O cenach prądu i gazu mówi się od wielu tygodni. Najpierw wiele osób zastanawiało się, o ile wzrosną ich rachunki po tym, jak przestanie obowiązywać zamrożenie cen energii, teraz mówi się o "fakturach grozy" oraz o bonie energetycznym, który ma, choć w części, zrekompensować podwyżki. Niestety, popularność tego tematu wykorzystują również oszuści, którzy próbują przekonać ludzi, że znają sposób, aby nasze rachunki były niższe. Najpierw jednak trzeba... zapłacić. Słono.
Oferują mniejszą fakturę po opłaceniu 1000 złotych! Nie klikać
Sprawa jest na tyle poważna, że głos w zabrało Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Jak zapewniają przedstawiciele resortu, nie trzeba nikomu płacić, żeby mieć tańszy prąd. I przyznają, że trafiły do nich zgłoszenia, iż między innymi w mediach społecznościowych pojawiają się informacje dotyczące opcji zapłacenia 1000 złotych w zamian za uniknięcie zmian w wysokości rachunków za energię.
– Ministerstwo Klimatu i Środowiska otrzymuje w ostatnich dniach maile i telefony z pytaniami o prawdziwość informacji o rzekomych kosztach, które trzeba ponieść w kontekście cen prądu czy gazu. Oszuści stosują różne formy, od linków do niebezpiecznych stron internetowych, przez wiadomości sms czy zdjęcia wykorzystujące wizerunki znanych osób – podaje resort.
Ministra klimatu i środowiska - Paulina Hennig-Kloska - dodaje:
Mam informacje, że część z metod stosowanych w tych komunikatach, oparta jest o filmy stworzone z udziałem sztucznej inteligencji, w których rzekomo namawiam do dziwnych inwestycji.
Jak uniknąć drastycznej podwyżki cen prądu? Na pewno nie poprzez te linki
Jak dodaje pani minister, w związku z zaistniałą sytuacją sprawę zgłoszono do NASK (Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa - Państwowy Instytut Badawczy), ABW i prokuratury. Ministerstwo przestrzega, aby w żadnym przypadku nie klikać w linki „Jak uniknąć drastycznej podwyżki cen prądu/gazu/ciepła”. Pamiętajmy, że rozwiązania chroniące odbiorców indywidualnych, samorządy, żłobki, szpitale, domy pomocy społecznej działają automatycznie, bez składania wniosków.Warto również wiedzieć, że aby skorzystać z rozwiązań chroniących osoby o niższych dochodach przed płaceniem bardzo wysokich rachunków, nie ma potrzeby składania jakichkolwiek dokumentów. Wyjątkiem jest wniosek o bon energetyczny, który można składać od 1 sierpnia. Zgodnie z przepisami trzeba go złożyć wójtowi, burmistrzowi lub prezydentowi miasta właściwemu ze względu na miejsce zamieszkania wnioskodawcy. Wzór wniosku (ten link możecie kliknąć bez żadnych obaw) do wydruku znajduje się na stronie Ministerstwa Klimatu i Środowiska. Jego wypełnienie jest bardzo proste, dlatego nie trzeba korzystać z pomocy pośredników, którzy będą od nas żądali opłaty. O ewentualną pomoc można poprosić w urzędzie, gdzie będziemy składać wniosek.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.