reklama

Wniosek o 800 plus powinien być złożony do końca kwietnia. Zapomnieliście? Sprawdźcie, co teraz

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Archiwum portalu

Wniosek o 800 plus powinien być złożony do końca kwietnia. Zapomnieliście? Sprawdźcie, co teraz - Zdjęcie główne

Świadczenie 800 plus jest przyznawane bez względu na dochody rodziny. | foto Archiwum portalu

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Polska i Świat Zbliża się nowy okres rozliczeniowy świadczenia rodzinnego 800 plus. Osoby, które zapomniały o wniosku, muszą się liczyć z pewnymi konsekwencjami. Czy stracą pieniądze? Wyjaśniamy.
reklama

31 maja br. kończy się aktualnie obowiązujący okres wypłat 800 plus. Żeby otrzymać świadczenie wychowawcze na kolejny okres, trzeba złożyć do ZUS-u wniosek. Podstawowy termin składania: do końca kwietnia. 

800 plus. Nowy okres rozliczeniowy. Do kiedy złożyć wniosek, by nie stracić pieniędzy? 

Formularze składane są wyłącznie elektronicznie za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych PUE ZUS, bankowości elektronicznej, aplikacji m-ZUS lub przez portal Emp@tia.

Choć wnioski o 800 plus na nowy okres świadczeniowy można składać do końca czerwca tego roku, to tylko osoby, które zdążyły wysłać dokumenty do końca kwietnia, dostaną pieniądze z nowego okresu już w czerwcu, czyli zachowają ciągłość wypłat. 

Jeżeli wniosek został poprawnie wypełniony i przekazany do ZUS do końca kwietnia, uprawniony otrzyma świadczenie z nowego okresu już w czerwcu. Jeżeli wniosek zostanie złożony w maju, wtedy wypłata zostanie zrealizowana do końca lipca z wyrównaniem od czerwca, a jeśli wniosek wpłynie do nas w czerwcu, wypłata będzie zrealizowana w sierpniu z wyrównaniem od czerwca - wyjaśnia Monika Kiełczyńska z ZUS. 

Podkreśla, że ważne, żeby wniosek złożyć najpóźniej do końca czerwca, bo jeśli przekroczymy ten termin, nie będzie już tak "bezpoleśnie", jak przy przegapieniu terminu kwietniowego – świadczenie będzie przyznane od miesiąca złożenia wniosku, bez wyrównania za wcześniejsze miesiące.  Dla przykładu, jeżeli złożymy wniosek w lipcu, to pieniądze będą nam przysługiwały od lipca, jeżeli w sierpniu, to od sierpnia.

– Oczywiście nie dotyczy to rodziców, którym dopiero co urodziło się dziecko. Oni mają trzy miesiące od dnia narodzin dziecka na złożenie wniosku. Jeżeli zrobią to w tym czasie, otrzymają świadczenie z wyrównaniem – dodaje Monika Kiełczyńska. 

Na początku 500 plus na drugie i kolejne dziecko – tak zmieniał się program 

Świadczenie wychowawcze w wysokości 800 zł przysługuje na dziecko do ukończenia przez nie 18. roku życia, bez względu na dochód osiągany przez rodzinę. Jak wyjaśnia Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, program to "wsparcie rodzin w częściowym pokryciu wydatków związanych z wychowywaniem dziecka, w tym z opieką nad nim i zaspokojeniem jego potrzeb życiowych". 

Świadczenie zostało wprowadzone 1 kwietnia 2016. Na początku pieniądze – wówczas: 500 plus – były wypłacane na drugie i kolejne dziecko. Zmieniło się to 1 lipca 2019, kiedy rządzący postanowili, że dodatek będzie przysługiwał na każde dziecko do ukończenia 18. roku życia – bez względu na dochód osiągany przez rodzi. 

Kwota do 800 złotych wzrosła w styczniu tego roku. Według szacunku ze wsparcia korzysta blisko 6,7 mln dzieci. 

reklama
reklama
Artykuł pochodzi z portalu zpleszewa.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Chcesz przeczytać cały artykuł? Wystarczy, że założysz konto lub zalogujesz sie na już istniejace

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama