reklama

Tak zapłacisz podatek od nieruchomości i inne. Nowa funkcja dostępna w tych wielkopolskich miastach

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: arch. Ministerstwo Cyfryzacji

Tak zapłacisz podatek od nieruchomości i inne. Nowa funkcja dostępna w tych wielkopolskich miastach - Zdjęcie główne

W programie pilotażowym bierze udział 50 gmin, wkrótce dołączą kolejne samorządy. | foto arch. Ministerstwo Cyfryzacji

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Polska i ŚwiatOkoło 50 gmin z całej Polski, w tym z naszego regionu, przystąpiło do pilotażu, w ramach którego system ePłatności w aplikacji mObywatel wzbogacono o możliwość płatności kartą. Do tej pory regulować zobowiązania można było tylko za pomocą BLIK-a.
reklama

Od teraz zobowiązania wobec urzędów (np. podatek od nieruchomości) można opłacić kartą, korzystając z aplikacji, wkrótce z tej opcji będzie można skorzystać również w portalu mObywatel.gov.pl. Sprawdź dokładnie, jak to działa. 

ePłatności – jedna z ważniejszych funkcji e mObywatela już działa

Ministerstwo Cyfryzacji informuje, że jako pierwsi z płatności opłat urzędowych kartą skorzystali mieszkańcy Złotoryi. Miasto już na początku sierpnia rozpoczęło wdrożenie tego wariantu płatności.

Do etapu pilotażu w sumie przystąpiło około 50 gmin z całej Polski. Bogusław Krajewski z zespołu komunikacji ministerstwa informuje, że do końca 2024 roku ePłatności w aplikacji mObywatel zostaną udostępnione w kolejnych gminach. Dostawca platformy – Centralny Ośrodek Informatyki pracuje już nad kolejnymi udogodnieniami. W planach są płatności za pomocą portfeli cyfrowych.

reklama

Dzięki pilotażowemu programowi polskie gminy umożliwiają swoim mieszkańcom opłacanie opłat urzędowych za pomocą aplikacji i serwisu mObywatel. Zaletą tej opcji ma być nie tylko szybkość operacji, ale również to, że jest ona bezpieczna i bez prowizji. Rozwiązanie Centralnego Ośrodka Informatyki pozwala teraz opłacać bezgotówkowo opłaty urzędowe za pomocą kart bankowych. To kolejna forma płatności – obok BLIKA – dostępna w usłudze ePłatności.

Aplikacja mObywatel jest nieustannie rozwijana i ulepszana, aby jeszcze bardziej ułatwić życie obywatelom. Pracujemy nad kolejnymi udogodnieniami, w tym nad wprowadzeniem cyfrowych portfeli – mówił na konferencji wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. 

Karolina Matysiak, dyrektorka ds. rozwoju usług płatniczych w Centralnym Ośrodku Informatyki, dodała, że wprowadzenie tej opcji to kolejny krok w rozwoju platformy. – Chcemy wyjść naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców i w jak największym stopniu ułatwić im regulowanie opłat urzędowych. Poszerzamy wachlarz metod płatności i już pracujemy nad kolejnymi rozwiązaniami, które sprawią, że kontakt z urzędem będzie szybki, bezpieczny i bezproblemowy – tłumaczyła. 

reklama

Zobowiązanie można opłacić z możliwością zapisania danych karty – dzięki temu kolejne płatności będą szybsze. Można również realizować transakcje bez zapisywania danych. Po dokonaniu opłaty można również pobrać potwierdzenie transakcji. Agentem rozliczeniowym w usłudze ePłatności jest Bank Gospodarstwa Krajowego. 

W ten sposób opłacisz pięć rodzajów zobowiązań 

Mieszkańcy gmin i miejscowości objętych pilotażem mogą opłacać obecnie pięć rodzajów zobowiązań:

reklama

  • podatek od nieruchomości,
  • opłatę za zagospodarowanie odpadów komunalnych,
  • łączne zobowiązanie pieniężne,
  • podatek leśny od osób fizycznych
  • i podatek rolny od osób fizycznych.
 

W pilotażu udział bierze, m.in. Gdańsk, Grudziądz, Hyżne, Kalenice, Kalisz, Krotoszyn, Leżajsk, Łowicz, Miastko, Nowy Dwór Mazowiecki, Pleszew, Płock, Poznań, Skierniewice, Sopot, Toruń, Trzcianka Zielonki. 

Opłaty urzędowe w aplikacji mObywatle. Jak to działa krok po kroku 

Ministerstwo Cyfryzacji tłumaczy, że aby opłacić zobowiązanie, należy otworzyć aplikację mObywatel. Następnie zalogować się i wybrać opcję „Wszystkie”, która jest dostępna przy sekcji „Płatności” na ekranie startowym. W tym miejscu znajduje się lista wszystkich zobowiązań – ich nazwy oraz kwoty. Po wyborze opcji „Zobacz szczegóły”, w wybranej płatności pojawią się informacje: nazwa zobowiązania, odbiorca, tytuł zobowiązania, Następnie po wybraniu opcji „Przejdź do płatności” należy wybrać „Karty płatnicze”. Dostępne są dwie opcje – z zapisaniem danych karty, aby kolejne płatności w aplikacji były jeszcze szybsze, oraz bez zapisywania.

Po wybraniu odpowiedniej opcji należy potwierdzić przejście do zewnętrznego serwisu. Natomiast po uzupełnieniu danych z karty należy wybrać „Płacę”.  Po potwierdzeniu płatności użytkownik zobaczy jej status z nazwą i zapłaconą kwotą. Opcja „Pobierz potwierdzenie” pozwoli pobrać dowód zapłaty. Przy skorzystaniu z tej opcji aplikacja poprosi o zgodę na dostęp do plików.identyfikator zobowiązania, termin płatności, kwota. 

reklama
reklama
Artykuł pochodzi z portalu zpleszewa.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Chcesz przeczytać cały artykuł? Wystarczy, że założysz konto lub zalogujesz sie na już istniejace

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama