwłaszcza, że każdy metr kwadratowy mieszkania to większy koszt. Deweloperzy, którzy budują w mniejszych miejscowościach na ogół mniej chętnie stawiają na kawalerki, wybierając bardziej uniwersalne dwupokojowe lub przeznaczone dla rodziny trzypokojowe mieszkania.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.