Australia, Stany Zjednoczone, Europa - wszędzie trwa walka z palaczami. I jest coraz ostrzejsza. Wiele krajów zapowiedziało, że chcą być wolne od tytoniu. Taki status otrzymuje się, gdy w danym kraju mieszka maksymalnie 5 procent uzależnionych obywateli. Najbliżej tego jest na razie Szwecja, która już w przyszłym roku najprawdopodobniej osiągnie ten próg. Podobne zapowiedzi głoszą także władze Wielkiej Brytanii, która ma stać się krajem wolnym od tytoniu do 2030 roku.
Jak Polska walczy z palaczami?
Z badań CBOS wynika, że papierosy w Polsce pali co czwarta osoba. To około 8 mln obywateli. Do kraju wolnego od tytoniu sporo nam jeszcze brakuje. Tym bardziej, że w Polsce - w porównaniu do innych krajów Unii Europejskiej - rząd nie walczy z palaczami. Przynajmniej niezbyt aktywnie.Bo choć w 2010 roku wprowadzono zakaz palenia w miejscach publicznych poza wyznaczonymi strefami, ceny papierosów co roku idą w górę, a opakowania fajek zdobią zdjęcia i informacje podkreślające, że palenie doprowadzi nas do bezpłodności, śmierci i kalectwa - to tak naprawdę niczego to nie zmienia. Polacy jak palili, tak palą nadal.
Zakaz palenia w przestrzeni publicznej
Inne kraje europejskie zdecydowały się na bardziej radykalne metody. Obecnie najostrzejsze zakazy odnośnie palenia obowiązują w Irlandii, Bułgarii, Grecji, na Malcie, w Hiszpani i na Węgrzech. W tych krajach obowiązuje całkowity zakaz palenia w przestrzeni publicznej, transporcie publicznym i w miejscach pracy.
Papierosy na receptę i zakaz sprzedaży w sklepach
Holandia natomiast postanawia iść o krok dalej. I już za rok - od 1 lipca 2024 roku - ma zacząć obowiązywać tam zakaz sprzedaży papierosów. Paczki fajek nie będzie można już kupić w zwykłym sklepie, a jedynie w specjalistycznych punktach dostępnych dla osób uzależnionych. Co istotne papierosy będzie można dostać jedynie na receptę wystawioną przez lekarza.Co sądzicie o tym pomyśle? Czy takie rozwiązanie powinno być także zastosowane w Polsce? Czekamy na Wasze komentarze.
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.