21 czerwca URE poinformował, że wszyscy sprzedawcy, którzy muszą składać wnioski taryfowe do URE, złożyli stosowne dokumenty. – Prezes dołoży wszelkich starań, aby nowe taryfy zostały zatwierdzone przed 1 lipca tego roku – zapewniano wówczas. Tak też się stało.
Prezes URE zatwierdził taryfę PGNiG. Cena gazu nie będzie mogła być wyższa od tej
W czwartek 27 czerwca prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził taryfę PGNiG Obrót Detaliczny na sprzedaż gazu dla gospodarstw domowych i innych odbiorców uprawnionych. Wiadomo, już, od 1 lipca 2024 r. cena gazu wysokometanowego dla gospodarstw domowych wyniesie 239 zł/MWh. Kwota ta będzie obowiązywać do 30 czerwca 2025 r.
Od 1 lipca 2024 r. wchodzimy w mechanizm stopniowego odmrażania cen energii elektrycznej i gazu dla gospodarstw domowych. Sytuacja na rynkach surowców – węgla, gazu – wyraźnie się stabilizuje, co z kolei przekłada się spadek cen gazu w obrocie hurtowym – powiedział Rafał Gawin, prezes URE.
Jak dodał, nie ma zatem uzasadnienia dla dalszego utrzymywania zamrożonych, nierynkowych stawek cen za sprzedaż i dystrybucję paliwa gazowego.
– W zatwierdzonej przez prezesa URE taryfie PGNiG OD cena gazu ziemnego dla odbiorców indywidualnych wyniesie 239 zł/MWh. Wobec dotychczas obowiązującej taryfy na 2024 r. oznacza to spadek ceny o blisko 18 proc. (z 290,97 zł/MWh). Ponieważ jednak do końca czerwca 2024 r. obowiązywały przepisy mrożące ceny gazu na poziomie 200,17 zł/MWh, dla odbiorców indywidualnych od 1 lipca br. odmrożenie cen oznacza wzrost średnio o 19 proc - tłumaczy urząd.
Co to znaczy? Że koniec końców będzie drożej.
Co ważne, cena gazu zatwierdzona w taryfie dla PGNiG OD będzie jednocześnie ceną maksymalną dla pozostałych przedsiębiorstw sprzedających gaz ziemny odbiorcom indywidualnym i innym podmiotom. Sprzedawcy ci będą mogli sprzedawać gaz po niższej cenie, ale w takim wypadku nie będzie im przysługiwała rekompensata z tytułu utraconych zysków.
Faktura za gaz to nie tylko opłata za paliwo. Co jeszcze wchodzi w jej skład?
URE przypomina, że na całkowitą wysokość rachunku dla gospodarstw domowych składają się:
- opłaty za paliwo gazowe,
- opłaty za usługę dystrybucji
- oraz opłaty abonamentowe.
– W tej taryfie wysokość stawek opłat – stałych i zmiennych – jest zróżnicowana w zależności od grupy taryfowej oraz obszaru dystrybucyjnego i rodzaju dostarczanego gazu – informuje urząd.
I podaje szczegóły techniczne:
– Uśrednione stawki opłat dystrybucyjnych od 1 lipca będą wynosiły: 126,69 zł/MWh dla grupy taryfowej W-1.1, 67,86 zł/MWh dla grupy W-2.1 oraz 65.23 zł/MWh dla grupy W-3.1.
I znowu: Co z tego wynika dla konsumentów? To, że w porównaniu do zamrożonych stawek opłat dystrybucyjnych mamy wzrost średniej stawki opłaty za usługę dystrybucyjną dla gazu wysokometanowego o ok. 27 proc.
Dodajmy, że odbiorców kwalifikuje się do grup taryfowych stosownie do:
- miejsca odbioru paliwa gazowego – według operatora, z sieci którego następuje pobór,
- rodzaju pobieranego paliwa gazowego – gaz wysokometanowy, gaz zaazotowany, gaz propan-butan-powietrze lub gaz propan-butan-rozprężony,
- rocznej ilości pobieranego paliwa gazowego.
Dla odbiorców najpopularniejszego gazu ziemnego, czyli gazu wysokometanowego wyróżnia się:
- grupę W-1.1., W-1.2. lub W-1.12T; roczna ilość umowna do 300 m3
- grupę W-2.1., W-2.2. lub W-2.12T; roczna ilość umowna powyżej 300 m3 do 1 200 m3
- grupę W-3.6., W-3.9. lub W-3.12T; roczna ilość umowna powyżej 1 200 m3 do 8 000 m3.
Przy tak skomplikowanych szczegółach pojawia się pytanie: Ile łącznie zapłacimy za gaz według nowych stawek? Najprostszy sposób, aby się tego dowiedzieć, to poczekanie na pierwszy podwyższony rachunek.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Tyle zapłacimy za prąd. Kto może liczyć na bon energetyczny?
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.