reklama

Nie żyje Marek Jakubowski. Zrobił wiele dla osób niewidomych

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci Niewidomych w Owińskach

Nie żyje Marek Jakubowski. Zrobił wiele dla osób niewidomych - Zdjęcie główne

Nie żyje Marek Jakubowski. Zrobił wiele dla osób niewidomych i słabowidzących | foto Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci Niewidomych w Owińskach

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

OdeszliPochodzący spod Jarocina Marek Jakubowski - to ważna postać w środowisku osób niewidomych i słabowidzących. Gdy wczoraj (niedziela, 13 sierpnia) w mediach społecznościowych pojawiła się informacja o jego śmierci, natychmiast pojawiło się mnóstwo komentarzy. Wiele osób pisało o tym, jak wiele mu zawdzięczają.
reklama

Marek Jakubowski pochodził z Woli Książęcej (powiat jarociński). Był absolwentem Liceum Ogólnokształcącego im. T. Kościuszki w Jarocinie oraz Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu (1982). Od 1981 roku pracował jako nauczyciel w Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla Dzieci Niewidomych w Owińskach koło Poznania. Specjalizował się w tyflografice.

Nie żyje Marek Jakubowski. Był ważną postacią dla środowiska osób niewidomych i słabowidzących

Marek Jakubowski był współautorem pierwszego polskiego Atlasu Polski dla niewidomych i słabowidzących, wydanego przez Główny Urząd Geodezji i Kartografii w Warszawie w 2004 roku oraz technologii wytwarzania map i planów wypukłych dla niewidomych i słabowidzących. Prowadził firmę wydawniczą Studio Tyflografiki, zajmującą się grafikami i tyflografikami oraz drukiem w piśmie Braille’a. Opracował polski krój pisma Braille’a.

reklama

Ale nie tylko. Był również autorem graficznych publikacji dotykowych, między innymi planu komunikacyjnego Poznania, układu okresowego pierwiastków chemicznych, gier logicznych dla niewidomych i tyflologicznych pomocy dydaktycznych. Był również współzałożycielem i pierwszym prezesem Stowarzyszenia Pomocy Niewidomym i Słabowidzącym. Zorganizował i prowadził w Ośrodku dla Niewidomych w Owińskach Muzem Tyflologiczne, poświęcone edukacji i kulturze niewidomych. Zgromadził trzy tysiące eksponatów, między innymi mapy tyflologiczne, tyflografiki i historyczne pomoce dydaktyczne. Ostatnim jego pomysłem było tworzenie biblioteki zapachów. Był całkowicie oddany swojej pracy. Wkładał w nią całe serce. 

reklama

Za swoje osiągnięcia został wyróżniony wieloma nagrodami - m.in. przez Ministra Edukacji Narodowej za wybitne osiągnięcia w dziedzinie edukacji (1999, 2003), Ministra Infrastruktury - za wybitne osiągnięcia w dziedzinie tyflokartografii (2005) oraz Orderem Uśmiechu (2002).

Prywatnie lubił również podróżować. Ci, którzy go znali mówią, że kraje dawnego ZSRR nie miały przed nim żadnych tajemnic. Kochał podróże na Ukrainę, bo tam narodzili się pierwsi tyflopedagodzy. Zdjęcia z wyjazdów można było zobaczyć na jego profilu facebookowym. 

"Odejście Kuby to dla nas wielka strata"

Jego nagła śmierć była dla wszystkich zaskoczeniem. Zmarł w niedzielę, 13 sierpnia. Miał 65 lat. Na razie nie wiadomo jeszcze, kiedy odbędą się uroczystości pogrzebowe. 

reklama

Na stronie internetowej Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Niewidomych im. Synów Pułku w Owińskach napisano: 

"Z rozdartymi z bólu sercami, dzielimy się wiadomością o nagłej śmierci MARKA JAKUBOWSKIEGO „KUBY”- najlepszego z najlepszych, niezastąpionego…Wizjonera, tyflopedagoga, inicjatora tysięcy działań, wychowawcy pokoleń dzieci niewidomych, nauczyciela, człowieka zawsze gotowego do pracy na rzecz środowiska osób niewidomych, skromnego, dobrego człowieka i naszego serdecznego przyjaciela, który sercem i duszą związany był z Ośrodkiem dla Dzieci Niewidomych w Owińskach. Odejście „ Kuby” to dla nas i całego środowiska osób z dysfunkcją wzroku w Polsce i na świecie, ogromna strata i bardzo bolesne doświadczenie. Dziś nasze współczucie kierujemy do wszystkich, których ta śmierć dotknęła, łącząc się w smutku..."

reklama

Dla wszystkich , którzy chcieliby napisać kilka słów wspomnienia, placówka utworzyła specjalną grupę na Facebooku: https://www.facebook.com/groups/2071350529883174/ 

"Ja dziękuję za opiekę, gdy dowiedziałam się że Synek traci wzrok... tak wiele cennych rad.... zaproszenie do Owińsk... kurs tyflopedagogiczny dla rodziców... wszystko... by oswoić niepełnosprawność i ograniczenia... Marku" - napisała pani Marta.   

 

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:

 

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.

 

reklama
reklama
Artykuł pochodzi z portalu jarocinska.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Chcesz przeczytać cały artykuł? Wystarczy, że założysz konto lub zalogujesz sie na już istniejace

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama