Od 1 grudnia 2024 roku osoby, które posiadają kocioł na ekogroszek, mogą się zdziwić podczas wizyty w składzie opału. Dlaczego? Ponieważ od tego dnia, szukając węgla, którym wcześniej zasypywali podajnik w piecu, już go nie znajdą. Przynajmniej, nie pod tak nazwą. Ekogroszek tak naprawdę nie jest eko i dlatego ma przestać wprowadzać w błąd.
Już nie ekogroszek, ale węgiel groszek. Skąd zmiana nazwy?
Nie oznacza to jednak, że węgiel zniknie ze składów. Po prostu musimy go szukać pod inną nazwą. Jak nam wyjaśniło Ministerstwo Klimatu, od dnia wejścia w życie rozporządzenia nazwy paliw wprowadzanych na rynek do obrotu nie mogą zawierać przedrostków „eko”.
– W rozporządzeniu wprowadzono zmianę nazw paliw przez ich uproszczenie – sformułowanie „ekogroszek-nazwa handlowa” zastępuje się sformułowaniem „węgiel groszek” – wyjaśnia w rozmowie z naszym portalem Wydział Komunikacji Medialnej Departamentu Edukacji i Komunikacji Ministerstwa Klimatu i Środowiska.
Kolejna zmiana dotyczy parametrów jakościowych zawartości:
- siarki całkowitej,
- popiołu i wilgoci całkowitej
- oraz wartości opałowej.
To ma duże znaczenie w ograniczeniu emisji zanieczyszczeń powietrza – podkreśla Ministerstwo Klimatu. Dotyczy to sortymentu: węgiel groszek - węgla kamiennego, brykietów lub peletów zawierających co najmniej 85 procent węgla kamiennego.
(arch. MKiŚ)
Warto wiedzieć, że na rynek do obrotu z przeznaczeniem do użycia w sektorze tzw. bytowo-komunalnym nie będą mogły być wprowadzane paliwa niespełniające wymagań jakościowych określonych w rozporządzeniu.
Ministerstwo tłumaczy, że stopniowo wprowadzane wyższe wymagania są po to, by, powietrze w Polsce było czystsze.
– Rząd popiera cele unijnej polityki w zakresie poprawy jakości powietrza. Jakość powietrza zależy także od ograniczenia zanieczyszczeń pochodzących ze spalania paliw do celów grzewczych w gospodarstwach domowych – dodaje resort klimatu.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.